Na posvetu so strokovnjaki, predstavniki civilne družbe in potrošniki poudarili, da mora Slovenija odpreti prostor za dialog o zmanjševanju škode pri uporabi nikotinskih izdelkov kot delu celostnega javnozdravstvenega pristopa.
V Ljubljani je danes potekala javna razprava z naslovom »Pravice, odgovornosti in alternative«, ki jo je organiziralo Društvo za promocijo kulture zmanjševanja škode za zdravje in boljšo kakovost življenja – Generacija brez dima. Dogodek je združil strokovnjake, predstavnike civilne družbe in zagovornike pravic uporabnikov z namenom spodbujanja dialoga o zmanjševanju škode pri uporabi nikotinskih izdelkov.
Društvo si prizadeva za ozaveščanje o zmanjševanju škode kot pragmatičnem pristopu k javnemu zdravju. Ob zavedanju, da je popolna abstinenca od škodljivih vedenj sicer ideal, a pogosto težko takoj dosegljiva, Generacija brez dima spodbuja informirano odločanje ter dostop do manj škodljivih alternativ z namenom zmanjšanja zdravstvenih tveganj in izboljšanja kakovosti življenja.

Slaven Kalebić, predsednik društva Generacija brez dima in vodilni raziskovalec na področju nikotina, je uvodoma predstavil poslanstvo in prioritete organizacije: »Naš cilj je spodbuditi odprt in vključujoč dialog o zmanjševanju škode, podpirati ljudi pri sprejemanju informiranih odločitev ter spodbujati politike, ki temeljijo na znanstvenih dokazih, ne pa na stigmi ali moralnem obsojanju,« je pojasnil Kalebić.
Pogovor, ki ga je vodil Klemen Peran, direktor Študentske svetovalnice, je združil različne strokovnjake: prof. dr. Ognjena Brborovića, uglednega strokovnjaka za javno zdravje iz Hrvaške; Filipa Tokića, predsednika hrvaške potrošniške organizacije CROHM; ter Saša Stojanovića iz zavoda Kolektiv99, ki zastopa interese uporabnikov. Sodelujoči so v razpravi poudarili, da mora biti zmanjševanje škode prepoznano kot ključni del javnozdravstvene politike, ne pa kot njen nasprotnik.
Strokovnjaki opozarjajo, da prepovedi niso učinkovite
Prof. dr. Ognjen Brborović je opozoril, da splošne prepovedi, kot je prepoved okusov elektronskih cigaret, ne zmanjšujejo uporabe teh izdelkov, temveč jo preusmerjajo v neregulirane in potencialno nevarne kanale. »Takšne politike ne prispevajo k zmanjšanju deleža kadilcev, temveč zanemarjajo dejansko stanje na terenu,« je izpostavil.
Slaven Kalebić je izpostavil pomen pravice do informirane izbire: »V Sloveniji je več kot 300.000 kadilcev, pa jim ne ponujamo manj škodljivih alternativ. Zmanjševanje škode ni ‘tobačna agenda’, temveč priložnost za javno zdravje, ki si je ne smemo privoščiti zamuditi.«
Filip Tokić je poudaril pomen vključevanja širše družbe v javno razpravo: »Če želimo spremembo, jo moramo soustvarjati – strokovnjaki, odločevalci, civilna družba in uporabniki skupaj. Vse drugo vodi v polarizacijo,« je dejal.
Sašo Stojanović je opozoril na ključno težavo: »Uporabniki so v tem sistemu dejanske žrtve, ne le zaradi nikotina samega, temveč tudi zaradi pomanjkanja informacij in nedosledne regulacije. Paradoksalno imajo zakoniti izdelki strožje omejitve kot ponaredki, ki nemoteno krožijo po trgu.«Popolne prepovedi in pretirana regulacija potiskajo uporabnike na neregulirane in potencialno nevarne trge. Nelegalna trgovina cveti – aromatizirane elektronske cigarete za enkratno uporabo so zlahka dostopne prek tujih spletnih strani, skupin na Telegramu in družbenih omrežij. Medtem ko zakoniti ponudniki spoštujejo stroge evropske in nacionalne predpise, nosijo veliko regulativno breme, črni trg pa deluje skoraj brez nadzora.
Eurobarometer: »Stališča Evropejcev do tobaka in sorodnih izdelkov«
Nedavna raziskava Eurobarometra z naslovom »Stališča Evropejcev do tobaka in sorodnih izdelkov« kaže, da je Švedska na robu, da postane prva država v EU brez kajenja, saj je delež kadilcev padel na nekaj več kot 5 %. Države z dolgoletno tradicijo kajenja, kot so Češka in Grčija, prav tako dosegajo pomembne spremembe, z znatnim zmanjšanjem deleža kadilcev. Prof. dr. Brborović izpostavlja, da uspešne strategije temeljijo na kombinaciji tradicionalnih ukrepov in dostopnosti inovativnih nikotinskih izdelkov, ki kadilcem omogočajo prehod na manj škodljive alternative.
Učinkovite strategije zmanjševanja škode temeljijo na sodelovanju
Panel se je zaključil z jasnim pozivom k odprtemu dialogu z oblikovalci politik. Učinkovite strategije zmanjševanja škode zahtevajo sodelovanje med strokovnjaki za javno zdravje, odločevalci, civilno družbo in regulirano industrijo. Prisotni so opozorili, da stigmatizacija zakonito delujočih podjetij spodkopava prizadevanja za zagotavljanje varnejših alternativ in lahko dolgoročno ovira javnozdravstvene cilje.
»Ne govorimo o promoviranju izdelkov, temveč o zmanjševanju škode pri tistih, ki nikotin že uporabljajo. To je resnični svet, ne idealen – in zdravstvo mora znati delovati v takem svetu,« je zaključil prof. dr. Ognjen Brborović.
