Dom in vrt

Spoznaj balkonsko sončno elektrarno s hranilnikom!

7. maja, 2024 - Oglasno sporočilo

Ste že kdaj želeli izkoristiti moč sonca za napajanje svojega doma 24 ur na dan, ne glede na to, ali sije sonce ali ne? Z balkonsko sončno elektrarno s hranilnikom lahko to postane realnost!

Balkonska sončna elektrarna s hranilnikom je napredna rešitev, ki združuje klasično balkonsko sončno elektrarno z baterijskim sistemom za shranjevanje energije. 

To vam omogoča, da sončno energijo, ki jo proizvedete čez dan, shranite in jo uporabite tudi ponoči ali v oblačnih dneh, ko sonce ne sije.

Kako deluje balkonska sončna elektrarna s hranilnikom?

Sončni moduli na balkonu, terasi ali strehi pretvarjajo sončno svetlobo v električno energijo. Ta energija se nato usmeri v razsmernik, ki jo pretvori v obliko, ki je primerna za uporabo v vašem domu. Višek energije se shrani v baterijski sistem. Ko potrebujete energijo ponoči ali v oblačnih dneh, se le-ta iz baterije sprosti in napaja vaše naprave.

Balkonska sončna elektrarna s hranilnikom je sestavljena iz treh glavnih komponent:

  1. Solarni moduli: Solarni moduli so srce sončne elektrarne. Pretvarjajo sončno svetlobo v enosmerni tok (DC) elektriko. Več sončnih modulov imate, več energije boste proizvedli.
  2. Razsmernik: Razsmernik pretvori enosmerni tok (DC) iz sončnih modulov v izmenični tok (AC), ki ga uporabljajo naprave v vašem domu. Prav tako nadzoruje polnjenje baterijskega sistema.
  3. Baterijski sistem: Baterijski sistem shranjuje višek energije, ki jo proizvedejo sončni moduli čez dan. To energijo lahko nato uporabite ponoči ali v oblačnih dneh, ko sonce ne sije. Baterijski sistemi so običajno izdelani iz litijevih ionov in imajo dolgo življenjsko dobo.
Foto: Vklopisonce.si

Prednosti balkonske sončne elektrarne s hranilnikom

Ekonomske prednosti

  • Višji prihranki: Dosežete lahko do 80% ali celo 100% samooskrbo z električno energijo, kar pomeni občutno zmanjšanje stroškov elektrike. Prihranki se bodo sčasoma povečevali zaradi rasti cen električne energije.
  • Nižji stroški vzdrževanja: Sončne elektrarne nimajo gibljivih delov in so zato izjemno vzdržljive. Redno vzdrževanje ni potrebno, stroški pa so minimalni.
  • Povečana vrednost nepremičnine: Neodvisnost od omrežja in trajnostna rešitev za pridobivanje energije lahko povečata vrednost vaše nepremičnine.
  • Možnost subvencije: Vlada in občine ponujajo subvencije za nakup in montažo sončnih elektrarn, kar dodatno zniža stroške investicije.

Energetske prednosti

  • Neodvisnost od omrežja: V primeru izpada omrežja boste imeli še vedno dostop do električne energije iz vaše sončne elektrarne. To vam zagotavlja energetsko varnost in nemoteno delovanje gospodinjstva.
  • Večja fleksibilnost: S hranilnikom lahko sami določite, kdaj boste uporabljali sončno energijo. To pomeni, da lahko porabo prilagodite svojim specifičnim potrebam in jo optimizirate za dosego največjega izkoristka.
  • Zmanjšanje emisij CO2: Z uporabo obnovljive energije boste zmanjšali svoj ogljični odtis in s tem prispevali k čistejšemu okolju in trajnostnemu razvoju.

Kaj je potrebno vedeti pred nakupom balkonske sončne elektrarne s hranilnikom?

Pred nakupom balkonske sončne elektrarne s hranilnikom je pomembno, da preverite:

  • Velikost vašega balkona ali terase: Poskrbeti morate, da imate dovolj prostora za namestitev sončnih modulov in baterijskega sistema.
  • Usmerjenost vašega balkona ali terase: Sončni moduli morajo biti nameščeni na mestu, kjer bodo prejemali čim več sončne svetlobe.
  • Vašo porabo energije: Na podlagi vaše porabe energije boste lahko izbrali ustrezno velikost sončne elektrarne in baterijskega sistema.
Foto: Vklopisonce.si

Ali se nakup balkonske sončne elektrarne s hranilnikom splača?

V povprečju se lahko nakup balkonske sončne elektrarne s hranilnikom splača v 6 do 8 letih. To pomeni, da boste v tem obdobju z prihranki na stroških energije pokrili stroške investicije. Po tem času boste začeli ustvarjati dobiček, ki se bo sčasoma povečeval zaradi rasti cen električne energije.

Recimo, da se odločite za nakup balkonske sončne elektrarne s hranilnikom moči 2,5 kWh, ki stane 2.200 evrov. Povprečna letna proizvodnja energije takšne elektrarne je 2.500 kWh. 

Če je cena električne energije 0,15 €/kWh, boste z letnimi prihranki 375 evrov pokrili stroške investicije v 6 letih. Po tem času boste imeli letni dobiček 375 evrov, ki se bo sčasoma povečeval zaradi rasti cen električne energije.

Pred nakupom se je pomembno posvetovati s strokovnjakom, ki vam bo pomagal izbrati pravi sistem za vaše potrebe in vam strokovno ocenil stroške in potencialne prihranke. Vsekakor pa je nakup balkonske sončne elektrarne s hranilnikom modra odločitev za vse, ki želijo prevzeti nadzor nad svojo energijsko prihodnostjo in hkrati poskrbeti za bolj trajnostno okolje. Za dodatne informacije se obrnite na Vklopi sonce – pišete jim lahko na info@vklopisonce.si ali jih pokličete na 041 676 218.