Lepota in zdravje

Vaje pri artrozi kolena – Kaj lahko storite sami?

4. septembra, 2024 - Oglasno sporočilo

Se sprašujete, kako lahko navkljub vaši artrozi v kolenu ostanete aktivni? Vas zanima, katere vaje so najboljše za krepitev mišic kolenskega sklepa? Artroza kolena je ena najpogostejših oblik obrabe sklepov, ki prizadene milijone ljudi po svetu. Čeprav se zdi, da je vaše gibanje okrnjeno, vam v vodilni kliniki Medicofit razkrijemo kako lahko s pravimi vajami vašo težavo odpravite!

Artroza kolena je degenerativna bolezen sklepa, ki nastane kot posledica obrabe in postopne izgube sklepnega hrustanca, značilnejša pa je za starejše. 

Veliko pacientov se po diagnozi artroze zaradi bolečin izogiba gibanju, ki pa je dokazano priporočljivo. Terapevtske vaje namreč pripomorejo k ohranjaju gibljivosti, zmanjšanju bolečin in preprečitvi nadaljnjih poškodb sklepa.

Brez redne vadbe lahko togost in bolečine v vašem kolenu postanejo vse hujše, kar stanje poslabša!

Ne pustite, da vam artroza v kolenu narekuje tempo življenja! Obiščite nas v  kliniki Medicofit, kjer bodo naši strokovnjaki s področja kineziologije poskrbeli, da boste kmalu lahko uživali v običajnih gibalnih aktivnostih!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Kolenski sklep

Koleno predstavlja enega najpomembnejših sklepov človeškega telesa in nam omogoča osnovne gibe, kot so hoja, tek, skoki in hitre spremembe smeri. Sestavljajo ga stegnenica, golenica in pogačica, ki so povezane s kompleksom ligamentov, kit in hrustanca.

Brez zdravega in funkcionalnega kolena je naše prosto gibanje precej omejeno, zato je pomembno, da v primeru artroze, poskrbimo za dovoljšnjo telesno dejavnost, ki kolenski sklep pomaga ohranjati v dobrem stanju.

Zakaj nastane artroza?

Artroza se razvije zaradi izgube sklepnega hrustanca v kolenu. Ko hrustanec izgubi svojo zaščitno funkcijo, se kostne površine začnejo drgniti ena ob drugo, kar povzroči bolečine, togost in zmanjšano gibljivost sklepa. 

Bolezen je pogostejša pri posameznikih z zgodovino sladkorne bolezni, raka, bolezni srca in ožilja ter prisotnostjo težav s hojo!

Artrozo delimo na dve vrsti in sicer primarno in sekundarno. Primarna je povezana z degeneracijo sklepov brez posebnega vzroka, medtem ko je sekundarna artroza posledica prevelike oz. neobičajne obremenitve sklepa.

Ali ste vedeli, da artroza kolena prizadane približno 13 % žensk in 10 % moških starejših od 60 let, pri ljudeh starejših od 70 let, pa se njena pojavnost poveča do 40 %?

Simptomi

Simptomi artroze so kronični in napredujoči; vključujejo bolečine v kolenu, togost, zmanjšano gibljivost ter izgubo funkcije kolena. S časom ti postanejo vse izrazitejši in pogostejši!

Eden prvih in najbolj resnih znakov artroze je bolečina, ki se spreminja glede na aktivnost; med gibanjem se ta običajno poslabša, izboljša pa se ob mirovanju.  V napredovanju bolezni se bolečina lahko pojavi že v mirovanju in tako moti nočni spanec.

Poleg zdravljenja z zdravili, ki omenjene simptome blažijo in obvladujejo, dobro učinkuje tudi specialna terapevtska vadba, ki jo nudimo v vodilni kliniki Medicofit!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Zakaj je gibanje pri artrozi pomembno?

Čeprav se veliko pacientov z artrozo vadbi in gibanju izogiba, ta predstavlja pomembno dopolnilno terapijo pri boju proti bolezni. Redno izvajanje vaj namreč lahko prepreči dodatne poškodbe hrustanca in omili vnetje, bolečino, togost in šibkost mišic.

Vadba ob drugem izboljša tudi srčno in pljučno funkcijo in dobro vpliva na psihično stanje pacienta!

Kakšne pristope torej uporabljamo v naši kliniki?

Gibalna terapija klinike Medicofit

V kliniki se zavedamo, da mora biti zdravljenje artroze kolena individualno prilagojeno prav vsakemu pacientu. Naš terapevtski pristop zato temelji na celovitem in dobro zasnovanem vadbenem programu, ki ga oblikujemo glede na specifične želje, potrebe in zmožnosti posameznika.

Program vključuje kombinacijo različnih vaj, ki prispevajo k zmanjšanju bolečine, izboljšanju gibljivosti, povečanju stabilnosti in vzdržljivosti ter splošnemu izboljšanju kakovosti življenja pacientov.

Poleg sodobne fizioterapevtske opreme in široke palete metod in tehnik, ki jih ponujamo imajo ključno vlogo naši kineziologi, ki načrtujejo strokovno podkovan vadbeni program!

Ker je za artrozo značilna togost sklepa, ki omejuje obseg, se posvetimo ustreznim razteznim vajam, ki bolnikom omogočajo lažje in lahkotnejše gibanje.

Krepitev mišic kolena je bistvenega pomena za zmanjšanje obremenitve na sklepnem hrustancu in zagotavljanje boljše podpore sklepu. Osredotočimo se predvsem na sprednje in zadnje stegenske mišice ter mišice kolka.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Pri bolnikih z artrozo kolena je zaradi bolečin in mišične šibkosti pogosto prizadeto tudi ravnotežje, kar povečuje tveganje za padce. Poudarek je zato tudi na vadbi ravnotežja in stabilnosti, s katero pacienti pridobijo večjo samostojnost za izvedbo vsakdanjih nalog.

Pacientom svetujemo tudi aerobno vadbo, ki pomaga izboljšati kardiovaskularno vzdržljivost, ohraniti zdravo telesno težo in izboljšati splošno telesno pripravljenost. Vključuje daljše sprehode in uporabo stacionarnega kolesa.

Z našim strokovnim pristopom v kliniki Medicofit zagotavljamo, da bolniki prejmejo vrhunsko oskrbo, ki jih vodi k dobremu počutju in večji neodvisnosti kljub bolezni!

Najpomembnejših 5 vaj za kolensko artrozo!

Ker k obvladovanju bolezni lahko pripomorete tudi sami, so naši strokovnjaki  za vas pripravili sklop vaj za artrozo kolena, ki jih lahko izvajate v domačem okolju. Zasnovane so na način, da krepijo vse prej naštete primanjkljaje in vam pomagajo k preprečitvi hitrega napredka bolezni!

1. vaja: Razteg mišice kvadriceps: Med stojo ali ležanjem na trebuhu primite gleženj in peto nežno potegnite proti zadnjici. Občutiti morate napetost in rahel razteg na sprednjem delu stegna.

2. vaja: Razteg mečnih mišic: Eno nogo postavite pred drugo in nežno upognite sprednje koleno, medtem ko zadnjo nogo ohranjate iztegnjeno. Razteg boste čutili v mečni mišici zadnje noge (iztegnjene).

3. vaja: Krepitev sprednjih in zadnjih stegenskih mišic: Sedite na stolu in predse vpnite elastični trak, katerega poveznete okrog svojega gležnja prizadete noge. Izvajamo gibe krčenja kolena (potiskanje proti sebi). Elastiko vpnemo še za nami in koleno iztegujemo.

4. vaja: Stoja na eni nogi: Stojte na eni nogi, pri čemer se po potrebi držite ob steno ali stol. Zadržite ravnotežje in postopoma podaljšujte čas, ki ga preživite na eni nogi.

5. vaja: Počepi ob steni: S hrbtom se naslonite na steno z nogami v širini ramen in se počasi spustite v počep, pri čemer položaj zadržite 10-30 sekund. Vaja krepi stegenske mišice in mišice zadnjice.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

V kolikor imate pred gibanjem še vedno strah, vas vabimo, da nas obiščete v kliniki Medicofit, kjer se boste pod nadzorom naših strokovnjakov vrnili v polno življenje, ki si ga zaslužite!

VIRI

Gupton M, Imonugo O, Black AC, et al. Anatomy, Bony Pelvis and Lower Limb, Knee. [Updated 2023 Nov 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500017/

Hsu H, Siwiec RM. Knee Osteoarthritis. [Updated 2023 Jun 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507884/

Vaienti E, Scita G, Ceccarelli F, Pogliacomi F. Understanding the human knee and its relationship to total knee replacement. Acta Biomed. 2017 Jun 7;88(2S):6-16. doi: 10.23750/abm.v88i2-S.6507. PMID: 28657560; PMCID: PMC6178997.

Heidari B. Knee osteoarthritis prevalence, risk factors, pathogenesis and features: Part I. Caspian J Intern Med. 2011 Spring;2(2):205-12. PMID: 24024017; PMCID: PMC3766936.