Ker so naši južni sosedje že uvedli nove cenike, bomo na dopustu verjetno pogosteje kuhali sami.
Roko na srce, tradicionalno slovensko poletje izgleda nekako takole: začne se s proslavljanjem zaključka šole, nakar sledi nestrpno odštevanje dni do trenutka, ko se bomo končno lahko usedli v avto oziroma na letalo in odhiteli v toplejše kraje. Zdi se, da bosta tudi letos naslednja dva meseca prežeta z bliskovitim pakiranjem, organizacijo, potovanjem in urejanjem še tistih zadnjih nekaj nepogrešljivih malenkosti, preden jo popihamo na lepše. V vsem tem kaosu pa se le redko zares ustavimo in si oddahnemo, kaj šele poskrbimo za zdrav obrok.
Ne glede na to, kje se nahajate ta trenutek, verjetno nimate niti najmanjše ideje, kaj boste jedli bodisi za kosilo oziroma večerjo. Drži, da so počitnice med drugim namenjene tudi razvajanjem brbončic, vendar to nikakor ne pomeni, da se morate za takšno doživetje odpraviti iz udobja svojega doma oziroma apartmaja. Poletje ponuja širok nabor sveže hrane, ki je nepopisno lahka, osvežujoča in primerna za toplejše vreme. Čeprav se najpogosteje pregrešimo z uživanjem sladic, kot so sladoled, sadne kupe in ledene kave, bi za kosilo oziroma večerjo morali pojesti nekaj bolj konkretnega.
Večina Slovencev bo tudi letos dopustovala na Hrvaškem. Ker so naši južni sosedje že uvedli nove cenike, bomo verjetno nekoliko pogosteje kuhali doma. Marsikomu se na oddihu prileže tudi kakšna kulinarična mojstrovina izpod rok domačinov, za katero je celo pripravljen odšteti vrtoglave vsote denarja. Pot do fantastične eksplozije okusov pa ni vedno draga. S samo nekaj truda in časa se boste lahko razvajali tudi sami. Napnite oči, pripravite knjige z recepti, zavihajte rokave in lotimo se dela!
Če se na počitnicah odločimo za kuhanje, skrbno poskrbimo, da hrano prinesemo s seboj. Dopust pa ne bi bil dopust, če ne bi pozabili vsaj ene sestavine, ki je največkrat ključnega pomena za jed, ki jo pripravljamo. Plani za kulinarične podvige na tej točki hitro lahko padejo v vodo, saj tujina pogosto ne ponuja enakih izdelkov kot jih imamo doma. Ali pač?
Eni izmed najmanj cenjenih kulinaričnih draguljev so nedvomno jušne osnove v prahu. Te veljajo za največje skrivnosti, ki jih varujejo najboljši kuharski mojstri. Čeprav na prvi pogled izjemno preprosta, sestavina v sebi nosi omamen okus in bogato zapuščino kuharskega znanja. Ta skrivnostna esenca je pravi zaklad, ki se razkriva le tistim, ki so pripravljeni prestopiti prag kulinaričnega ustvarjanja in si prizadevajo doseči vrhunske okuse. Te ponujata Knorr zelenjavna in goveja jušna osnova v prahu.
Knorr jušni osnovi v prahu sta zaradi bogatega in večplastnega okusa ključni sestavini številnih jedi, vključno z juhami, omakami in enolončnicami. Ti se hitro raztopita in odlično obneseta kot osnova ali kot začimba za pripravo jedi, zato lahko najdeta svoje mesto v vsaki kuhinji in dodata piko na i številnim jedem. Izkažeta se predvsem pri pripravi juh, rižot in enolončnic. Tokrat smo za vas pripravili prav poseben recept, ki vam bo spodnesel tla pod nogami.
Raguji, omake in juhe so slovenska stalnica, še posebej če radi kuhate na dopustu. Recept za piščančji ragu je tako vsestranski, da ga lahko pripravite kjerkoli in kadarkoli – tudi če doma pozabite najbolj ključno sestavino – v tem primeru je to Knorr zelenjavna jušna osnova v prahu. Izdelki Knorr niso priljubljeni zgolj na slovenskem trgu, pač pa nanje stavijo tudi nekatere najbolj priljubljene turistične destinacije, vključno s Hrvaško. Letos torej ni izgovorov, zakaj ne bi kuhali na svojem oddihu. Naj vas potolažimo. Recept, s katerim vam bomo postregli je tako enostaven in hiter, da ga boste zmogli pripraviti z levo roko medtem ko se vaša boljša polovica tušira. Ne verjamete? Poskusite!
Korenje ostrgamo in ga narežemo na tanke rezine. Šparglje narežemo na koščke. V ponvu na zmernem olju popečemo piščančje trakce, jih odstavimo iz ognja in shranimo za kasneje. V preostanek olja vmešamo moko, ki ne sme spremeniti barve.Med mešanjem prilijemo 250 ml vode ter ovseno smetano za kuhanje. Dodamo Knorr zelenjavno jušno osnovo ter mešanico začinimo z muškatnim oreščkom in soljo. V omako dodamo korenje, šparglje, piščančje trakce in grah ter pokrito dušimo na šibkem ognju približno 10 minut. Medtem skuhamo riž oziroma testenine po izbiri. Po desetih minutah omako začinimo z limoninim sokom in jo postrežemo bodisi z rižem ali testeninami.