fbpx
Prosti čas

Srbija: 6 predlogov za nepozabne izlete v naravi za vso družino

27. junija, 2024 - Oglasno sporočilo

Srbija je pravi biser, ki skriva peščico zanimivih vsebin in izjemnih znamenitosti.

Če še vedno niste prepričani, kje preživeti poletje, vam ponujamo fantastične ideje iz prve roke – od pohodniških izletov za tiste, ki radi prehodite nekaj kilometrov, prijetnih sprehodov, nepozabne vožnje z vlakom s čudovito gorsko pokrajino do podzemnih zanimivosti, ki jih ne razkrijete. vsa njihova lepota na začetku.

In medtem ko gredo drugi poleti na morje, greste vi v nasprotno smer. Točno to smo naredili eno poletje in poletni dopust preživeli na road tripu po Srbiji. Ponujamo odlične predloge, ki jih lahko upoštevate v družbi cele družine.

Nacionalni park Đerdap ponuja najlepši pogled na Donavo

Razgled z vrha Velikega Štrbca ni samo med najlepšimi razgledi v Srbiji. Velja za enega najlepših razgledov na Donavo, vsi pa vemo, da ta reka ni kratka – dolga je kar 2.850 kilometrov, đerdapski del pa velja za najbolj dramatičnega in hkrati najlepšega.

Đerdap je znan tudi kot Železna vrata Donave ali v angleščini “Iron Gate”. Nacionalni park Đerdap je ena izmed vodilnih turističnih atrakcij v Srbiji in vključuje “železni” del Donave.

Park se razteza od Golupca, kjer je Donava najširša in najožja hkrati. Na enem mestu se namreč raztegne v širino šestih kilometrov in zoži na en kilometer, s tem pa je tudi »uradni« vstop v Đerdapsko sotesko. Samo predstavljajte si to ogromno količino vode, ki poskuša nadaljevati svojo pot skozi tako ozek prehod. Povsem jasno je, zakaj Đerdapski del Donave še vedno velja za najbolj dinamičnega in dramatičnega. Nekoč je bilo izjemno nevarno … Meje nacionalnega parka Đerdap segajo vse do Đerdapskega jezu. Znotraj teh 100 kilometrov se razprostirajo Gornja Klisura, Gospodgin Vir, Veliki in Mali Kazan ter Sipska Klisura.

Najboljši razgled na Mali in Veliki Kazan boste doživeli prav na pohodni poti do razgledne točke Ploče in Velikega Štrbca.

Foto: Under Dreamskies

Veliki buk – najlepši slap v Srbiji

Veliki buk in reka Vrelo z izvirom sta med najbolj znanimi srbskimi izletniškimi točkami, območje pa je razglašeno za naravni spomenik. Nahaja se v bližini Despotovca, ob vznožju Beljanice. Mimogrede, Veliki buk je dolgo veljal za najvišji slap v Srbiji, vendar so ta naziv prevzeli slapovi na Stari planini. Veliki buk je dobil svoje ime z razlogom. Visok je 25 metrov, reka Vrelo je tudi v poletni pripeki in suši vodnata, slap pa šumi tudi poleti.

Najprej smo si ogledali izvir reke Vrelo, do katerega vodi urejena in lahka pot, nato pa smo se odpravili do slapu. To območje je priljubljena izletniška točka domačinov, eden od razlogov pa so številne restavracije, ki ponujajo peščico okusne hrane.

Foto: Under Dreamskies

Kanjon reke Vratne in znameniti kamniti mostovi

Ta zaščiten naravni spomenik se nahaja v vzhodni Srbiji v bližini samostana Vratna, do katerega vodi makadamska cesta. Ob samem samostanu poteka pohodniška pot, ki v približno 15 minutah pripelje do prvega kamnitega mostu Mala prerast, ki je dolg 30 m in širok 15 m 45 m, pot vodi do tretjega mostu Suva prerast.

Ti mostovi so povsem naravni, a pravzaprav ni 100% znano, kako so nastali. Menijo, da so bile nekoč ogromne jame, ki jih je oblikovala podzemna reka. Kamniti mostovi so v živo videti še bolj veličastni, žuborenje reke Vratne pa je pravo sproščujoče.

Foto: Under Dreamskies

Istraži Stopića pećinu i njen podzemni vodopad

Stopića pećina, nalazi se na sjeverno-istočnoj strani Zlatibora, između sela Rožanstvo i Trnava, a od turističkog centra Zlatibora je udaljena 19 kilometara. Ovaj speleološki objekt privlači veliki broj posjetitelja iz više razloga, a jedan od glavnih je njegov impozantni ulaz.

Stopića pećina je riječna špilja i kroz nju protječe Trnavski potok. 2005. je proglašena spomenikom kulture, a za javnost je otvorena 2009. godine. Danas je uređeno oko 280 metara špilja, a inače je ovaj objekt dug 1.651 metar i sadrži pet cjelina – Svijetla dvorana, Tamna dvorana, Sala s kadama, Kanal s kadama i Riječni kanal koji jedini nije otvoren za javnost.

Sami ulazak u ovu špilju je poseban doživljaj, a uređeni put te kroz veličanstveni otvor polagano uvodi u srce špilje.  Svijetla dvorana obuhvaća prostor od samog ulaza do granice gdje dopire dnevno svjetlo. Duga je 76 metara i zahvaća površinu od 2.800 metara kvadratnih.

Leta 2015 so uredili kovinsko pešpot, dve leti zatem pa so uredili pretok potoka Trnava in omogočili dostop do jame skoraj v vsakem letnem času. Pred izgradnjo jezu in ureditvijo struge je bilo dno te dvorane pogosto popolnoma poplavljeno.

Prispemo do dvorane s kadmi, vodilnega okrasja Stopića pečine, ki jo sestavljajo kadi iz kristaliziranega apnenca, to je traventina, od katerih so nekatere globoke tudi do sedem metrov. Trnavski potok ob obilnih padavinah ustvari edinstven podzemni slap z višino 9,44 metra, imenovan Izvir življenja. To ime so mu dali speleologi, ki so objekt raziskovali v 80. letih.

Razgledna točka Kablar in nepozaben pogled na Ovčarsko-kablarsko sotesko

Ovčarsko-kablarska soteska, pogosto imenovana “srbska Sveta gora”, je naravni in kulturni biser, ki se nahaja v zahodni Srbiji, med gorama Ovčar in Kablar, ob reki Zahodni Moravi. Ta reka teče skozi sotesko in ustvarja številne meandre in slikovite pokrajine. Ta soteska je znana po čudoviti pokrajini, kulturno-zgodovinskem pomenu in številnih samostanih.

Ovčarsko-kablarska soteska je kraj izjemnega pomena in lepote, ki privablja tako ljubitelje narave in planince, kot tudi tiste, ki iščejo duhovni mir in kulturni navdih. Obisk te soteske ponuja edinstveno priložnost za uživanje v kombinaciji naravnih lepot, zgodovine in duhovnosti.

To območje ponuja peščico atraktivnih pohodniških poti, tu pa je tudi urejena razgledna točka, do katere z uradnega parkirišča vodi kratek, a prijeten polurni sprehod po čudovitem gozdu.

Foto: Under Dreamskies

Avtor besedila: Under Dreamskies