“Med prhanjem sem še brezskrbno prepevala, ko pa sem stopila iz tuša, da bi vzela brisačo, mi je spodrsnilo in sem padla.“
24-letna Lana je pred kratkim utrpela lažje poškodbe glave in zlom gležnja. “Do padca je prišlo zaradi spolzkih ploščic in visokih kopalniških omaric. Ko sem se stegnila po brisačo, ki je bila na eni od polic, mi je spodrsnilo, in kot bi mignil sem pristala na tleh. Z glavo sem udarila v rob omarice, za piko na i pa sem zlomila še gleženj,” pojasnjuje Lana. Naslednjih osem tednov bo mladenka sicer obsojena na mavec, a pravi, da bo ta čas namenila preurejanju kopalnice.
Ste vedeli, da kopalnica velja za enega najbolj nevarnih prostorov v našem domu? The New York Times poroča, da se več kot tretjina poškodb zgodi v osrčju kopalnice – bodisi med prhanjem ali po njem. Zanimivo je, da se več kot 14 % nesreč pripeti tudi med uporabo stranišča. Nepremišljeno kopalniško pohištvo je med drugim tudi razlog, zakaj se nekateri zbujate z bolečinami v hrbtu.
Strokovnjaki iz Lesnine opozarjajo, da je pri izbiri kopalniškega pohištva ergonomija ključnega pomena za zagotavljanje varne, udobne in funkcionalne uporabniške izkušnje. Kopalnica je epicenter dobrega počutja, zato je prav, da jo tako tudi oblikujemo. Ste vedeli, da neprimerna postavitev kopalniške opreme pogosto vodi k številnim zdravstvenim težavam, med drugim tudi k bolečinam v hrbtnem predelu? Zato je še toliko bolj pomembno, da se pred prenovo oziroma gradnjo kopalniških prostorov natančno pozanimamo o ergonomiji.
Ko razmišljamo o opremljanju kopalnice, marsikoga prevzamejo modne muhe. Čeprav so te res prava paša za oči, na dolgi rok niso vse tako funkcionalne, kot bi si morda želeli. Za kar se da udobno in varno izkušnjo, moramo pomisliti predvsem na višino in razporeditev pohištvenih elementov. Kot rdeča nit naj nam služijo naslednje mere:
– Optimalna velikost umivalnika je od 48 do 61 centimetrov. Pomnite, da je pri manjših velikostih neprijetno celo umivanje rok.
– Pred umivalnikom mora biti najmanj 69 centimetrov prostega prostora.
– Zgornje police v kopalnici naj ne presegajo višine 180 centimetrov.
Tako kot umivalniki, ogledala in stranišča morajo biti tudi kopalniške omarice nameščene na višini, ki omogoča udobno uporabo brez nepotrebnega sklanjanja oziroma stegovanja. S tem lahko drastično zmanjšamo obremenitev hrbtenice in mišic, kar preprečuje tako bolečine v hrbtu kot tudi verjetnost zdrsov in padcev. Ko določate točno lokacijo določenega kosa pohištva, priporočamo, da razdalje najprej preizkusite sami, saj ni nujno, da bo to, kar ustreza vašim prijateljem, ustrezalo tudi vam.
Omarice za pod umivalnik so ključni element vsake kopalnice, saj omogočajo shranjevanje intimnih potrebščin na način, da prostor ohranjajo urejen in organiziran. Omenili smo, da je pri izbiri pohištva pomembna višina – nič kaj drugače ni niti pri omaricah pod umivalnikom. Priporočamo, da izbran pohištveni kos nudi udobno dostopanje do shranjenih predmetov, brez da bi od vas zahtevalo neprijetno sklanjanje.
Pomembno je, da so omarice oblikovane tako, da povsem izkoristijo prostor pod umivalnikom. To pomeni, da so primernih dimenzij, ki med drugim ponujajo tudi organizacijske rešitve, kot so police, predali in košare, ki omogočajo optimalno shranjevanje in enostaven dostop.
Za Lanin padec je bila usodna visoka kopalniška omara. Ta je bila po vsej verjetnosti previsoka zanjo. Priporočamo, naj bo višina omare prilagojena uporabniku do te mere, da omogoča enostaven dostop do zgornjih polic brez pretiranega naprezanja ali uporabe dodatnih pripomočkov. Previsoke omare niso nevarne zgolj za zdrse in padce, pač pa na dolgi rok lahko povzročijo obremenitev ramenskih mišic in hrbta.
Pri nameščanju visokih kopalniških omar bodite pozorni na njihovo stabilnost, saj boste s tem preprečili nenadno prevračanje oziroma padanje, še posebej v primeru otrok ali starejših oseb v gospodinjstvu.
Viseče kopalniške omare so odlična izbira za optimizacijo prostora v manjših kopalnicah. Običajno jih pritrdimo na steno, kar omogoča prost pretok pod njimi, prav tako pa nam olajša tudi čiščenje tal. Podobno kot pri visokih kopalniških omarah moramo tudi pri visečih poskrbeti, da uporabnikom omogočajo enostaven dostop brez pretiranega naprezanja oziroma uporabe stopnic. To pomeni, da so kljuke, ročaji in predali na višini, ki je dosegljiva brez uporabe dodatnih pripomočkov.