Ne boste verjeli, kakšne računalniške igre igrajo …
Starši vedno preberemo oznake na igrači in se prepričamo, da je ta primerna za otrokovo starost – pa vendar, ali enako storimo tudi pri video igrah? Več kot očitno je, da se je otroška zabava preselila v virtualen svet. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) navaja, da računalniške igre med tednom igra približno 78 % 11-,13- in 15-letnikov, med vikendi pa si z njimi čas krajša kar 83 % otrok. Približno 3 % 13-letnikov in 4 % 15-letnikov igra igrice tudi 7 ur na dan ali več. O tem, koliko časa naj bodo pred zasloni naši najmlajši, smo že spregovorili v enem od naših člankov, pa vendar to ni vse, na kar moramo biti starši pozorni. Pomembna je tudi vsebina, ki so ji izpostavljeni naši otroci.
Video igre so dvorezen meč – nekatere raziskave še vedno dvomijo o njihovem vplivu na dobrobit otrok in opozarjajo, da bi se starši morali zavedati morebitnih negativnih posledic, kot so anksioznost, zasvojenost in zmanjšanje socialnega vedenja. NIJZ ugotavlja, da je pretirano igranje računalniških iger bolj tipično za fante kot za dekleta. Omenjeni posamezniki se v svet iger pogosto potopijo veliko prej kot ostali (pri povprečni starosti 5,5 leta) in igrajo bistveno več kot drugi sovrstniki (med delovnimi dnevi 5,4 ure na dan, ob sobotah in nedeljah pa v povprečju 6,9 ure dnevno).
Marsikateri otrok si dneva brez tehnologije sploh ne predstavlja več. Večina se po pouku ne igra na igrišču, pač pa pred računalniškim ekranom. Med mladino so daleč najbolj priljubljene naslednje video igre:
Raziskave so pokazale, da nekaj več kot polovica otroških uporabnikov igra skupaj s prijatelji na spletu, veliko pa se jih v igrah pomeri tudi z brati in sestrami ter celo s svojimi starši. Kljub temu je splet poln pasti in nepridipravov, zato moramo biti tako starši kot tudi otroci zelo pazljivi, kakšne igre igramo in s kom. Spletne vsebine nam resda omogočajo veliko lepega, pomembno pa je, da smo pri uporabi družbenih omrežij in pri spletnih nakupovanjih previdni, saj se lahko hitro zgodi, da se srečamo z lažnimi profili uporabnikov in phishingom, kjer goljufi želijo priti do naših občutljivih podatkov.
Raziskave kažejo, da kar 90 % pediatrov in 67 % staršev zaznava povezave med video igrami in agresivnim vedenjem otrok in mladostnikov. Približno 80 % najbolj priljubljenih iger ta moment vsebuje nasilje, še bolj skrb vzbujajoče pa je, da njihova prodaja strmo raste. Naloga vsakega starša je, da svojega otroka usmerja v uporabo interneta in naprav za koristne vsebine. Na internetnem medmrežju se nahaja malo morje računalniških iger, ki otroke kratkočasijo in jim obenem tudi koristijo. Za zmerno in odgovorno rabo zaslonov je pomembno, da starši otroke spodbujajo tudi v igre in različne skupne aktivnosti brez zaslona, ki so tudi otroku prijazna alternativa.
Naj se vaš otrok zabava, hkrati pa osvaja znanja z vseh področij. Zdaj mu lahko zabavne kvize in naloge omogočite tudi na mobilnem telefonu ali tablici z aplikacijo Učim se. Ta je nastala v sodelovanju Mladinske knjige in Telekoma Slovenije ter dopolnjuje spletni portal ucimse.com. V aplikaciji vas čaka več kot 600 interaktivnih spletnih ugank, kvizov in iger, ki krepijo razvijanje logike in povečujejo besedni zaklad. Naloge so razdeljene v tri težavnostne skupine: super lahka, srednja in težka. Primerne so za otroke stare od 6 do 12 let.
V Telekomu Slovenije, družbeno odgovornem podjetju, si skupaj s strokovnjaki prizadevajo krepiti ozaveščanje o varni rabi interneta in zmerni rabi zaslonov.