Ni treba, da ure in ure preživite v kuhinji, da bi pripravili okusno sladico. Z malo iznajdljivosti boste hitro navdušili svojo družino in goste s sladkimi dobrotami, po katerih si bodo še dolgo oblizovali prste.
Čeprav je praznična peka nekaj, česar se mnogi radi lotimo in nam načeloma ne predstavlja bremena, pa pri vseh obveznostih, ki jih imamo, in v predpraznični naglici včasih preprosto zmanjka časa ali pa energije, da bi več ur pripravljali božansko sladico. Zato v nadaljevanju preberite nekaj receptov za peciva, ki vam ne bodo vzela veliko časa in za katere tudi ne boste potrebovali goro sestavin.
Sestavine:
Priprava:
Najprej se lotite priprave glazure, ki bo služila kot ‘lepilo’ za krasitev in lepljenje hiške. Najprej ločite beljak od rumenjaka. Beljak z mešalnikom stepite v čvrst sneg, ki mu med mešanjem dodate ščepec soli. Nato mu počasi, žlico po žlico, dodajajte sladkor v prahu, dokler ne nastane glazura. Glazuro nalijte v vrečko za zamrzovanje živil in ji odrežite en vogal – vrečka bo služila kot nastavek za okraševanje.
Sestavljanje hiške:
Na sprednji strani hiške z nožem izrežite vrata. Vse stične ploskve hiške premažite z glazuro in jih zalepite na podlago. Prej izrezana vrata s pomočjo glazure pritrdite na sprednjo stran hiške, to pa okrasite z okraski, ki jih pritrdite z glazuro. S pomočjo glazure lahko izdelate še druge okraske: snežinke, ledene sveče ipd.
Ideja:
Iz kartonske embalaže Dr. Oetker kompleta za izdelavo piškotne hiške izrežite figurice in jih postavite pred hiško, lahko pa jih s pomočjo glazure nalepite na hiško.
Sestavine za testo:
Sestavine za dekoracijo:
Priprava:
Medenjaki so prava božična poslastica, s katero boste navdušili v prihajajočih dneh.
V posodo mešalnika najprej stresite moko in ji primešajte sodo bikarbono. Nato dodajte preostale sestavine in jih z mešalnikom (z metlicama) povežite v gladko testo. Testo postavite za eno uro v hladilnik. Medtem model za peko obložite s papirjem za peko in segrejte pečico. Če uporabljate električno, jo ogrejte na 190 stopinj Celzija, če pa imate ventilacijsko pečico, jo nastavite na 170 stopinj Celzija.
Po eni uri vzemi testo iz hladilnika in ga na pomokani delovni površini razvaljajte tako, da bo debel približno ½ cm. Z modelčki izrežite različne motive (uporabljate lahko modelčke za medenjake ali piškote, če teh nimate, pa si lahko pomagate z navadnim kozarcem, ki ga pritisnite v testo). Motive razporedite po pekaču, ki ga postavite v pečico na sredinsko raven. Medenjake pecite 12–14 minut.
Ko boste medenjake vzeli iz pečice, jih skupaj s papirjem za peko prestavite na mrežo za hlajenje in pustite, da se ohladijo. Približno ⅓ jih okrasite s sladkorno pisavo in pustite, da se pisava posuši. Iz sladkorja v prahu in limoninega soka pripravite obliv in z njim premažite približno ⅓ medenjakov. Te posujte z okraski in pustite, da se strdijo, preostale pa pustite neokrašene.
Najmlajši bodo navdušeni, če jim boste medenjake postregli ob božičnem čaju ali vroči čokoladi, odraslo družbo pa lahko razveselite s punčem ali kuhanim vinom.
Sestavine:
Priprava:
Priprava imenitnih domačih krhkih piškotov še nikoli ni bila bolj enostavna! Prav tako pa si je brez njih težko predstavljati praznično mizo ob posebnih dogodkih in praznovanjih. S pomočjo receptov iz babičine kuhinje, ki jih boste dobili v pakiranju Dr. Oetker, boste lahko 100 tradicionalnih keksov iz krhkega testa hitro in preprosto pripravili na kar 5 različnih načinov.
Najprej se lotite priprave testa. Pekač obložite s papirjem za peko in vmes vključite pečico. Mešanico Dr. Oetker mešanico za krhke piškote dajte v posodo, dodajte margarino ali maslo in jajci. Z mešalnikom (z lopaticami) mešajte, najprej pri najmanjši, nato pri največji hitrosti, da dobite gladko testo.
Zdaj če čas, da se lotite oblikovanja piškotov. Lahko testo preprosto razvaljate, uporabite modelčke za peko piškotov in jih nato poljubno okrasite – na primer z jedilnimi barvami Dr. Oetker ali pa z Dr. Oetker dekorativnimi dodatki. Ali pa kupite Dr. Oetker Set za izdelavo in okrasitev božičnih piškotov, nad katerim bodo zagotovo še posebej navdušeni vaši najmlajši.
Lahko se lotite priprave vsem dobro znanih linških keksov. Na pomokani delovni površini razvaljajte testo na približno 0,5 cm debeline. Iz ene polovice testa izrežite oblike z luknjico na sredini, iz druge polovice pa iste oblike brez luknjic ter jih razporedite na pekač. Pekač postavite na sredino pečice, medtem ko čas in temperaturo peke prilagodite vaši pečici. Pečene kekse skupaj s papirjem za peko prestavite na mrežo in počakajte, da se ohladijo. Po želji jih okrasite, npr. džem stisnite skozi cedilo, zmešajte z likerjem ali sokom in premažite pečene polovice brez luknjice. Na te prilepite kekse z luknjico. Preden jih postrežete, jih posujte s sladkim prahom.
Sestavine:
Priprava:
Preden se lotite priprave bele vroče čokolade, si pripravite modelčke – uporabite modelčke, ki so v obliki lončka, če pa teh nimate, si pomagajte s plastičnimi kozarčki pudingov ali jogurtov. Lončke dobro namastite (premažite ali poškropite z oljem), potem pa se lotite priprave. Belo čokolado v kapljicah stopite na nizki temperaturi in jo vmes nenehno mešajte, da se ne prime na dno kozice. Ko dobite gladko čokoladno zmes, jo vlijte v modelčke in posujte s sladkorno dekoracijo Dr. Oetker. Čez modelčke napnite srebrno folijo, v katero po sredini naredite tako široko zarezo, da boste v belo čokolado lahko vstavili žličko (najbolje bo, da uporabite lesene).
Modelčke postavite v hladilnik, da se ohladijo in strdijo. Preden boste postregli vročo čokolado, v kozico nalijte vodo in jo pogrejte. Modelčke postavite v vročo vodo, da se bodo odlepili od roba. Strjena vroča čokolada bo vizualno lepša, če jo boste povaljali v grobi kokosovi moki ali čokoladnih mrvicah. Nato pogrejte skodelico mleka in vanjo postavite strjenko bele vroče čokolade. Ne preostane vam nič drugega, kot da uživate v sladkanju.
Bela vroča čokolada na žličkah je imenitna ideja za darilo. Posamezno žličko zavijte v bel celofan, zavežite z rdečim trakom, ki ga povežete v pentljico, sladko darilce pa lahko pospremite še z božičnim posvetilom.
Sestavine:
Priprava:
V posodo vsujte mešanico za peko Čokoladni oblak in ji dodajte smetano ter jajca, nato pa vse skupaj z električnim mešalnikom mešajte najprej na najnižji, nato pa na najvišji hitrosti toliko časa, da dobite homogeno, gladko zmes. Biskvit razporedite po pekaču, ki ste ga prej namastili in obložili s papirjem za peko, ter vanj proti dnu pekača potisnite sveže ali zmrznjene maline (da se potopijo v biskvit).
Biskvit nato po vrhu potresite z nekaj sladkorja v prahu in pekač potisnite v pečico. Če imate električno pečico, ga na programu pečenja zgoraj/spodaj pecite na 160 stopinj Celzija, v primeru ventilacijske pečice pa temperaturo nastavite na 140 stopinj. Čas pečenja je približno 50 minut. Najbolje pa je, da, preden vzamete biskvit iz pečice, z leseno palčko (ali zobotrebcem) preverite, ali je res pečeno ali ne (če se še vedno prime nanj, potem ga je treba peči še nekaj minut).
Ko je biskvit pečen, ga iz pekača prestavite na kuhinjsko rešetko ali desko, kjer naj se ohladi. Nato ga potresite s sladkorjem v prahu, narežite in postrezite.
Sestavine:
Priprava:
V večjo posodo stresite mešanico za peko Donavski valovi znamke Dr. Oetker in ji dodajte 100 g zmehčanega masla, dve jajci in tri žlice mleka. Vse skupaj z električnim mešalnikom mešamo približno tri minute – najprej na najnižji, nato pa na najvišji hitrosti – oziroma toliko časa, da dobite gladko maso brez grudic. Polovico razporedite po pekaču, ki ste ga pred tem namastili oziroma obložili s papirjem za peko. Drugo polovico pa zmešajte z mešanico s kakavom, ki jo prav tako dobite v paketu Dr. Oetker, dodajte žlico mleka in dobro premešajte ter kakavovo zmes porazdelite po prvi plasti svetlega testa, ki že čaka v pekaču.
Zdaj pride na vrsto plast višenj. Najbolje je, da kupite kompot iz razkoščičenih višenj (ali uporabite domačega, če ga imate), jih odcedite in nato porazdelite po testu v pekaču; pri tem ob robu pustite približno 1 cm prostora. Pekač potisnite v pečico (električna pečica na programu zgoraj/spodaj naj bo segreta na 170 stopinj Celzija, ventilacijska pa na 150) in biskvit z višnjami pecite približno 40 minut.
Medtem ko se biskvit peče, pripravite nadev. V posodi zmešajte mešanico za nadev Dr. Oetker, 100 g zelo zmehčanega masla in 175 ml hladnega mleka. Vse skupaj z mešalnikom mešajte najprej na najnižji in nato na najvišji stopnji tri minute, da nastane kremasta zmes.
Ko je biskvit pečen, ga ohladite, nato pa čez njega enakomerno porazdelite kremo ter sladico postavite hladilnik. Sledi namreč še zadnji korak: priprava glazure.
V škatli Donavski valovi znamke Dr. Oetker imate tudi vrečko z mešanico za glazuro. Priprave se lotite tako, da v posodi zavrete vodo, jo odstavite s štedilnika, vanjo preprosto položite vrečko z glazuro in jo pustite stati v vreli vodi pet minut. Nato vrečko z glazuro odstranite iz posode z vodo, jo odložite na kuhinjsko krpo in pustite, da se tam hladi nadaljnjih 15 minut. Vrečko posušite, dobro pregnetite, prerežite ter glazuro s čopičem nanesite na plast kreme. Z vilicami čez glazuro previdno potegnite valovit vzorec, da ustvarite videz valov. Nato torto za nekaj ur postavite v hladilnik.