Ko boste prebrali ta članek, boste o že rezerviranem dopustu dvakrat premislili.
Hrvaška je med Slovenci že od nekdaj priljubljena počitniška destinacija. Za lepoto neskončnih plaž in turkiznega hrvaškega morja so slišali tudi drugod po svetu, kar pojasnjuje podatek, ki ga je objavilo Ministrstvo za turizem in šport Republike Hrvaške, ki kaže, da je bilo lani na Hrvaškem zabeleženih 20,6 milijona prihodov in kar 108 milijonov prenočitev. S svojo raznoliko ponudbo je naša južna soseda preteklo leto povsem utrdila položaj ene najbolj zaželenih evropskih destinacij. Napovedi za letošnje leto pa niso nič kaj drugačne.
“Če bi videli, kje sem se ustalil, me ne bi nikoli prosili, da se vrnem,” so bile besede Dioklecijana, ko so ga pozvali, naj se iz Splita vrne nazaj v Rim. Mesto, ki je marsikomu znano zaradi serije Igra prestolov, izhaja iz časov antike. Na pobudo rimskega cesarja Dioklecijana je bila ob morju postavljena palača, ki jo je cesar takrat uporabljal za tako imenovane ‘vikend oddihe’. Palača se je tekom stoletij spremenila v center mesta.
Mesto Split velja za srce Dalmacije in šteje preko 1700 let. Če boste letos dopustovali v Splitu, priporočamo, da mesto tudi pobliže spoznate. Svojo pustolovščino začnite v Dioklecijanovi palači, ki velja za najbolj ohranjen rimski spomenik na svetu. Pot vas bo popeljala v Dioklecijanove kleti, kjer so snemali priljubljeno ameriško serijo Igra prestolov. Ob koncu dneva svetujemo, da se povzpnete na vrh katedrale sv. Duje in občudujete čudovit razgled na mesto, kjer si boste brez težav ogledali enega najlepših rimskih trgov na svetu – trg Peristil.
Mesta Trogir se je prijel vzdevek ‘muzej na prostem’. Kamnite hiše in palače, tlakovane ulice in spomeniki kažejo na tisočletno zgodovino mesta, ki danes obiskovalcem predstavlja brezhibno popotovanje v preteklost.
V Trogirju se skriva eden najlepših primerkov grške umetnosti, saj so na podstrešju hiše družine Statilić oziroma Stalileo našli relief grškega boga Kairosa, najmlajšega Zevsovega sina, iz 3. stoletja pred našim štetjem. Med sprehodom po mestu pa boste hitro ugotovili, da ima Trogir precej asov v svojem rokavu. Ste vedeli, da je bila tam 29. oktobra davnega leta 1271 odprta tudi prva lekarna v Evropi? In to je dan, ki ga še danes obeležujejo kot dan lekarn.
Mesto, kjer se srečajo reke, morje, planine in pesmi, so Hrvati poimenovali Omiš. Ste vedeli, da so bili prvotni prebivalci mesta včasih pirati? Tekom 12. in 13. stoletja so omiški gusarji veljali za vladarje morja vse od Splita do Dubrovnika. Vse ladje, ki so plule mimo, so morale plačati plovbo ali tvegati spopad z neusmiljenimi pirati, iz katerega so le redke odplule kot zmagovalke.
Omiš je danes do svojih obiskovalcev veliko bolj gostoljuben. Mesto ponuja enega najlepših panoramskih razgledov na Jadranu. Za najboljši razgled priporočamo, da se povzpnete na razgledno točko Gata.
Mesto ni samo prava zakladnica kulturne dediščine, pač pa svojim gostom poleg zanimive zgodovine ponuja tudi številne aktivnosti, na primer rafting na reki Cetini, zipline nad kanjonom reke Cetine in pohodništvo do bližnje trdnjave, kjer so včasih prebivali krvoločni gusarji.
Ne vem, če ste slišali, ampak iz Srednje Dalmacije izvira prav posebna tehnika zapeljevanja žensk. Domačini ji rečejo galebarjenje. To je bilo v prejšnjem stoletju še kako popularno – celo do te mere, da so v čast vsem ‘galebom’ v Makarski rivieri postavili spomenik galebu Šimetu, ujetem v objemu s svojo damo.
Makarska riviera premore ogromno dih jemajočih kotičkov. Ste vedeli, da je bila Punta Rata v Breli dobri dve desetletji nazaj okronana za najlepšo plažo v Evropi? Če radi dopustujete tik ob morju, je Makarska riviera prava počitniška destinacija za vas, saj ponuja plaže, kot so Nugal v Makarski, Velika Duba v Živogošću, Nikolina v Baški Vodi in še bi lahko naštevali. Vsem, ki se navdušujete nad adrenalinom, priporočamo, da obiščete tudi Biokovo. Ta se razteza vzdolž Makarske riviere in ponuja nepozabno izkušnjo na tako imenovanem skywalku Biokovo.
Otok Šolta že vrsto let velja za zibelko pomorstva in za kraj z najdaljšo pomorsko tradicijo. Na Šolti imajo korenine generacije odličnih jadralcev in ladjarjev. Otok je poleg tega znan po svoji neokrnjeni naravi in mirnih ter osamljenih zalivih. Vabimo vas, da raziščete predvsem južne in zahodne zalive otoka – od Jorja do Malinice Šešula. Šolta je pravi raj za kulinarične navdušence, saj bo še tako pikolovskega jedca navdušila s pristnim oljčnim oljem.
Otok Brač velja za največji otok v Dalmaciji. V svetu se je uveljavil predvsem s svojo pestro kulturo, naravo, gastronomijo in belim kamnom oziroma marmorjem. Ste vedeli, da so s slednjim zgradili Dioklecijanovo palačo in celo parlament na Dunaju?
Če ste na dopustu radi aktivni, potem je Brač pravi otok za vas. Celoten otok je prepreden s stotinami kilometrov kolesarskih in pohodniških poti, na katerih vas bodo spremljali čudoviti razgledi na Jadransko morje.
Slikovita mesta, starodavna arhitektura, očarljive ulice in pisani trgi, ki oddajajo dalmatinski utrip, že vrsto let navdušujejo popotnike. Otok Hvar zaznamuje bogata kulturna dediščina – od muzejev, cerkva, gradov do samostanov. Daleč največja znamenitost na otoku je razkošna poletna rezidenca hrvaškega renesančnega pesnika Petra Hektorovića.
Če se to poletje odpravljate na Hvar, nikar ne spreglejte slikovite pristaniške vasice Vrboske, ki se nahaja v dolgem zalivu in velja za eno najlepših na otoku. Očarljiva ribiška vasica s slikovitimi hišami, čudovitimi kamnitimi mostovi in šarmom majhnega zgodovinskega mesteca vam bo ukradla srce.
Zaradi izjemne naravne in geološke dediščine so otoki, ki obkrožajo Vis, razglašeni za Unescov geopark. Če se o tem želite prepričati na lastno oko, vas vabimo, da temeljito raziščete eno zadnjih naravnih oaz v Sredozemlju. Na izletu z ladjo si boste lahko ogledali otočke Brusnik, Jabuka, Palagruža, Svetac in Biševo.
Otok Vis ima poleg naravnih krasot tudi izjemno zanimivo vojaško preteklost, skozi katero vas bo po celem otoku popeljal labirint vojaških tunelov. Zaradi ugodne geografske lege in okrogle oblike je bil otok odlično vojaško zatočišče, saj ga je bilo možno zlahka ubraniti.