Drži, da veliko govorimo in beremo o ohranjanju našega planeta, a so rezultati kljub temu vse prej kot rožnati. Poglejte, kako Slovenci onesnažujemo svoje okolje.
Slovenija se (podobno kot številne druge države po svetu) spopada z izzivi uravnoteženja gospodarske rasti in razvoja ter potrebe po zmanjšanju svojega ekološkega odtisa. Ta naj bi že več let zaporedoma krepko presegal biokapaciteto države. Spletni vir Balkan Green Energy News poroča o tako imenovanem ekološkem dolgu, ki vsako leto pokaže, kdaj začnemo živeti zunaj virov, ki so na voljo za tekoče leto. Kot običajno je tudi letos prvo prekoračitev v jugovzhodni Evropi zabeležila prav Slovenija.
V Sloveniji svetovni dan Zemlje že dolgo skoraj sovpada z dnevom prekoračitve uporabe zemeljskih surovin. Prvega obeležujemo 22. aprila, medtem ko smo letos zemeljske vire, ki so nam na voljo, porabili že do 25. aprila 2024. Če bi vsi na svetu živeli kot Slovenci, bi po podatkih Global Footprint Network potrebovali kar 3,4 Zemlje, da bi zadovoljili svoje potrebe po naravnih virih. Do konca meseca maja so se Sloveniji v rdečih številkah pridružile še Bosna in Hercegovina (9. maj), Srbija (23. maj), Madžarska in Grčija (25. maj) in Črna gora (30. maj).
Slovenski inštitut za zdravje in okolje je tako na družbenih omrežjih nemudoma začel z ozaveščevalno akcijo. Predstavili so kalkulator ekološkega odtisa, s katerim lahko vsi državljani preprosto preverijo, kako njihova dejanja in življenjske navade vplivajo na okolje. Po besedah vodje podnebne politike ministrstva za okolje, podnebje in energijo, Andreja Gnezde, največ izpustov toplogrednih plinov povzročata energija in promet oziroma mobilnost.
Število registriranih električnih vozil v Sloveniji narašča. Ob cenah pogonskih goriv marsikdo pomisli tudi na ekološko sprejemljivejšo in stroškovno ugodnejšo alternativo – na nakup električnega avtomobila. Nekateri pa že stremite k nakupu ekonomsko učinkovitejših gospodinjskih aparatov ali električnih koles. S Trajnostnim Kreditom Naprej Nove KBM so ti cilji enostavno dosegljivi, saj ga odlikuje ugodnejša obrestna mera od običajnega potrošniškega kredita, do konca leta 2024 pa ga lahko najamete tudi brez stroškov odobritve.
“Do 40.000 evrov lahko po fiksni obrestni meri odplačujete do 83 mesecev,” sporočajo pristojni iz Nove KBM. “Trajnostni Kredit Naprej je namenski kredit, kar pomeni, da vam ga banka odobri, če gre za nakupe takšnih dobrin, ki dokazano manj obremenjujejo okolje.” V Novi KBM, ki je med prvimi v Sloveniji prejela priznanje za uspešnost podjetij na poti zelene preobrazbe, se zavedajo, da lahko zeleni preboj dosežemo samo skupaj, zato spodbujajo okolju prijazne investicije.
Če se odločate za gradnjo ali nakup energijsko učinkovite hiše ali pa če preprosto želite obnoviti obstoječo nepremičnino z energijsko učinkovitimi okni, vrati, streho ali fasado, so v Novi KBM za vas pripravili ponudbo Trajnostnega stanovanjskega kredita. “Najamete ga lahko tudi za izgradnjo lastne sončne elektrarne ali ob nakupu toplotne črpalke,” sporočajo pristojni. Na voljo vam je po ugodnejših obrestnih merah, kot so ta trenutek ostali krediti, poleg tega pa boste do konca leta lahko prihranili tudi stroške odobritve kredita, saj vam jih v Novi KBM ne bodo obračunali.