Žurnal24 priporoča
  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem
Vsebino omogoča Termotehnika / 29. maja, 2023

Te svetovne znamenitosti poganja sonce

Eifflov stolp in Bela hiša sta zgolj dve od mnogih. Kakšen je razlog?

Glede na ocene strokovnjakov je človek zaenkrat sposoben uporabiti le tisočinko sončne energije, pa vendar naj bi bila zgolj ura sončne radiacije povsem dovolj za vse naše potrebe. Ravno to je verjetno razlog, da vneto iščemo načine, kako bi dnevno svetlobo pametno izkoristili in shranili. Verjeli ali ne, je sončna energija naraščajoč trend predvsem v turizmu in arhitekturi, saj se je poslužujejo številne priljubljene svetovne znamenitosti in destinacije, med njimi tudi priljubljen Eifflov stolp, ameriška Bela hiša, najslavnejši zapor Alcatraz, najvišja stavba na svetu Burdž Kalifa ter celo Bazilika svetega Petra v Vatikanu.

Čeprav se solarni paneli in sončna energija marsikomu zdijo vesoljska znanost, je izkoriščanje dnevne svetlobe čez noč postala izjemno priljubljena tehnika pridobivanja energije, saj se zavedamo, da gre za dolgoročen oziroma obnovljiv vir. Z željo po napredku je pretvorba solarne energije v električno tekom let temu primerno tudi napredovala. Še pred kratkim so bili solarni sistemi še dokaj nedostopni in dragi, sedaj pa so sončni kolektorji vedno bolj učinkoviti, ugodni in uporabni tudi na območjih, kjer sončni žarki ne grejejo skozi celo leto. Verjetno je to tudi eden od razlogov, zakaj se ljudje širom sveta odločajo za namestitev solarnih panelov – tudi na najbolj opevanih znamenitostih. Še več, sončne naprave in drugi podvigi obnovljive energije sami po sebi hitro postajajo zanimive atrakcije.

Tako trajnosten je Eifflov stolp v resnici

Za nekatere najbolj romantičen kotiček pod soncem, za druge prestolnica zgodovine, umetnosti in mode, spet za tretje pokazatelj človeškega napredka. Ena najbolj razvpitih znamenitosti, po kateri hrepeni vsak zaljubljenec, zdaj označuje izrazito napreden pogled na prihodnost. Kot del petletne, 38 milijonov dolarjev vredne prenove, katere cilj je bil zmanjšanje ekološkega odtisa, so na Eifflov stolp postavili sončne panele, ki skrbijo za več kot polovico porabljene tople vode.

Leta 2013 so Francozi na stolp ljubezni namestili obnovljivo energijo za napajanje spektakularnih luči in drugih osnovnih funkcij. Eifflov stolp se je v zgodovino kot arhitekturno čudo prvič zapisal že davnega leta 1889, danes pa velja za znamenitost, ki jo poganja obnovljiva energija. Opremljen je s sončnimi kolektorji, LED lučmi, visoko zmogljivimi toplotnimi črpalkami in sistemi za zbiranje deževnice.

Foto: ProfimediaFoto: Profimedia
Foto: ProfimediaFoto: Profimedia

To je razlog, da so v Beli hiši začasno odstranili sončne kolektorje

Tudi Beli hiši v Washingtonu prednosti sončne energije niso španska vas. Z letom 2014 je tudi ena najpomembnejših stavb v Združenih državah dobila svoj komplet sončnih kolektorjev. Te je dal namestiti priljubljen bivši predsednik, Barack Obama. Bela hiša je sicer sončno energijo prvič uporabila pod okriljem Ronalda Reagana, leta 1979, ko je takratni predsednik izrazil željo za 32 sončnih kolektorjev. Približno šest let kasneje je ukazal, naj se jih odstrani in preseli na streho fakultete Maine. Bela hiša je tako do leta 2014 delovala brez sončne energije, nakar si je Obama zaželel nov sistem s 167 paneli. Pričakuje se, da fotonapetostni sistem proizvede kar 19.700 kilovatnih ur električne energije vsako leto.

Foto: ProfimediaFoto: Profimedia

Alcatraz s solarnimi paneli zmanjšal porabo energije za kar 45 %

Zapor Alcatraz, marsikomu poznan tudi pod psevdonimom Skala, se lahko pohvali z lastnim sistemom sončnih kolektorjev. ADT Solar sporoča, da je otok v San Franciscu v Kaliforniji s koriščanjem sončne energije pričel že leta 2012. Njihov solarni sistem ima 959 panelov, 8 električnih inverterjev, 480 baterij, dveh dizelskih generatorjev in je lociran na strehi glavne zaporniške stavbe. Po namestitvi omenjenega sistema se je poraba energije na otoku zmanjšala za kar 45 %.

Foto: ProfimediaFoto: Profimedia

Bo Vatikanu uspelo?

Kljub temu, da velja za najmanjšo državo na svetu, se Vatikan lahko pohvali z izjemno bogato zgodovino, kulturo in neodvisnostjo. Mestna država kuje lastne evre, ima svojo zastavo in himno, nenazadnje pa tudi svoj sistem solarnih panelov. Od leta 2008 pa vse do danes je bilo v eni glavnih stavb v Vatikanu nameščenih kar 2400 sončnih zbiralnikov. Paneli zagotavljajo približno 300.000 kilovatnih ur energije. To je več kot dovolj za osvetlitev, ogrevanje in hlajenje stavbe vse dni v letu.

Ena od prikupnih zanimivosti Vatikana in sončne energije je njuna ljubezen. To se kaže predvsem v darilu nemškega podjetja za papeža Benedikta XVI. Podarili so mu sončne celice, vredne približno 1,5 milijona dolarjev. Ta sončni sistem je poleg drugih trajnostnih prizadevanj le del Vatikanskega cilja, ki stremi k ničelni neto emisiji ogljika do leta 2050. Mu bo uspelo?

Foto: ProfimediaFoto: Profimedia
Foto: ProfimediaFoto: Profimedia

Za izkoriščanje sončne energije se odloča vse več gospodinjstev

Z mislijo na dejstvo, da je energija sonca brezplačna, je sam pomislek o njenem izkoristku korak v pravo smer. S tem razlogom se zadnja leta vedno več gospodinjstev odloča za namestitev zbiralnikov za sončno energijo, ki od pozne pomladi do pozne jeseni brezplačno ogrevajo celoten dom ter sanitarno vodo. ADT Solar ugotavlja, da so čez lužo v tretjem četrtletju leta 2021 lastniki stanovanj namestili kar 5,4 gigavatov sončne fotonapetostne zmogljivosti, s katero naj bi dosegli 113,5 gigavatov enosmernega toka skupne nameščene zmogljivosti. To je dovolj za napajanje kar 21,8 milijona ameriških domov!

Izkoristite moč sonca in si zgradite pot do energetske svobode

S kombinacijo sončnih solarnih kolektorjev, fotonapetostnih modulov in hranilnika energije, gospodinjstvo lahko prihrani tudi do 75 % stroškov energije. Eno izmed vodilnih podjetij, ki prisega na uporabo obnovljivih virov, je avstrijski Sonnenkraft, ki za rešitve ogrevanja nudi širok nabor solarnih kolektorjev. Sončni izkoristek podpira tudi EKO sklad, saj spodbuja investicijo in implementacijo solarnih ogrevalnih sistemov, z do 30 % priznanih stroškov naložbe in 300 eur na kvadratni meter svetle površine sprejemnikov sončne energije.

Poznamo več vrst solarnih kolektorjev – poglejte, kateri so primerni za vas

Solarni kolektorji so sistem, namenjen izkoriščanju energije sonca za ogrevanje stavb in sanitarne vode. Na podlagi visokih cen fosilnih goriv, ki jih načeloma porabimo za ogrevanje stavb, velja vgradnja sončnih kolektorjev za izjemno ekonomično investicijo, ki se investitorju kmalu povrne. Poznamo več vrst solarnih kolektorjev, med drugimi ravne kolektorje, vakuumske kolektorje, heat pipe kolektorje in še bi lahko naštevali. Daleč najugodnejše razmerje med ceno in učinkovitostjo imajo trenutno ravni kolektorji, ki se v gospodinjstvih izkoriščajo že vrsto let. Primerni so predvsem za lokacije s toplim podnebjem in obilico sonca. Kolektorji, ki kažejo do 50 % več učinkovitosti, a so zaenkrat še nekoliko težje cenovno dostopni so heat pipe kolektorji. Ti dajejo rezultate že ob najmanjšem sončnem segrevanju in so posledično tudo bolj primerni za uporabo v vseh letnih časih.

Foto: TermotehnikaFoto: Termotehnika

Solarni sistemi za pripravo tople sanitarne vode

Sonnenkraft poleg solarne električne energije in solarnih kolektorjev nudi tudi celostne rešitve s toplotnimi črpalkami za ogrevanje in hlajenje. Zalogovniki sončne energije so namreč idealni za kombinacijo s solarno toplotno energijo, fotovoltaikami, kotli na pelete in sistemi toplotnih črpalk. Postaja za svežo vodo se tako ne porablja neposredno za pitje ali prho, vendar ogrevanje vklopi le, ko je to potrebno. Sistemi za najbolj stroškovno učinkovito in higienično rešitev so Sonnekraftovi seti, ki pokrijejo do 70 % energijskih potreb po topli sanitarni vodi. Nudijo univerzalni grelnik toplote dimenzij od 300 do 500L in najvišjo stopnjo ugodja, ogrevanje pa poteka preko primarnega solarnega registra.

Solarni kolektor PFMS

Eden najbolj znanih kolektorjev, ki z dobro dimenzioniranim sistemom prihrani do 75 % letnih stroškov porabe energije, je serija PFMS za pripravo sanitarne vode ali za podporo pri ogrevanju. Tovrstni ravni sončni kolektor je običajno sestavljen iz bakrenih ali aluminijastih cevi, ki so prekrite z absorbersko ploščo. Cevi so največkrat nameščene vzporedno po višini ali širini kolektorja ter priključene na oba konca. Grelna tekočina v ceveh tako sprejema toplota preko absorbcijske plošče, ki je prekrita s steklom nizke vsebnosti železa, kar pripomore k višji prosojnosti in daljši življenjski dobi.

Solarni paneli

Drug sistem, ki je glede na tehnologijo precej podoben solarnemu kolektorju, a kar se tiče tehnologije precejnovejši, je solarni panel. Ti so prav tako nameščeni na strehi in tako skrbijo, da sončne žarke, ki trčijo ob površino modula, neposredno spremenijo v električni tok. Solarni panel oziroma fotovoltaika je lahko uporabljena v vseh velikostih, od večjih do manjših prenosnih sistemov, njena življenjska doba pa je ocenjena na okoli 30 let. Pred nakupom svoje sončne elektrarne oz. solarnega sistema, je potrebno pomisliti na kar nekaj dejavnikov. Ob sami montaži denimo, je priporočljivo pomisliti na okolje in podobne dejavnike, ki lahko omejujejo, da sončni žarki dosežejo ploščo – na primer drevesa, ki prekinejo dotok sonca. Na učinkovitost solarnega panela lahko vplivata tudi umazanija in prah, ki se čez čas nabereta na površini plošče.

Foto: TermotehnikaFoto: Termotehnika
Foto: TermotehnikaFoto: Termotehnika

Kioto Solar fotovoltaični paneli

Eni izmed panelov, ki skrbijo za manjše odbijanje svetlobe, so Sonnenkraftovi Kioto Solar fotovoltaični paneli, ki so primerni za talno, strešno in fasadno montažo. Vsak modul vsebuje inverter, ki že napaja izmenični tok, poleg tega pa moduli med seboj delujejo neodvisno zahvaljujoč vgrajenemu pretvorniku. To pomeni, da tudi v primeru, da kateri od modulov odpove, vsak deluje samostojno in posledično ne zmanjša učinkovitosti. Inteligentni moduli Power MAXIM so bili razviti predvsem za težje razmere, kot so na primer težja idealna poravnava, nevarnost senčenja in umazanija. Vgrajene imajo optimizatorje moči, ki nudijo delovanje še dolgo po običajnem izklopu tipičnih modulov.

Panele je mogoče dobiti tudi v obliki nadstreškov za avtomobile ali streh za terase. Zahvaljujoč bifacialnim celicam delujejo zelo učinkovito, kljub temu, da prepuščajo okoli 15 % sončne svetlobe. S tem primerno senčijo teraso oziroma ščitijo avtomobil pred dežjem, poleg tega pa absorbirajo sončno svetlobo iz obeh strani in sproti še proizvajajo energijo. Nadstreški za električne avtomobile nudijo tudi razvito infrastrukturo za brezplačno polnjenje električnih avtomobilov.

Foto: TermotehnikaFoto: Termotehnika

Ste še vedno v dvomih, katere izbrati?

Pred končno odločitvijo o nakupu prave solarne rešitve za vaš dom je potrebno pomisliti na kar nekaj dejavnikov, ki lahko vplivajo na delovanje in izkoristek rešitve. Ravno zato se pred nakupom in namestitvijo svoje energetsko varčne rešitve posvetujte s strokovnjaki. Te lahko najdete v poslovalnicah Termotehnike, kjer nudimo širok nabor varčnih produktov, med drugimi tudi izdelke podjetja Sonnenkraft. Njegove vrednote temeljijo na postavljanju trendov v tehnologiji kot dizajnu, izkušnjah, ki so jih nabrali v svojih 30 letih delovanja in minimalnemu ogljičnemu odtisu, saj se zanašajo na trajnostno in varčno proizvodnjo, ki temelji na samooskrbi z energijo in e-mobilnosti.


Kontakt

Styria Media si, d.o.o., Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Copyright 2025. Zurnal24 | Styria Media si

Kategorije

  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem

Partnerji

  • Žurnal24.si
  • Vreme.net
  • Med.over.net
  • Style.over.net
  • Mama.over.net
  • Recepti.over.net