“Če pride do resnih vnetnih procesov, je to za kosmatinca lahko tudi usodno.”
“Fuj, Bolt, zakaj neprestano bruhaš?“ se je dan za dnem zgražala Maša. Maša in Bolt sta nerazdružljiv par. No, vsaj tiste dni, ko 30-kilogramski švicarski ovčar ne izbruha svoje večerje. Takrat mu iz gobčka tako zaudarja, da se Maša drži daleč stran od njegovih mokrih poljubčkov. Bolt je po naravi zelo radoveden kuža, saj svoje popoldneve preživi ob vohljanju okolice, čuvanju hiše, zabavanju z Mašo – in, no, bruhanju. Ker pa se je to dogajalo precej pogosto, se je Maša odločila, da bo belega kosmatinca peljala na pregled k veterinarju. Izkazalo se je, da Bolt ni edini, ki potrebuje strokovno pomoč. V čakalnici je bilo opaziti vse mogoče tegobe – od kožnih izpuščajev do alergij, težav z ušesi in zobmi. Veterinarji bodo očitno imeli veliko dela.
Bolt ni edini kosmatinec, ki se ta trenutek spopada s težavami s prebavo. Te navadno obsegajo bruhanje, drisko in neješčnost. Daleč najbolj na udaru so psi, saj radi pobirajo po tleh, trgajo igrače in ližejo predmete. Muce so nekoliko bolj previdne. Iz veterinarske klinike Zamba sporočajo, da so omenjene tegobe največkrat posledica lizanja oziroma uživanja neužitnih snovi, kot so denimo palice, kamni ali embalaža. “Pozimi se pojavljajo predvsem zaradi soli po cestah in uživanja snega. Lahko pa so posledica nagle menjave hrane, raznih okužb z virusi in bakterijami ali pa predstavljajo rdeč alarm za bolj resne notranje bolezni,“ pojasnjuje Zora Kučuković, dr. vet. med.
Če se soočate z ljubljenčkom, ki ga tarejo zgoraj naštete težave, mu lahko pomagate tudi z domačo lekarno. “V primeru zaprtja se živali lahko ponudi malo olivnega olja ali sirupa za odvajanje (razen če vemo, da je žival jedla kosti, palice, igrače in podobno), ki ga kupimo v lekarni. Pri driski in bruhanju lahko lastnik pomaga z dietno prehrano in s probiotiki.“ Če se zaprtje potem še vedno ne umiri, strokovnjaki iz ordinacije Zamba priporočajo, da poiščete pomoč veterinarja. “Če se stanje v 1–2 dneh ne izboljša oziroma uredi, poiščite veterinarsko pomoč. Enako velja tudi, če je ljubljenček umirjen, neješč in ne pije ter v primeru krvavega bruhanja oziroma driske.“
Slab zadah ni nujno posledica prebavnih težav. Če se kosmatinec veliko slini, težko jé in če je opaziti spremembe v ustni votlini, kot so obloge na zobeh, pordela ustna sluznica, pordele in zatečene dlesni, se verjetno spopada s težavami z zobmi. Precej pogosto je prekomerno nabiranje zobnega kamna, pod katerim se pričnejo bolj resne težave, ki večkrat ostanejo skrite do zadnjega trenutka. “Ko nastopijo težave, ponavadi lastniki ne morejo več sami pomagati živali,“ pojasnjuje Kučuković in nadaljuje, da “lahko preprečijo oziroma upočasnijo razvoj zdravstvenega stanja s pomočjo prilagojene prehrane in redne ustne higiene. “Obisk veterinarja je priporočljiv ob vsakem sumu na težave z ustno votlino, saj se te zadeve ne pozdravijo same, z odlašanjem pa se zgolj stopnjujejo. “Če pride do resnih vnetnih procesov, lahko bakterije preidejo v kri ter povzročijo resna obolenja srca, ledvic in jeder, kar je za ljubljenčka lahko tudi smrtno nevarno.“ Iz klinike Zamba sporočajo, da je zdravljenje odvisno od stopnje bolezni. Če gre samo za zobne obloge, jih strokovnjaki lahko rešijo že z enim posegom. Če pa gre za vnetja in bolj resna zobna obolenja, lahko zdravljenje traja tudi daljše obdobje.
Z novim zavarovanjem Varuha zdravja, Vzajemne, Zavarovanjem za male živali, lahko lastniki štirinožnih ljubljenčkov poskrbijo za njihovo zdravje ter si zagotovijo kritje veterinarskih storitev v primeru nezgode ali bolezni, asistenčno storitev veterinarski posvet na daljavo Vet posvet, kritje odgovornosti in pravno zaščito lastnika male živali. Omogočeno je tudi dodatno kritje za primer pogina male živali.
Medtem ko se Bolt spopada s prekomernim izločanjem iz ustne votline, nekatere živali neprestano urinirajo. “Prekomerno pitje vode, pogosto ali redko lulanje so znak težav s sečili. V primeru, da žival povsem preneha odvajati vodo, je stanje urgentno,“ svetuje Zora Kučuković dr. vet. med. Zanimivo je predvsem dejstvo, na katerega marsikdo niti ne bi pomislil. Ste vedeli, da so tudi driska, bruhanje in vnetja v ustni votlini posledica težav z ledvicami? K omenjenim tegobam so nagnjeni tako psi kot mačke, razlogov za nastanek pa je več. Lahko gre za prirojene napake, zastrupitev, okužbo, notranje bolezni in še bi lahko naštevali.
“Potek zdravljenja težav s sečili je odvisen od vzroka. Ljubljenček v grobem potrebuje klinični pregled, pregled krvi ter ultrazvočno oziroma rentgensko diagnostiko. Nemalokrat so potrebne tudi dodatne preiskave,” pojasnjuje veterinarka.
Nekateri kosmatinci so podvrženi neprijetnim bolečinam v ušesih. Te so sicer bolj pogoste pri psih kot mačkah, a to še ne pomeni, da se pri slednjih ne pojavljajo. “Pri mačkah pride do težav z ušeski predvsem zaradi ušesnih garij, pri psih pa so glavni krivci bodisi alergije ali pretirana odlakanost ušes,“ navajajo iz celjske veterinarske ambulante. Obisk veterinarja je priporočjiv pri vseh oblikah vnetja. “Če so vnetja nezdravljena oziroma nepravilno zdravljena, imajo lahko dolgotrajne posledice. V teh primerih se pojavi zožanje sluhovodov, rezistenca na antibiotična zdravila, vdor mikroorganizmov v srednje ali notranje uho in še bi lahko naštevali.“
Omenjene težave so le redko smrtno nevarne, a to še ne pomeni, da niso boleče. Pravočasen obisk pri veterinarju bo živali prihranil marsikatero bolečino. Ob obisku veterinarja boste priča osnovnemu kliničnemu pregledu, pregledu sluhovodov z odvzemom in pregledom brisa. V nekaterih primerih strokovnjaki svetujejo tudi dodatne preiskave krvi, antibiogram in podobno.
Po podatkih Veterinarske klinike Zamba so alergije pri živalih vse pogostejše, zlasti na določeno beljakovino v hrani, pršice, trave in cvetni prah. Žal tovrstne tegobe niso še povsem ozdravljive. “Najlažje jih nadziramo, če gre za alergijo na določeno hrano, saj v tem primeru lahko preprečimo, da žival pride v stik z njo,“ razlaga Kučuković in dodaja, da “obstaja tudi možnost tako imenovane imunoterapije, ki je v grobem do 80 % učinkovita.“
Marsikateri lastnik je mnenja, da živali z alergijo lahko pomaga sam, a to nikakor ne drži. Potrebna sta temeljit pregled in določanje pravilnega zdravljenja. Alergija je doživljenjska bolezen, ki se z leti zgolj slabša. Če je ne naslovimo, lahko ljubljenček postane neprijeten in ogrožajoč. Poznamo tudi smrtno nevarne alergije. Daleč najpogostejša je anafilakcijska alergijska reakcija. “Gre za najbolj burno alergijsko reakcijo, ki nastopi zelo hitro po stiku z alergenom (okoli 20 minut) ter vodi do stanja šoka, ki lahko privede do smrti,“ opozarja veterinarka. Lastniki lahko omenjeno stanje prepoznajo po zatekanju glave in vratu, dihalni stiski oziroma dušenju, krvavem bruhanju in driski ter izgubi zavesti.
Najpogostejši pokazatelji alergijskih reakcij so kožni izpuščaji, a niso edini razlog zanje. Do neprijetnih kožnih sprememb lahko privedejo tudi težave z zajedalci, bakterijska in glivična vnetja kože, lahko pa so tudi alarm za bolj resne bolezni. V primerih bakterijskih in glivičnih vnetij izpuščaji lahko celo srbijo, pečejo in bolijo. “V primeru, da se žival liže in praska po spremembah na koži, ji je to treba nemudoma onemogočiti,“ veli Kučuković in pojasnjuje, da se za to najpogosteje uporabljajo zaščitni ovratniki, mrežice ter grenka pršila.
Zdravljenje omenjenih sprememb na koži je odvisno od vzroka. “Najprej je treba ugotoviti vzrok za izpuščaje ter tega tudi pozdraviti. Za umiritev stanja uporabljamo predvsem dermatološke šampone, pršila ter zdravila za ustavljanje srbečice in vnetja.“ Obisk veterinarja je priporočljiv vedno, ko se ne ve, kaj je vzrok za kožne spremembe, kadar je prizadeta večja površina kože, ko je srbež močan in v primeru, da se stanje v roku 24 ur ne umiri.
Ker se Bolt čez leto ne spopada zgolj s težavami s prebavo, pač pa tudi s klopi, izpuščaji, vnetimi očesi in podobno, ga je Maša zavarovala z enim od treh paketov pri zavarovalnici Vzajemna. Lastniki malih živali (psov in mačk) lahko izbirajo med tremi paketi, ki se med seboj razlikujejo v obsegu kritja veterinarskih storitev, višini zavarovalnih vsot posameznih kritij in soudeležbe.
Paket S Zavarovanja za male živali krije veterinarske storitve v primeru nezgode, paket M poleg nezgode krije tudi veterinarske storitve v primeru bolezni, paket XL pa poleg veterinarskih storitev v primeru bolezni in nezgode krije tudi veterinarske storitve za ortopedijo in raka. Paket S nima soudeležbe, paketa M in XL pa imata 15-odstotno soudeležbo, poleg tega pa premija ni odvisna od starosti ljubljenčka.
Vsem paketom se lahko priključi dodatno kritje za primer pogina. Zavarovanje se sklene za obdobje enega leta z avtomatskim podaljševanjem. Z Zavarovanjem za male živali pa Varuh zdravja, Vzajemna, strankam omogoča, da poskrbijo za zdravje vseh družinskih članov, tudi svojih štirinožnih prijateljev.
Poleg dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja nudijo tudi široko paleto drugih zdravstvenih zavarovanj, med katerimi je trenutno najbolj aktualno zavarovanje za kritje stroškov samoplačniških zdravstvenih storitev Zdravstvena polica, ki s storitvama Dr. Posvet in E-zdravnik vključuje posvet z zdravnikom na daljavo prek klepeta, klica ali videa. Aktualna so še nezgodna zavarovanja, zavarovanja za primer težjih bolezni in zavarovanje z medicinsko asistenco v tujini. Vzajemna je od leta 2015 imetnica polnega certifikata Družini prijazno podjetje in od lani tudi imetnica certifikata Družbeno odgovoren delodajalec.