Lepota in zdravje

Skrb za zdravje dlesni – kaj lahko storimo?

11. februarja, 2025 - Oglasno sporočilo

Slabo zdravje dlesni lahko vodi do bolezni dlesni in izgubo zob, prav tako pa je povezano s pojavom nekaterih bolezni. Zato je skrb za zdravje dlesni bistvenega pomena tudi pri vsakodnevni ustni higieni.

Dlesni so del mehkega tkiva, ki obdaja ustno votlino. Če so dlesni zdrave, potem so običajno bledo rožnate, gladke, čvrste in se tesno prilegajo zobem. Za zdrave dlesni je značilno, da niso boleče ali občutljive na dotik, prav tako pa pri ščetkanju tudi ne krvavijo ter ne prispevajo k slabemu zadahu.

Na srečo pa za zdravje dlesni lahko največ storimo sami. Kako, boste izvedeli v nadaljevanju.

Zakaj je pomembno skrbeti za naše dlesni?

Ko je govora o ustni higieni, je običajno veliko več pozornosti usmerjene k skrbi za zdrave zobe. Vendar pa je pomemben del ustne higiene tudi skrb za zdrave dlesni, ki imajo v naši ustni votlini izjemno pomembno vlogo. Dlesni zobem dajejo oporo, ščitijo korenine pred bakterijami in sodelujejo pri preprečevanju širjenja okužb.

Popolnoma jasno je, da je za naše dlesni potrebno redno skrbeti, saj s tem preprečujemo:

  • bolezni dlesni, kot so vnetje dlesni, krvavenje dlesni in paradontoza;
  • majavost in izpadanje zob;
  • vdor bakterij v globlje plasti tkiva;
  • nastanek resnih zdravstvenih težav in nekaterih bolezni.

Nekaj osnovnih nasvetov za zdrave dlesni

Potrebno si je zapomniti, da je težave z dlesnimi vedno bolje preprečevati kot pa zdraviti. Zato je pomembno, da za njihovo zdravje redno in pravilno skrbimo. In kaj lahko sami storite?

  1. Redno ščetkanje zob 2-krat dnevno

Zobe si ščetkajte 2-krat na dan. Za ščetkanje uporabite mehko zobno ščetko z gostimi ščetinami. Položite jo tako, da ena polovica ščetin pokriva dlesni, druga polovica pa zobe, nato pa ščetkajte z majhnimi krožnimi gibi.

Foto: Diamant zobozdravstveni center
  1. Redna uporaba ščetke za medzobne prostore in zobne nitke

Za čiščenje medzobnih prostorov redno uporabljajte ščetko za medzobne prostore in zobno nitko. Izberite dovolj veliko ščetko za medzobne prostore, ki ima dolge in mehke ščetine ter zapolni celoten medzobni prostor.

Zobna nitka se uporablja ne mestih, kjer so medzobni prostori za ščetko pretesni. Pri njeni uporabi je potrebno biti pozoren na to, da ne poškodujete dlesni.

  1. Uporaba ustrezne zobne paste

Zobna pasta je poleg zobne ščetke najpomembnejše sredstvo ustne higiene. Uporabite zobno pasto s fluoridom, saj le ta ojača sklenino, omogoča ponovno mineralizacijo in pripomore k zmanjšanju kariesa.

  1. Redni pregledi pri zobozdravniku in ustnemu higieniku

Ob popolni ustni higieni poskrbite tudi za redne preglede pri zobozdravniku in ustnemu higieniku. Obiski pri zobozdravniku so priporočljivi vsaj 2-krat letno, podobno pa velja tudi za čiščenje trdih zobnih oblog. Le te profesionalno očisti ustni higienik, ki ga je prav tako potrebno obiska 1-krat do 2-krat na leto.

  1. Izogibanje škodljivim navadam

Za zdrave dlesni pa boste poskrbeli tudi, če boste poskrbeli za zdravo prehrano in se izogibali enostavnim sladkorjem, alkoholu in predvsem kajenju, ki je med najbolj tveganimi dejavniki za pojav bolezni dlesni.

Simptomi najpogostejših bolezni dlesni

Simptomov za bolezni dlesni je lahko več. Zagotovo pa so med najpogostejšimi rdeče dlesni, otečene dlesni, krvavenje dlesni, bolečina na dotik, majavost zob in slab zadah. To so znaki, ki nakazujejo na to, da vaše dlesni niso popolnoma zdrave.

Na tem mestu naj izpostavimo predvsem simptome nekaterih najbolj pogostih bolezni dlesni, kot so krvaveče dlesni, vnetje dlesni in paradontoza.

  • Vnetje dlesni ali gingivitis: To je stanje, pri katerem boste opazili krvavenje dlesni, bolečino in oteklino. Dlesni običajno pri tem nabreknejo, spremeni se njihova barva in pojavi se ustni zadah.
  • Krvaveče dlesni: Čeprav krvavenju dlesni marsikdo ne posveča veliko pozornosti, pa je to običajno prvi znak vnetja dlesni, pri katerem krvavi povrhnjica dlesni. Kadar pa gre za krvavitev iz obzobnega žepa, je to lahko že znak, da je vnetje dlesni napredovalo v parodontozo.
  • Paradontoza: Prvi opozorilni znak za parodontozo je torej vnetje dlesni, ki se kaže s krvavitvijo med ščetkanjem ali nitkanjem, rdečico, oteklino, slabim zadahom ali včasih celo iztekanjem gnoja. Če v tej fazo ne ukrepamo, potem to povzroči povečanje zobnih žepov, kar ustvari večji prostor med zobom in dlesnijo, sčasoma pa se pojavijo tudi večji razmiki med zobmi, izginjanje dlesni in kostnine ter celo majavost ali izguba zob.
Foto: Diamant zobozdravstveni center

Kdaj poiskati strokovno pomoč

Z rednimi obiski zobozdravnika in ustnega higienika se lahko prepreči večino težav povezanih s zdravjem dlesni. Vsekakor pa je njun obisk priporočljiv takoj, ko opazite naslednje simptome: rdeča, razdražena dlesen, ki je ohlapna, na dotik boleča in krvavi.

Zobozdravnik ali ustni higienik s posebnimi inštrumenti odstrani trde obloge in ob vzdrževanju ustrezne ustne higiene, se dlesen lahko povrne v normalno stanje.

Ustrezna ustna higiena ima velik vpliv na zdravje dlesni, vendar ob tem nikakor ne pozabite tudi na redne obiske zobozdravnika in ustnega higienika.