O tem, kje in za katere se najpogosteje odločamo, smo spregovorili s pristojnimi iz nepremičninske agencije Svet Real d.o.o.
Marsikateri Slovenec se zaskrbljeno spogleduje z vse višjimi cenami nepremičnin. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) je lani (2023) rast cen stanovanjskih nepremičnin znašala 6,8 %, kar je bilo najmanj po letu 2021, ko je bilo zaznati najvišje zvišanje cen v zadnjih nekaj letih (15,8 %). “Najizraziteje so se zvišale predvsem cene novih družinskih hiš (za 9,5 %), sledile so podražitve novih stanovanj (za 8,0 %), rabljenih družinskih hiš (za 7,9 %) in rabljenih stanovanj (za 5,9 %),” pišejo na Statističnem uradu RS.
Kakšno je trenutno stanje s cenami nepremičnin v Sloveniji?
Kakovostne nepremičnine na želenih lokacijah se še vedno prodajo brez težav, je pa stanje na nepremičninskem trgu nedvomno drugačno kot v preteklih letih. Kupci so bolj previdni, sploh tisti, ki se financirajo s pomočjo hipotekarnega kredita. Manj je nakupov po ‘norih’ cenah. Po našem opažanju se stanje s cenami v zadnje pol leta ni pretirano spremenilo. V zadnjem letu je sicer občutno padlo število poslov, kar pa se na cenah ne pozna. Predvsem je pomanjkanje na strani ponudbe, povpraševanje po nepremičninah je še vedno visoko.
Po čem je več povpraševanja – stanovanjih ali hišah?
Težko bi rekli, da je več povpraševanja po določeni vrsti nepremičnine. Bližje mestnim središčem je več zanimanja za stanovanja, med drugim tudi kot investicija za nadaljnjo oddajo. Kupci hiš in zemljišč pa večinoma iščejo več miru in boljšo lego, še vedno pa bližina mestnih središč ostaja pomembna.
Kakšni so trenutni trendi v Sloveniji, ko gre za kupovanje nepremičnin?
V agenciji opažamo, da kupci raje kupujejo novejše nepremičnine, še posebej novogradnje, saj cene starejših niso sorazmerno nižje glede na stroške obnove. Pri novogradnjah je kupec še dodatno zavarovan, saj ob nakupu prejme zakonsko določene garancije. Kupci so bolj pozorni na energetsko učinkovitost, potresno varnost, možnost parkiranja in polnjenja električnih vozil ipd.
Zadnja leta so precej popularne montažne pasivne hiše – v čem se razlikujejo od klasične gradnje in kakšna je njihova cena v primerjavi s klasičnimi gradnjami?
Tudi mi opažamo trend povečanega povpraševanja po montažnih hišah. Če primerjamo eno z drugo, je odgovor nedvoumno montažna pasivna hiša. Izrazito visoka kvaliteta bivanja, nizki stroški obratovanja in manjše obremenjevanje okolja so trije glavni razlogi, ki govorijo v prid nakupa montažne hiše. Trenutno imamo v ponudbi projekt (Šmarje – Sap), ki mislim, da je zelo zanimiv za vse, ki iščejo kakovostno hišo.
Se bolj splača kupiti hišo v tretji ali četrti gradbeni fazi ali na ključ?
Opazili smo, da se v zadnjem obdobju vse več projektov prodaja v III. in IV. gradbeni fazi. S tem se investitor izogne delu gradnje, kjer je možnih največ napak, in to odgovornost prevali na kupca. Poleg tega se investitor izogne prodaji po Zakonu o varstvu kupcev stanovanj in enostanovanjskih stavb, ki je bil sprejet ravno z namenom zavarovanja kupcev. Kupec ima pri dokončanju v lastni režiji proste roke pri izbiri izvajalcev in materialov, hkrati pa to prinaša veliko dela in stroškov, zelo pogosto več kot je bilo v prvotnem načrtu. Nakup hiše v III. podaljšani fazi je potencialno bolj primeren za nekoga, ki ima bolj specifične želje glede materialov in izvedbe. Kot že rečeno, pa se je treba zavedati, da se z dokončanjem v lastni režiji na kupca prenese velik del tveganja.
Slovenci radi dopustujemo na Hrvaškem. Koliko Slovencev je lastnikov nepremičnine na Hrvaškem?
Slovenci imamo zelo radi hrvaško obalo, kar se jasno odraža tudi v statistiki prodanih nepremičnin na Hrvaškem. V letu 2023 smo tako prehiteli Nemce in postali vodilni med tujimi kupci nepremičnin. Tako smo v tem letu na Hrvaškem kupili kar 3.400 nepremičnin. V zadnjem času opažamo trend investiranja z namenom oddajanja nepremičnin, predvsem zaradi višjih donosov, ki so na Hrvaškem lahko tudi do trikrat višji kot v večjih slovenskih mestih. Naša agencija s sedežem v Ljubljani in Puli je tako v unikatni poziciji, saj slovenskim državljanom omogoča celovito podporo pri nakupu želene in donosne nepremičnine.
Ali Slovenci pogosteje kupujejo stanovanja ali hiše in za kakšne namene?
Na podlagi naših izkušenj prevladujejo nakupi za lastne potrebe. Večinoma stranke iščejo stanovanja ali stanovanja z vrtom/atrijem. Mislim, da je to tudi najpogostejša zahteva slovenskih kupcev. V zadnjih dveh letih pa opažamo porast prodaje hiš z bazenom, kot na primer pri projektu v Ližnjanu (jug Istre), kjer smo od 14 hiš z bazenom kar 10 hiš prodali Slovencem. Slovenci vse bolj prepoznavajo Hrvaško kot zlato priložnost za turistično oddajanje, pri čemer so hiše z bazenom najboljša izbira z vidika donosa.
Kakšen je postopek, če želi Slovenec postati lastnik stanovanja ali hiše na Hrvaškem?
Postopek je lahko zelo enostaven, če ga vodi izkušena oseba. Običajno potrebujemo en do dva delovna dneva, da uredimo vso potrebno dokumentacijo za prenos lastništva na Slovenca. Če pa se stranke odločijo za samostojno ureditev lastništva, je postopek lahko precej zahtevnejši.
Kako si lahko čim bolj olajšamo ta postopek, če se odločimo za nakup nepremičnine na Hrvaškem?
Moj nasvet je, da poiščete dobrega nepremičninskega agenta. Na Hrvaškem je še vedno veliko pravno neurejenih nepremičnin in investitorjev, ki želijo prevarati kupce. Zlahka se lahko opečete in končate z nepremičnino brez pravne urejenosti ali, v najslabšem primeru, celo brez denarja ali nepremičnine. Zato je ključnega pomena, da se pred nakupom posvetujete z dobrim strokovnjakom, ki bo temeljito preveril stanje nepremičnine.
Kje na Hrvaškem so trenutno nepremičnine najcenejše?
Bolj kot na ceno bi se osredotočil na razmerje med kvaliteto, lokacijo in ceno. Najcenejše nepremičnine so sicer v celinski Hrvaški, ki pa ni zelo privlačna za slovenske kupce. Z vidika optimalnega razmerja med kvaliteto, lokacijo in ceno pa bi definitivno priporočal nakup nepremičnine na jugu Istre, kjer so cene nižje kot v severni Istri in Dalmaciji, kvaliteta nepremičnin in življenja pa je primerljiva z omenjenimi lokacijami.
Vaša agencija je trenutno sredi dveh velikih projektov: eden je postavitev dveh sončnih elektrarn v Istri, drugi je prodaja večstanovanjskega kompleksa na Krku in Lovranu. Nam lahko poveste kaj več o tem?
Res je, naši načrti za prihodnja leta so ambiciozni. Še zmeraj ostajamo zvesti naši primarni dejavnosti, vendar smo v lanskem letu razširili svojo dejavnost. Ker sta za nas zelo pomembna zelena energija in optimalna izraba zemljišč, smo se odločili sodelovati pri izvedbi sončnih elektrarn v hrvaški Istri. V preteklem letu smo skupaj s poslovnim partnerjem, ki se osredotoča v zeleno energijo, opravili nakup dveh večjih zemljišč za postavitev sončnih elektrarn. Za obe elektrarni smo v zaključni fazi pridobivanja dokumentacije. Pričetek gradnje je predviden v začetku leta 2025.
Prav tako načrtujemo dodatne projekte s sončnimi elektrarnami, stanovanjskimi kompleksi in vilami z bazeni. Nekatere projekte bomo izvajali v sodelovanju s partnerji, zato smo vedno odprti za sodelovanja z ostalimi deležniki na trgu. Naj se ponovno osredotočimo na našo osnovno dejavnost – prodajo nepremičnin. Med ponudbo, ki bo v kratkem aktualna, bosta bralcem zagotovo najbolj zanimiva projekta večstanovanjskih objektov na Krku in v Lovranu. Projekta sta trenutno v fazi projektiranja, s prodajo bomo predvidoma začeli poleti. Gre za moderna stanovanja na dobri lokaciji, ki bosta cenovno dostopna Slovencem. Trenutno zbiramo neobvezujoče rezervacije, vsi zainteresirani pa nas lahko kontaktirajo na info@premiumnekretnine.hr.