Predlog novega zakona o regulaciji uporabe okusov v elektronskih cigaretah je vznemiril mnoge kadilce tako imenovanih vejpov. Glavni razlog za prehod s klasičnih cigaret na vejpanje so prav arome, poudarjajo.
Zadnje čase kar nekaj prahu med kadilci elektronskih cigaret in vejpov dviguje predlog Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (ZOUTPI), ki si prizadeva za prepoved vseh okusov v elektronskih cigaretah, razen tobaka. Številni proizvajalci elektronskih cigaret namreč trdijo, da je uporaba njihovih pripomočkov odličen način za prehod iz klasičnega kajenja tobaka v nekadilstvo in da so ti pripomočki popolnoma neškodljivi, a raziskave kažejo, da temu ni povsem tako. Po trditvah strokovnjakov so problematične prav arome, ki se v elektronskih cigaretah segrevajo in v obliki aerosolov vstopajo v pljuča. Elektronske cigarete so, tako trdijo strokovnjaki, na trgu premalo časa, da bi lahko z gotovostjo vedeli, kako arome in druge kemikalije, ki jih vsebujejo spojine za elektronske cigarete, škodijo našemu organizmu.
A s tem se tisti, ki konzumirajo tovrstne tobačne izdelke, ne strinjajo ter vse glasneje opozarjajo, da bi prepoved arom v elektronskih cigaretah lahko mnoge pahnila v drastične ukrepe, kot so: kupovanje izdelkov na črnem trgu, mešanje lastnih, potencialno zdravju še bolj škodljivih doma narejenih tekočin, ali nazaj v klasično kajenje.
Inštitut Ipsos je pred kratkim naredil anketo, v katero je vključil 180 vejperjev, pri čemer so kot vejperja opredelili osebo, ki vejp kadi vsaj enkrat mesečno. Z anketo so preverjali, zakaj so se anketiranci sploh odločili za kajenje tovrstnih elektronskih izdelkov ter kaj si mislijo o potencialni prepovedi uporabe arom v njih.
Kar 90 % v študijo vključenih vejperjev meni, da bi lahko prepoved arom vrnila vejperje med klasične kadilce. Polovica pa jih celo pravi, da je takšen scenarij celo zelo verjeten.
Nadalje, 40 % anketirancev je povedalo, da so odločno proti morebitni prepovedi uporabe arom v elektronskih izdelkih, medtem ko je tretjina glede tega nevtralnega mnenja.
Tisti, ki ne kadite, morda ne razumete vse te razprave in slabe volje okrog uporabe arom v elektronskih izdelkih. Češ: pa saj je vseeno, kaj kadiš, vsi ti izdelki vsebujejo nikotin. A tisti, ki vejpajo oziroma kadijo elektronske cigarete, pravijo, da še zdaleč ni tako.
“Več kot polovica slovenskih vejperjev uporablja elektronske cigarete iz zdravstvenih razlogov, vključno z zmanjševanjem ali prenehanjem kajenja, pri tem pa velika večina uporabnikov prisega na sadne arome, pri čemer poudarjajo, da so jim okusi ključnega pomena pri njihovi odločitvi za uporabo elektronskih cigaret,” se na rezultate ankete Inštituta Ipsos sklicuje tudi Slaven Kalebić, predsednik Združenja vejperjev Slovenije (ZVS).
Omenjena raziskava je namreč pokazala, da kar 70 % kadilcev v vejpih uporablja arome in ne tobaka, od tega jih kar 57 % najraje posega po sadnih okusih. Pravzaprav se je kar 78 % anketiranih Slovencev za vejpanje odločilo tudi zaradi okusa: v anketi so povedali, da jim je aroma (zelo) pomembna.
Prepoved vejpanja bi imela lahko veliko negativnih posledic
Če bi bil predlog Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov sprejet, bi se več kot polovica anketiranih slovenskih vejperjev v primeru uvedbe prepovedi arom vrnila nazaj k kajenju. In to je skrb vzbujajoče, trdi Slaven Kalebić, ter nadalje opozarja: “To je tudi v absolutnem nasprotju s cilji strategije za zmanjševanje posledic rabe tobaka – Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030. Še bolj zaskrbljujoče pa je, da preostali vprašani trdijo, da se bodo zatekli k črnemu trgu ali pa začeli mešati lastne tekočine, kar je izjemno tvegano za uporabnike, saj tekočine, ki so mešane doma ali kupljene na črnem trgu, niso regulirane niti preverjene.”
Kot primer neuspele regulacije navaja stanje v Estoniji, kjer je leta 2020 stopila v veljavo prepoved uporabe okusov, ki niso tobak ali mentol. “Kljub temu skoraj 60 % estonskih uporabnikov elektronskih cigaret še vedno uporablja prepovedane okuse, ki izvirajo iz domačega mešanja tekočin ali pa jih pridobijo prek črnega trga. Tudi Danska je aprila 2022 uvedla prepoved uporabe okusov za elektronske cigarete, ki niso tobak ali mentol, vendar več kot polovica danskih uporabnikov elektronske cigarete še vedno uporablja enega od prepovedanih okusov. Skoraj polovica teh uporabnikov prepovedane okuse najde v lokalnih trgovinah, medtem ko jih 47 % kupi na spletu,” še pravi Kalebić. In za konec dodaja: