”Saj znam poskrbeti zase! Nič hudega ni, samo padla sem,” mi je rekla 75-letna mami. Jaz pa od takrat dalje nisem več mirno spala. Dokler nisem slišala za E-oskrbo.
”Pogovorov o tem, kako ne želita v dom in da ne potrebujeta dnevne oskrbe, je bilo v naši družini toliko, da zmanjka prstov na obeh rokah. Oče in mama živita sama ter skrbita zase in drug za drugega, a smo bili vsi bližnji zaradi maminih omedlevic, padcev in poškodb ter očetove sladkorne bolezni ves čas nemirni. Kadar je zazvonil telefon, se je srčni utrip dvignil, čez misli pa je šlo vprašanje, kaj je bilo narobe in kdo od mojih bratov je blizu, da bo lahko pomagal.” To je zgodba Irene – zgodba, ki razkriva problem, ki zagotovo ni osamljen.
Irena nato pove, da ji je prijateljica povedala za E-oskrbo. Z dnem, ko je E-oskrba postala del življenja njenih staršev, se je vse spremenilo. ”Starša sta pomirjena – pomoč imata dobesedno na dosegu roke, bolje pa se počutita tudi, ker nočeta obremenjevati mene in mojih bratov. Mi pa predvsem vemo, da je in da bo zanju – ne glede na to, kaj se zgodi – dobro poskrbljeno. Onadva sta varna, mi pa mirni,” prav Irena, ki gumb, ki ga na zapestnici nosi njena mama, opiše kot čudežen.
E-oskrba zagotavlja posamezniku neprecenljiv občutek, da nikoli ni sam in da bo nekdo blizu, če bo potreboval pomoč.
Uporaba E-oskrbe je izjemno enostavna. Doma imate nameščen varovalni telefon z zvočnikom, mikrofonom in velikim SOS-gumbom. S pritiskom nanj se na enostaven način takoj povežete z asistenčnim centrom, ki je na voljo 24 ur na dan in vse dni v tednu. Če do varovalnega telefona ne morete (na primer zaradi padca) oziroma ni nikogar v bližini, lahko klic sprožite s pritiskom na SOS-gumb na zapestnici. Klic na pomoč se lahko sproži tudi s posebnim obeskom, ki v primeru padca samodejno sproži klic v asistenčni center. V slednjem je strokovno osebje, ki vam organizira pomoč, ki jo potrebujete; če je treba, aktivirajo tudi reševalno službo.
E-oskrba je samostojna storitev, ki ni vezana na druge storitve operaterja, kar pomeni, da jo imate lahko ne glede na to, pri katerem operaterju imate storitve telefonije in interneta.
Postopek namestitve E-oskrbe je izjemno preprost, saj za priklop in delovanje v celoti poskrbijo tehniki Telekoma Slovenije. Tehnik pride na dom, dostavi opremo in jo priključi – brez vrtanja in brez kakršnihkoli posegov v prostor. Napravo za pomoč je treba samo priključiti na elektriko in ta se prek mobilnega omrežja samodejno poveže v sistem E-oskrbe.
V okviru projekta E-oskrba na domu, v katerem uporabo storitve omogoča EU ESS, so pomagali že mnogim. Na spodnji sliki je predstavljenih nekaj podatkov, ki so bili pridobljeni v okviru raziskave o zadovoljstvu uporabnikov z E-oskrbo.