Zagotovo se je že vsak od vas vsaj enkrat v življenju lotil hujšanja. Ali pa si je vsaj želel učvrstiti telo, pridi do lepše oblikovane, bolj mišičaste postave. Pa nikakor ni šlo. Vas zanima, kaj delate narobe? Preverite v nadaljevanju!
Izguba odvečnih kilogramov in mišičasta postava sta nekaj, kar ne pride kar samo po sebi in še zdaleč ne zlahka. Pri hujšanju in oblikovanju telesa gre za kombinacijo ustrezne prehrane in pravilne telesne aktivnosti. Največkrat je za to, da vaše hujšanje ne poteka tako, kot bi si želeli, krivo naslednje …
Tisto, kar je ključnega pomena za to, da boste fit in da se boste dobro počutili v svoji koži, je redna telesna aktivnost. Če pazite pri prehrani, pa nič ne telovadite, potem vaše hujšanje ne bo tako uspešno, kot bi lahko bilo. Na ta način boste sicer izgubili nekaj odvečnih maščob in tehtnica bo kazala manj, a brez telovadbe vaše telo ne bo čvrsto in lepo natrenirano.
Zato morate, če hočete poleg izgube kilogramov tudi lepo oblikovati postavo, vsaj trikrat tedensko narediti trening za moč. Kar pomeni, da boste mišične skupine trenirali vsaj s težo lastnega telesa ali pa s pomočjo kakšnih pripomočkov, kot so uteži oziroma fitnes naprave, elastike, pripomoček TRX in podobno. In da bodo vaše mišice vedno lepše izklesane, je pomembno, da jih iz tedna v teden bolj in bolj obremenjujete.
Poleg rednih treningov za moč boste morali poskrbeti še za nekaj, in sicer za aerobno vadbo, s katero boste pospešili srčni utrip in kurili tiste odvečne maščobe, ki vas tako zelo motijo. Tudi pri kardiovaskularni vadbi je pomembno, da ste dosledni in da jo izvajate vsaj dvakrat tedensko. Lahko se lotite hitre hoje, ki jo počasi stopnjujete v tek, lahko izberete kakšne vodene plesne vadbe, kot sta zumba ali aerobika, lahko kolesarite ali rolate.
Še en razlog, da nikakor ne pridete do želene postave, pa je lahko tudi ta, da vaj za moč, ki ste se jih lotili, ne izvajate pravilno. Ali pa da aerobna vadba, ki ste jo izbrali, ni dovolj intenzivna, da bi začelo vaše telo ‘topiti’ odvečne maščobe. Zato najem osebnega trenerja nikakor ni nepotrebna, temveč precej modra investicija. Kajti nepravilno izvedene vaje, sploh če pri tem uporabljate težke uteži, lahko vodijo v nepravilne obremenitve in posledično celo v kakšne poškodbe. Osebni trener pa bo ves čas treninga bedel nad vami in poskrbel, da do takšnih nevšečnosti ne bo prišlo, da boste lepo napredovali, da bo vaše telo vedno lepše izoblikovano. In tudi tiste dni, ko vas bo motivacija zapuščala ter se vam ne bo ravno ljubilo trenirati, vas bo bodril in gnal, da ne obupate.
“Pomoč osebnega trenerja je namenjena vsem začetnikom, ki se soočajo s pomanjkanjem motivacije in imajo težave z napredkom v fitnesu. Osebni trener poskrbi in vam zagotovi osnovno življenjsko energijo, aktivirale se bodo vaše mišice in izboljšali boste njihov tonus, poleg tega pa boste izboljšali še funkcionalnost in elastičnost svojega telesa. Počutili se boste bolj samozavestno, vitalno in močno,” povedo v Fitnes centru BIT, kjer vam nudijo osebno trenerstvo z garancijo.
Premalo telovadbe je le eden od razlogov, da ne shujšate in da vaša postava ni takšna, kot bi želeli. Drugi, nadvse pomemben segment, pa je prava prehrana. Pravzaprav je ta temelj vsakega hujšanja.
Velika napaka v boju z odvečnimi kilogrami je stradanje, ki lahko naredi več škode kot koristi. Med drugim stradanje pogosto vodi v tako imenovan ‘boomerang efekt’, saj se mnogi po odrekanju priljubljeni hrani in lakoti po določenem času zatečejo v drug ekstrem – prenažiranje s priljubljenimi živili.
Ključ do uspešnega hujšanja, ki ne bo škodilo vašemu zdravju, je torej redno, manj kalorično prehranjevanje, ki zajema pravilna živila. Stradanje bo, kot že rečeno, naredilo več škode kot koristi, kajti naš organizem je narejen tako, da bo začel pri hudem primanjkljaju najprej ‘porabljati’ mišice, šele potem bi v primeru stradanja prišlo na vrsto topljenje odvečnih maščob. Zato se hujšanja lotite odgovorno. Jejte petkrat dnevno – tri glavne obroke in dve malici, a sestava vaših obrokov naj bo primerna cilju, ki ste si ga zadali, hkrati pa naj zadovolji vse dnevne potrebe po hranilih.
Ste se odpovedali kalorični, redilni hrani, kot so ocvrti zrezki, tortice, čips in podobno, pa še vedno tehtnica ne kaže nič manj? Krivec za to se morda skriva v sadju in sadnih sokovih. Ker se v sadju nahaja veliko naravno prisotnih sladkorjev, z njim ne gre pretiravati, če se lotevate hujšanja. Sploh ne zvečer. Sadje je seveda pomemben vir vitaminov in mineralov, zato ga vsekakor morate vključiti na svoj dnevni jedilnik, a morda raje zjutraj in dopoldan, ko ste v pogonu in vaš organizem pridno sproti porablja zaužite kalorije. Poleg tega raje posezite po sadju, ki ima malce manj sladkorja. Sadne sokove pa nadomestite z navadno ali mineralno vodo.
Mišice potrebujejo beljakovine, zato je takrat, ko se lotimo treniranja in ko si želimo izklesati postavo, zelo pomembno, da jemo dovolj z beljakovinami bogate hrane. Največ jih najdemo v mesu, ribah in morskih sadežih, v jajcih in oreščkih, pa tudi v nekateri zelenjavi, stročnicah in žitih (na primer v fižolu, čičeriki, kvinoji, brokoliju, soji).
Koliko beljakovin potrebujemo, je seveda odvisno od vsakega posameznika. Priporočen dnevni vnos beljakovin se izračuna glede na telesno težo osebe. “Odrasel človek potrebuje med 0,8 in 1,9 g beljakovin na kilogram telesne mase. Vnos beljakovin naj bi predstavljal približno 10–15 % skupnega energijskega vnosa,” piše Nacionalni program o hrani in prehrani Prehrana.si.
Če hočete torej navduševati s čvrstimi mišicami in se znebiti tistih nekaj odvečnih maščobnih blazinic okrog trebuščka, bokov in zadnjice, poskrbite za zadosten dnevni vnos beljakovin, nekoliko pa zmanjšajte vnos sestavljenih ogljikovih hidratov (glavna sovražnika hujšanja sta bel sladkor in bela moka) ter slabih, nasičenih maščob, ki so nenazadnje tudi glavni sovražnik zdravega srčno-žilnega sistema.