Prosti čas

Zagorje – med griči, gradovi in zgodovino

14. aprila, 2025 - Oglasno sporočilo

Poleg prepoznavne narave, ki jo rišejo hribčki in griči, le te pa pogosto vinogradi, ima Zagorje bogato zgodovino, kulturo in umetnost.

Namesto da bi zapravljali čas na sestavljanje časovnega stroja, ki bi vas vrnil v čase gradov, princes, vitezov ali neandertalcev, lahko poenostavite svoje življenje in se takoj odpravite v hribovito Zagorje. Kamor koli greste, bo vam zagotovo na poti vsaj en grad, v katerem boste  v kraljevskem slogu uživali v razkošnih dvornih jedeh.

Edinstvena atrakcija

Sto let nazaj so na Hušnjakovem brdu med izkopavanji našli okoli 900 človeških fosilnih kosti. Danes tu stoji edinstvena znamenitost, Muzej krapinskih neandertalcev, najbogatejša zbirka ostankov neandertalskega pračloveka na enem mestu. Med dvema gričema je tudi sam muzej zgrajen kot jama, skozi katero se boste podali skozi čas in z vsemi čuti izvedeli več o razvoju človeka in nastanku sveta.

Foto: Damir Fabijančić
Foto: Damir Fabijančić
Foto: Davorin Vujčić
Foto: Davorin Vujčić

Grad, ki ga morate obiskati

Plemiški grad Veliki Tabor, na vrhu Košničkega Huma, je eden izmed najpomembnejših kulturno-zgodovinskih spomenikov gradbeništva kontinentalne Hrvaške, zgrajen v 15. stoletju, ki si ga danes lahko ogledate in uživate v zgodovinskih zgodbah Hrvaškega Zagorja in Evrope. Grad Veliki Tabor v občini Desinić dominira pokrajini in zgodovinski dediščini Hrvaškega Zagorja.

Foto: Mladen Ban
Foto: Mladen Ban

Legenda o Veroniki Deseniški

Legenda o Veroniki Deseniški je legenda, ki se skriva v obzidju Velikega Tabora. Pripoveduje o prepovedani ljubezni med mladim grofom Friderikom in vaščanko Veroniko, ki ji je Friderikov oče močno nasprotoval. Pobegla zaljubljenca sta v Sloveniji svojo ljubezen ovekovečila s poroko, a so ju vseeno našli in ujeli, nakar so ju doletele usodne posledice.

Muzej “Staro selo” Kumrovec

Vstop in sprehod skozi Muzej «Staro selo« je vstop v zgodbo, ki poteka v zagorski vasi z začetka 20. stoletja. Vsaka podrobnost tega najbolj znanega hrvaškega etno muzeja je tako pristna, da imate občutek, da ste v tistem času. Skozi približno trideset objektov se boste lahko seznanili, kako so tamkajšnji prebivalci živeli, kaj so počeli, kakšen je bil njihov vsakdan in tudi o pomembnih običajih. Poleg družinskega življenja so prikazane tudi različne tradicionalne obrti, s katerimi so si prebivalci zagorskih vasi zagotavljali preživetje za svoje družine.  Pisani mozaik vaškega življenja sestavljajo hiše, vrtovi in hlevi, tu pa je tudi rojstna hiša Josipa Broza Tita. Prav v njej je zgodovinska in etnografska razstava ter še več podrobnosti o njegovi družini in njegovi življenjski poti. Tu potekajo delavnice in različni dogodki, ki jih vodijo strokovnjaki etnologi v sodelovanju z mojstri tradicionalnih obrti, za vse starosti.

Foto: Mladen Ban
Foto: Mladen Ban

Galerija Antuna Augustinčića

Dom enega najpomembnejših hrvaških kiparjev 20. stoletja, Antuna Augustinčića, je danes galerija, posvečena njegovemu bogatemu ustvarjalnemu opusu, ki kaže ves njegov talent. Našli jo boste v Klanjcu in je pravi biser umetnostne dediščine, ki obiskovalcem ponuja vpogled v ohranjeno zbirko skulptur. Tu je vse od monumentalnih javnih osebnosti do intimnih portretov, različnih fragmentov in študij človeške figure, vsaka soba pa ponuja kronološki pregled Augustinčićeve kariere.  Dodatna zanimivost so risbe in skice, ki prikazujejo, kako je potekal ustvarjalni proces ustvarjanja skulptur. Na dvorišču te modernistične stavbe, ki je skrbno vpeta v zeleno okolje Klanjca, stoji park skulptur, kjer lahko na prostem doživite velike skulpture in spomenike, kar še dodatno poudari njihov monumentalni značaj. Augustinčić je s svojo umetnostjo ovekovečil številne zgodovinske osebnosti in dogodke na območju nekdanje Jugoslavije in s svojimi deli pustil globok pečat v svetu kiparstva nasploh. Njegov najbolj znan konjeniški spomenik »Mir« še vedno stoji pred stavbo ZN v New Yorku.

Foto: Mladen Ban
Foto: Mladen Ban

Muzej kmečkih uporov

Muzej kmečkih uporov stoji v dvorcu družine Oršić v Gornji Stubici in je posvečen spominom na burno zgodovino kmečkih uporov na Hrvaškem. Njegov največji navdih je veliki upor hrvaških kmetov iz leta 1573, znan kot Kmečki upor pod vodstvom Matije Gubca, kateremu je tudi posvečen. Preko razstavljenih predmetov, dokumentov in interaktivnih predstavitev lahko obiskovalci dobijo informacije o vzrokih, poteku upora, voditeljih in posledicah.

Foto: Mladen Ban
Foto: Mladen Ban