Raziskave kažejo, da Slovenci bistveno premalo spimo. Je za to krivo neprimerno ležišče?
Raziskave, ki jih je izvedel Nacionalni inštitut za javno zdravje, namigujejo, da v Sloveniji dovolj spi zgolj tretjina odraslih ter nekaj več kot petina otrok in mladostnikov. Pod okriljem Svetovne zveze za spanje (World Sleep Society) vsako leto praznujemo svetovni dan spanja – letos bo s sloganom “Spanje je temelj zdravja” na sporedu 17. marca. Svetovni dan spanja je namenjen predvsem ozaveščanju javnosti o pomembnosti kakovostnega spanca in njegovem vplivu na zdravje.
Pomanjkanje spanja povezujemo s slabšo kakovostjo življenja, poškodbami, kroničnimi in duševnimi boleznimi, izgubo delovne produktivnosti, zaradi česar ga zdravniki obravnavajo kot javnozdravstveni problem. Razlogov za nespečnost je veliko. Lahko so krivi genski zapis, stres v delovnem in zasebnem okolju, prekomerna prisotnost elektronskih naprav, zdravstvene težave, nezdrava hrana in pijača, neaktiven življenjski slog in nenazadnje tudi neprimerna izbira ležišča.
Napačna izbira ležišča vodi do številnih nevšečnosti in nemalokrat tudi do nespečnosti. Podjetje Slovenska postelja opaža tri napake, ki se jih ob nakupu nove vzmetnice poslužuje marsikateri Slovenec.
Prva in verjetno najpogostejša je napačna izbira trdote ležišča. “Največkrat si zaradi slabega (mehkega) ležišča zaželimo zelo trdo ležišče, čeprav to za konstrukcijo telesa v nekaterih primerih ni primerno,” sporočajo iz Slovenske postelje. Pretrdo ležišče ne zagotavlja ustrezne podpore telesu, kar povzroča bolečine v ramenih, bokih in hrbtu. Nasprotno pa lahko premehka izbira ležišča povzroči, da se med spanjem telo preveč ugrezne, kar zopet privede do nepravilne drže in težav s hrbtenico.
Druga in nič manj pomembna napaka je mišljenje, da letvena podloga ni pomemben faktor. Neprimerna izbira dotične podloge lahko povzroči neudobje in nekakovosten spanec. Če so letvice preveč razmaknjene, se bo med spanjem telo ugrezalo, kar je glavni krivec za bolečine v hrbtu, ramenih in bokih. V primeru, da so letvice razporejene preveč skupaj, pa podloga ne zagotavlja dovolj prezračevanja. Rezultat tega je potenje pozno v noč in posledično tudi zbujanje. Dandanes obstaja nešteto možnosti, ki se razlikujejo glede na material in slog, zato je še toliko bolj pomembno, da izberete tisto, ki ustreza vašemu telesu in njegovim zahtevam.
Tretja najpogostejša napaka, ki se je pri nakupu ležišča poslužujemo Slovenci, je prekomerno varčevanje pri nakupovanju kakovostnih materialov. Neprimerna in skopušna izbira materialov lahko povzroči nelagodje, alergije ter neprimeren cikel spanja. Sintetični materiali, na primer, lahko povzročijo znojenje in nizko kakovost spanca. Naravni materiali, kot so bombaž, volna, lateks, juta, so bistveno bolj primerni, saj omogočajo zračenje in preprečujejo prekomerno znojenje. Če se spopadate z alergijami, je pomembno, da izberete ležišče, ki ne povzroča draženja ali alergijskih reakcij – priporočamo, da si ogledate ležišča iz naravnih materialov, kot na primer bombaž. Primerna izbira materialov ne prispeva zgolj k boljšemu spancu, pač pa je blagodejna tudi na okolje.
“Ležišče je priporočljivo zamenjati vsakih deset do dvanajst let,” sporočajo iz podjetja Slovenska postelja in nadaljujejo, da zaradi higienskih razlogov menjavo lahko opravite tudi kakšno leto prej. Redna menjava ležišča je pomembna iz več razlogov. Staro in obrabljeno ležišče tekom let izgubi obliko in podporo, kar ima negativne vplive na zdravje. V primeru, da spite na ležišču, ki je svoje odslužila že lep čas nazaj, se verjetno soočate s slabo kakovostjo spanca, raznimi boleznimi (na primer z alergijami ali bolečinami v hrbtenici), ter prekomernim znojenjem.
Stara ležišča so bistveno bolj privlačne tudi za pršice. Le-te se nabirajo globoko v ležiščih in pogosto izzovejo alergijske reakcije. Redna menjava ležišča lahko pripomore h kakovosti spanca in vodi k boljšemu počutju.
Omenili smo, da je ležišče priporočljivo zamenjati vsakih deset do dvanajst let. S primernim vzdrževanjem lahko ležišču celo podaljšamo življenjsko dobo. Da bi ležišče čim dlje dobro služilo, je potrebno skrbeti za štiri stvari.
Iz podjetja Slovenska postelja opozarjajo, da življenjsko dobo ležišča lahko podaljšamo s primerno izbiro kvalitetnih letvenih podlog. Ta lahko izboljša podporo teže vašega telesa in prepreči deformacijo ležišča. Pravilna izbira podloge med drugim poskrbi tudi za primerno prezračevanje in preprečuje nastanek plesni.
Nasvet številka dva za podaljšanje življenjske dobe se vrti okoli obračanja ležišča. Če obojestranska sestava ležišča omogoča zasuk, se tega tudi poslužujte. Če ležite vedno na isti strani ležišča, se bodo po vsej verjetnosti njegove vzmeti in oblazinjenje tekom let obrabljale neenakomerno, kar bo povzročilo deformacijo ležišča. Priporočljivo je, da ležišče obrnete vsakih nekaj mesecev. V kolikor opazite, da se ležišče ne vrača v prvotno obliko, se deformira ali postaja čedalje bolj neudobna, je to znak, da je čas za zamenjavo.
Tudi pranje prevleke na ležišču ali uporaba nadvložka lahko pripomore k daljši življenjski dobi. Uporaba nadvložka denimo lahko ščiti ležišče pred madeži in umazanijo. A vedite, da predebel oziroma neprosojen nadvložek omejuje pretok zraka skozi ležišče, kar lahko privabi plesen in bakterije. Ležišče s časom absorbira telesno vlago, prah in druge zdravju škodljive delce, kar povzroči neprijetne vonjave in zmanjša kakovost spanca. Redno prezračevanje in čiščenje ležišča in njenih prevlek lahko pomagata ohranjati ležišče sveže in čisto.
Zadnji in nič manj pomemben ukrep za nego ležišča je njegova uporaba. Postelja je prostor, kjer začnemo in končamo svoj dan. Za čim daljšo življenjsko dobo ležišča je treba razumeti, da je postelja namenjena izključno spanju, počitku ter ljubezenskim dogodivščinam in ne drugim aktivnostim, kot so prehranjevanje, telovadba, delo in podobno. Uporaba ležišča za druge namene, kot smo jih našteli, lahko povzroči neenakomerno obrabo, kar vpliva na njegovo učinkovitost in življenjsko dobo, poleg tega pa lahko povzroči težave s higienskimi standardi.
Slovenska postelja, ki od leta 1992 skrbi, da Slovenci spimo kakovostno, predstavlja dva modela ležišč, ki svoje uporabnike, kot bi mignil, zazibata v deželo sanj – ležišče Anatomic TFK Konoplja in model Anatomic TFK Volna. Kot veli njihov slogan “Zdravo spati, zdravo živeti …”, je izbira kakovostnih naravnih materialov ključ do trdnega spanca in zdravega življenja. Slovenska postelja se ukvarja s proizvodnjo različnih tipov ležišč, posteljnine in vzglavnikov, dodatno pa izvaja tudi tapetniške storitve. Vsi izdelki so rezultat njihovega lastnega razvoja in tehnologij.