Žurnal24 priporoča
  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem
Vsebino omogoča Hrvaška turistična zveza / 8. junija, 2023

Top 6 skritih hrvaških biserov, ki si jih morate ogledati

In prav vsi se nahajajo v prelepi Dalmaciji, natančneje v okolici Splita!

Kitajski jezikoslovec Lin Yutang je nekoč zapisal, da je dober popotnik tisti, ki ne ve, kam gre. No, še boljši pa je tisti, ki ima vse začrtano in dobro načrtovano. Glede na to, da bo tudi šolski zvonec kmalu oznanil poletne počitnice, verjetno že večina nestrpno pogleduje proti obali. Da bi vas prikrajšali organizacijskih muk, smo za vas poiskali najbolj zanimive in vroče destinacije tega poletja. Le kam vas bo pot popeljala letos?

Statistični urad Republike Slovenije ugotavlja, da je preteklega julija Hrvaško obiskalo skoraj 700.000 slovenskih uporabnikov mobilne tehnologije, skoraj pol milijona (71 % vseh, ki so julija potovali k našim južnim sosedom) pa se je tam zadržalo več dni. Najpogostejša poletna destinacija Slovencev nedvomno nudi vse – od vrhunskih kulinaričnih doživetij, naravnih krasot, vse do gostoljubnih domačinov. Čas je, da se tudi vi odpravite tja, kjer je voda slana, sonce toplejše, sladoled nekoliko bolj sladek, počitek pa bistveno bolj sproščujoč. Čeprav od Ljubljane oddaljen dobre štiri ure, spada Split med eno najbolj priljubljenih hrvaških destinacij. Oglejmo si nekaj najbolj priljubljenih in nekaj še turističnim očem skritih destinacij.

Foto: ProfimediaFoto: Profimedia

Nebeško sprehajališče na Biokovu

V naravnem parku gorovja Biokovo nad hrvaškim mestom Makarska se bohoti razgledna ploščad, ki stoji kar 1288 metrov nad prepadom. Sprehajališče med oblaki zavzema polkrožno obliko s premerom 8,5 metra, skupaj z ravnimi predeli pa kar 11 metrov sega čez rob prepada. Gre za prvi tako imenovan ‘skywalk‘ na Hrvaškem in je del projekta Novi Adrion, ki spodbuja trajnostno rabo naravne dediščine naravnega parka Biokovo.

Nebeško sprehajališče ponuja pogled na morje in bližnje otoke. V vetrovnih in sončnih dneh obiskovalci lahko vidijo tudi Italijo, hoja po prozornem steklu zunaj roba pečine pa omogoča pristno doživetje biokovskega skalovja s ptičje perspektive. Če ste tudi sami željni adrenalinskih podvigov in se letošnje poletje odpravljate na omenjeno atrakcijo, nikar ne pozabite upoštevati pravil. Držite se obvezne smeri gibanja, najdaljši čas zadrževanja na razgledni planoti je 10 minut, upoštevajte največje število hkratnih obiskovalcev ploščadi (30), vožnja s kolesi in hoja v kolesarskih čevljih sta strogo prepovedani, nenazadnje pa je obvezna tudi uporaba prevlek za čevlje. Pred obiskom nebeškega sprehajališča na Biokovu ne pozabite kupiti vstopnic. Te si lahko priskrbite največ pet dni vnaprej, v času obiska pa jih imejte na varnem in jih odvrzite šele po tem, ko zapustite turistično atrakcijo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Skywalk Biokovo (@skywalk_biokovo)

Hrvaški nacionalni ponos – Kninska trdnjava

Na tromeji Bosne, Like in Dalmacije, 55 kilometrov stran od Šibenika, se nahaja Knin – pomemben povezovalec kopnega in morja. Gre za daleč najbolj opevano prestolnico hrvaških kraljev ter odlično razgledno ploščad s razgledom na celotno Dalmacijo. Knin ima izredno velik pomen za vse Hrvate, zato so ga poimenovali kar Kraljevo mesto, ključ Hrvaške in vrata Dalmacije. Če vas bo pot v poletnih mesecih popeljala v Dalmacijo, nikakor ne pozabite na ogled druge največje in ene najstarejših trdnjav v Evropi.

Začetek gradnje Kninske trdnjave naj bi segal v obdobje srednjega veka. Gre za impozanten vojaški objekt, dolg 470 metrov in na najvišjem delu visok 110 metrov. Znotraj obzidja zavzema trdnjava zavidljivih 48.000 kvadratnih metrov površine. V krvavih stoletjih je hrvaški nacionalni ponos spolzel skozi roke Madžarov, Turkov, Italijanov (Benečanov), Francozov, Avstrijcev in nacističnih Nemcev, pa vendar se je kaj kmalu po koncu druge svetovne vojne skupina zavednih Hrvatov lotila obnove, ki traja še danes.

Starodavna tvorba je s svojo lepoto in mističnostjo hitro osvojila srca turistov. V sklopu mogočne trdnjave se obiskovalci lahko okrepčajo tudi v pristni trdnjaški gostilni, ki ne ponuja zgolj vrhunskih kulinaričnih doživetij, pač pa tudi dih jemajoče razglede. Prekrasno je tudi pohajati med muzejskimi in galerijskimi postavitvami, letnim odrom in prodajalno spominkov.

Foto: Ivo BiočinaFoto: Ivo Biočina

Muzej Sinjske alke

Muzej Sinjske alke velja za enega najsodobnejših muzejev v Republiki Hrvaški. Gre za interaktivno organizirano dediščinsko ustanovo, ki obiskovalce poučuje o tradicionalnih alkarskih uniformah, opremi in orožju. S pomočjo multimedijskih instalacij je zgodba, ki jo pripoveduje muzej, nenadomestljiv del zgodovine Sinjske in Cetinske krajine. Osrednje vodilo ustanove je čaranje nenadomestljivega doživetje Sinjske alke, katere vrednost je prepoznal tudi UNESCO, ko ga je leta 2010 uvrstil na seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.

Kaj je Sinjska alka?

Sinjska alka je hrvaška viteška igra. Prireja se vsako leto, na prvo nedeljo meseca avgusta v Sinju, v spomin na zmago domačih bojevnikov nad turškimi osvajalci. Njen glavni del je konjeniško tekmovanje, na katerem jezdeci v svečani zgodovinski opremi v polnem galopu s svojim kopjem poskušajo zadeti središče kovinskega obroča (alka).

Foto: Julien DuvalFoto: Julien Duval
Foto: Julien DuvalFoto: Julien Duval

Stalna razstava se v Muzeju Sinjske alke začne z alkarsko povorko, ki prikazuje 14 tipičnih človeških in 8 tipičnih konjskih udeležencev. S pomočjo sodobne tehnologije in dovršenih multimedijskih vsebin statične figure celo oživijo in tako obiskovalcu pričarajo pristno izkušnjo. V sosednji sobi je obiskovalcem predstavljen zemljevid Cetinske krajine, s katerim se seznanijo, kdo sme voditi Alko. V tem sklopu so prikazani udeleženci Alke, njena pravila in igra. Po dolžini treh sten je mično razporejena vitrina v obliki črke E, ki prikazuje segmente uniform in opreme. Kaj vse se še skriva v muzeju, pa boste morali odkriti sami.

Camino Imota – 75 kilometrov dolga romarska pot

Camino Imota je 75 kilometrov dolga romarska pot, ki se vije po Imotskem in zahteva predvidoma tri dni hoje. Starodavna pot je znana predvsem po svoji duhovni in kulturni dediščini, ki v svoje zavetje privablja romarje in pohodnike iz vsega sveta. Camino Imota se začne v mestecu Imotski, ki slovi po številnih naravnih čudesih, kot sta Modro in Rdeče jezero. Pot vodi skozi idilične podeželske pokrajine, zeleno vinorodno območje in slikovite hribe. Med potjo se romarji ustavijo v številnih cerkvah, samostanih in kapelicah, ki pričajo o bogati verski zgodovini tega območja – tako je prav vsak korak vandranja poln molitve, premišljevanja in odkrivanja notranjega miru. Romarji se v treh dneh povsem povežejo z naravo, sami s seboj in z Bogom ter na svojem popotovanju doživljajo osebno rast in duhovno preobrazbo. Camino Imota je nedvomno ena najlepših romarskih poti na Hrvaškem, ki nudi izjemen vpogled v kulturo, vero in naravno lepoto.

Čeprav so rdeča nit pohoda verska prepričanja, je tekom let vandranje postalo prava turistična atrakcija, ki je med drugim požela tudi nagrado Simply the Best v kategoriji Novi projekt v turizmu za leto 2021. Romarska pot je bila prvič predstavljena dve leti nazaj, in sicer duhovnikom imotske dekanije. Začetek Camino Imote je v Biorinah, kjer se nahaja prazgodovinsko grobišče in se konča pri cerkvi svete Frane v Imotskem.

Vsi udeleženi si tekom romanja zaslužijo 14 spominskih Camino žigov, prav tako pa je oblikovan tudi poseben romarski potni list, ki ga zainteresirani lahko prevzamete v pisarni Turistične skupnosti Imota.

Foto: ProfimediaFoto: Profimedia

Modro in Rdeče jezero

Modro in Rdeče jezero sta naravni čudesi, ki se nahajata blizu mesta Imotski na Hrvaškem. Modro jezero, imenovano tudi Modro oko, se nahaja globoko v kraškem ponoru in slovi po svoji intenzivno modri barvi, ki se spreminja glede na svetlobne pogoje. Voda jezera ustvarja dih jemajoče odseve, s katerimi še dodatno poudarja njegove čarobnost. Nasproti Modremu jezeru se nahaja Rdeče jezero, marsikomu znano tudi kot Crveno jezero.

Crveno jezero velja za kraško jamo, napolnjeno z vodo. Leta 1998 je Hrvaška speleološka zveza organizirala mednarodno speleološko odpravo, med katero so natančno izmerili višinsko razliko 528 metrov, globina jezera pa je znašala kar 287 metrov in naj bi bilo po nekaterih podatkih najgloblje jezero v Evropi. Za obiskovalce je zanimivo predvsem zaradi rdeče barve, ki jo dobi zaradi prisotnosti alg in rastlinja na dnu. Kontrast med intenzivno modrim in rdečim jezerom ustvarja nepozabno pokrajino. Obe jezeri predstavljata pomemben del lokalne kulture in v svoje zaledje privabljata vse, ki so se željni potopiti v njuno mistično vzdušje in so potrebni počitka v naravi.

Foto: Ivo BiočinaFoto: Ivo Biočina

Park narave Dinara

Park narave Dinara se razprostira na jugovzhodu Hrvaške in predstavlja izjemen primer naravne lepote in biološke raznolikosti. Gorski park obsega območje Dinarskega gorovja, ki je znano po svojih impresivnih vrhovih, globokih soteskah, bujnemu rastlinstvu in številnih živalskih vrstah. Dinara, kot najvišji vrh Hrvaške, prevladuje nad pokrajino in ponuja čudovit razgled na okoliške doline in planote.

Park narave Dinara je pravi raj za pohodnike, alpiniste in vse naravne navdušence, ki želijo raziskovati neokrnjeno naravo ter uživati na svežem zraku. Tu se nahajajo številne vodne poti, slapovi in kraška jezera, ki še dodatno prispevajo k edinstvenosti območja. V parku prebiva pravo živalsko kraljestvo, med katerim izstopajo medvedi, risi, divje mačke in nekatere redke ptice. Gre za prostor pod soncem, ki se ponaša z bogato zgodovino in naravnimi lepotami, idealen za aktiven oddih ter uživanje v osami daleč od najbolj prometnih turističnih točk.

Foto: Aleksandar GospićFoto: Aleksandar Gospić

Foto: Hrvaška turistična zveza
Foto: Hrvaška turistična zveza

Kontakt

Styria Media si, d.o.o., Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Copyright 2025. Zurnal24 | Styria Media si

Kategorije

  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem

Partnerji

  • Žurnal24.si
  • Vreme.net
  • Med.over.net
  • Style.over.net
  • Mama.over.net
  • Recepti.over.net