Slovenski znakovni jezik ima približno 25.000 kretenj, kar je štirikrat manj, kot je besed v slovenskem knjižnem jeziku …
… in kar je kar dvajsetkrat manj, kot je pogovornih besed. “V primerjavi z drugimi znakovnimi jeziki, ki imajo med 40.000 in 140.000 kretenj, je ta številka še bolj pereča,” poudarja Matjaž Juhart, sekretar Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije. Po podatkih državnega portala Slovenije, je v Sloveniji približno 1.500 gluhih oseb, ki uporabljajo znakovni jezik, ter okoli 200.000 oseb, ki imajo različne stopnje izgube sluha.
Ob obeleževanju dneva slovenskega znakovnega jezika (14. novembra) je zaživela iniciativa za bogatenje slovenskega znakovnega jezika. Udejanja se v platformi prispevajkretnjo.si, kjer lahko posamezniki izberejo besedo in oddajo prispevek za njen razvoj v kretnjo. Zbrana finančna sredstva bodo namenjena financiranju strokovne skupine za razvoj novih kretenj, ki jo sestavljajo tolmači, predstavniki gluhe skupnosti in slavisti.
“Pomembno je, da tudi skupnost gluhih razvije čim širši besedni zaklad, kar jih opolnomoča in osamosvaja,” poudarja Juhart. Tako je ob sozvočju z mednarodno konferenco Vse je v naših rokah, ki je namenjena raziskavam, razvoju, poučevanju, certificiranju in izobraževalnim programom za tolmače znakovnega jezika, nastal projekt prispevajkretnjo.si.
Iniciativo prispevajkretnjo.si je podprla tudi družba Mastercard, ki je v ta namen predstavila Finančni slovar – prvi slovenski znakovni slovar finančnih izrazov in s tem prevzela vlogo varuha slovenskih kretenj na segmentu financ.
Luka Gabrovšek, vodja poslovanja za Mastercard v Sloveniji, je ob tem dejal: “Večja finančna pismenost omogoča večjo samostojnost in nenazadnje tudi varnost vseh nas, sploh v času, ko je spletni kriminal v porastu. Slovar finančnih izrazov bo gluhi skupnosti ponudil novo orodje za boljše razumevanje sveta financ in posledično okrepil njihovo vključenost tudi v poslovnem svetu. V prihodnje načrtujemo sklop delavnic finančnega opismenjevanja, ki nas bo še približal gluhi skupnosti in nam ponudil možnost, da to iniciativo krepimo naprej.”
Eden ključnih pobudnikov v času vpisa slovenskega znakovnega jezika v Ustavo RS leta 2021 je nekdanji predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Predsednik Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije Mladen Veršič mu je v znak zahvale za dolgoletno podporo podelili simbolno zahvalo v kretnjah “Rad te imam”. Pahor je to sprejel in ob tem dejal: “Vesel sem te pobude – že ime Prispevaj kretnjo se mi zdi imenitno, saj nas vabi, da vsi sodelujemo pri nečem, kar bo veliko večje od vsakega od nas. Si predstavljate, naredili bomo slovar, kot ga še ni bilo, mogoče bomo v Sloveniji celo prvi na svetu! Tako kot smo bili prvi, ki smo znakovni jezik in jezik gluhoslepih zavarovali z vpisom v Ustavo! Ko spreminjamo svet na bolje, ne čakajmo drugih, nam bodo že sledili.”