Žurnal24 priporoča
  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem
Oglasno sporočilo / 12. februarja, 2024

Tako je videti služba, v katero hodiš zadovoljen in nasmejan

Naš sogovornik pravi: ”Delovni dan nikoli ni dolgočasen, na koncu šteje tudi osebno zadovoljstvo.” Kako do poklica, v katerem velja izjemna zaposljivost diplomantov, ne manjka tehnološkega razvoja, umetne inteligence, komunikacije in avtomatizacije? Smeri je ogromno, a izbira je samo ena.

Februar je mesec, ki bo zaznamoval usodo mnogih mladih Slovencev. Potekajo namreč vpisi na fakultete in v poplavi izbire odločitev za marsikoga ni lahka. Tole je 5 razlogov, zakaj ta članek prebrati do zadnje pike:

  1. Informacija s terena: ”Za nič na svetu ne bi zamenjal službe.”
  2. ZZRS 2023: 98,7 % zaposljivost diplomantov, oz. drugače: od 1848 jih je decembra samo 24 iskalo zaposlitev.
  3. Študij v najsodobnejših prostorih z laboratoriji s sodobno opremo
  4. Izjemni dosežki: spada med 2 % najboljših znanstvenikov na svetu
  5. Sodelovanje v projektih, ki pišejo zgodovino (H2Student)
Miha Gantar, vodja oddelka sistemskih rešitev v podjetju LEOSS d.o.o.

Vse to je Logistika 2.0. Razlogov, zakaj se odločiti za študij logistike, pa je nedvomno veliko več, kot smo jih našteli zgoraj. Logistika namreč zajema širok spekter dejavnosti, zato od zaposlenih zahteva veliko fleksibilnosti, usmerjenost na hitro reševanje problemov, sposobnost usklajevanje delovnih procesov in uporabe sodobnih tehnologij in informacijskih sistemov v logistiki in oskrbovalnih verigah, sposobnost napovedovanja trendov in analiziranja veliko podatkovnih baz.

To potrjuje tudi Miha Gantar, vodja oddelka sistemskih rešitev v podjetju LEOSS d.o.o., ki se ukvarja z izdelavo, prodajo in implementacijo logističnih rešitev. Naš sogovornik pravi, da je ob zaposlitvi potreboval dodatna teoretična znanja s tega področja, zato se je odločil za vpis na Fakulteti za logistiko:

”Ker sem že bil zaposlen za polni delovni čas, sem se odločil za izredni študij. Imel sem že nekaj praktičnih izkušenj, ki sem jih želel nadgraditi še s teoretičnim znanjem. Danes sem najbolj ponosen, da sem uspel združiti celotne 30-letne izkušnje kolektiva LEOSS  d.o.o. in najboljše teorije Fakultete za logistiko, katerega plod je sodobna rešitev za skladiščno poslovanje, ki optimizira vsa osnovna in napredna opravila, ki jih morajo opravljati skladiščniki in vodje skladišč.”

Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru je edina v Sloveniji, ki ponuja celovit študij logistike in oskrbovalnih verig. Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru ima primat v slovenskem prostoru, saj je edina specializirana za področje logistike. Ustanovitev logističnega epicentra v središču Celja je bila nujna, saj želijo vsem študentom ponuditi najboljše pogoje za izobraževanja in usposabljanja.

Kaj sploh dela logist?

Logistika je široko področje, ki zajema upravljanje pretoka blaga, informacij in storitev od izvora do potrošnika. To vključuje tako nabavo, skladiščenje, transport, distribucijo, informacijske tehnologije kot carinjenje. Diplomante Fakultete za logistiko boste našli tako med uspešnimi podjetniki, vodji kot športniki.

Tu velja zagotovo omeniti nosilko bronaste olimpijske kolajne Lucijo Polavder in Luka Lindiča, najuspešnejšega alpinista leta 2016, ki pravi, da so alpinistične odprave v Himalajo med logistično najbolj zahtevnimi.

Zmaga tisti, ki se zna prilagoditi

Živimo v obdobju, ki se bliskovito spreminja, zato je pomembna veščina tudi sposobnost prilagajanja.  Na področju logistike se je tako potrebno stalno prilagajati spremembam v zahtevah strank, regulativnih okvirih, tehnologiji in drugih dejavnikih, ki vplivajo na logistične procese.

Naš sogovornik, Miha Gantar, vodja oddelka sistemskih rešitev, pravi, da je največji izziv ta, da imajo podjetja željo po digitalizaciji in optimizaciji logističnih procesov, le redka pa so pripravljena na ta račun spremeniti obstoječe procese.

Foto: FLUM

”V svetu sistemskih rešitev nekako velja, da smo z nakupom strojne in programske opreme šele na pol poti do zastavljenega cilja. Če hkrati z investicijo v novo tehnologijo ne spremenimo tudi procesov, dobimo obstoječe drage procese. In če je veljalo, da je bil v 50. letih kralj proizvajalec, v 70. letih je bil kralj kupec in je v 90. letih kraljevala trgovina, je v 3. tisočletju kupec diktator. Globalizacija je povzročila, da ima ta naš diktator večji pregled nad ponudbo izdelkov na trgu in od dobaviteljev zahteva visok standard kvalitete storitev. Vsi udeleženci oskrbne verige morajo tako še bolj striktno zagotavljati 6R načela logistike (Right product at Right time at Right place in Right quantity in Right place for Right Costs), kar pa je praktično nemogoče izvajati brez uporabe sodobnih tehnologij (črtna koda, RFID, IoT, AI, Blockchain, VR idr.).”

Študijski programi Fakultete za logistiko so zasnovani v skladu z najsodobnejšimi smernicami izraženih iz potreb gospodarstva in zaznanih novih kompetenc prihodnosti.

 

Kot vodilna izobraževalna institucija s področja logistike v Sloveniji se na Fakulteti za logistiko trudijo ustvarjati novo znanje v korist sedanjih in prihodnjih generacij. Kakovost je na prvem mestu – tako pri predavateljih, prof. dr. Tone Lerher namreč sodi med 2 % najboljših znanstvenikov na svetu, kot pri zagotavljanju kakovosti poučevanja, raziskav, spodbudnega inovativnega okolja za študij in raziskovanje, medtem ko je prioriteta pri izvajanju študijskih programov, kakovostnega pedagoškega, znanstveno-raziskovalnega in projektnega dela.

Zato skrbijo za kakovostno globalno izmenjavo idej in znanja, ne samo s sorodnimi inštitucijami, ampak predvsem s ključnimi gospodarskimi subjekti, ki izvajajo logistične storitve – informacije s terena bistveno prispevajo k oblikovanju najboljših programov. Med sodelovanji velja omeniti Agencijo za varnost prometa, Policijo itd. Na Fakulteti za logistiko pravijo, da le tako lahko oblikujemo študijske programe, ki temeljijo na inovativnosti in podjetništvu ter upoštevajo potrebe gospodarstva in zaposlitvene trende na področju logistike.

Foto: FLUM
Rezervirajte si 16. in 17. februar, ko bo potekal informativni dan.

 

►16. februar 2024 – ob 10. in 15. uri

►17. februar 2024 – ob 10. uri

Poleg informacij iz prve roke boste dobili še odgovore na ključna 3 vprašanja:

  1. Zakaj izbrati Fakulteto za logistiko?
  2. Zakaj študirati logistiko?
  3. Kaj je logistika in kaj dela logist?

Ali je ključni steber gospodarstva res pravi študij za vas, boste lahko preverili ob sproščenem “klepetu ob kavi” z njihovimi študenti, ki bodo iz prve roke in realistično odgovorili na čisto vsa vprašanja.

Prihodnost je v vaših rokah – preden jo začrtate, obiščite Fakulteto za logistiko,  kjer boste potrdili pravilnost svoje odločitve! 

 

Foto: FLUM

Kontakt

Styria Media si, d.o.o., Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Copyright 2025. Zurnal24 | Styria Media si

Kategorije

  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem

Partnerji

  • Žurnal24.si
  • Vreme.net
  • Med.over.net
  • Style.over.net
  • Mama.over.net
  • Recepti.over.net