Sezona peke na žaru bo kmalu v polnem zamahu, zato v nadaljevanju preberite nekaj nasvetov, ki vam bodo prišli še kako prav. Od tega, katero meso je najprimernejše za žar, do tega, kdaj je treba meso soliti.
Piknik, druženje, lakota … Končno pride na vrsto trenutek, ki ste ga tako težko čakali: tako vi kot vaši gostje boste lahko zagriznili v na žaru pečeno meso. A potem trenutek streznitve: čevapčiči so od zunaj preveč zapečeni, v notranjosti pa morda celo malce surovi. Svinjska ribica je trda in suha, namesto da bi bila sočna. ‘Kaj sem naredil narobe?’ je prvo, kar vas prešine.
Da se izognete takšnim neprijetnim pripetljajem, preberite nekaj koristnih nasvetov za peko na žaru.
Najsi se sliši še tako klišejsko, zares je v prvi vrsti pomembno, da za peko na žaru izberete kakovostno meso. Če meso ne bo kvalitetno, ga namreč noben nasvet oziroma trik ne bo naredil okusnega. Ker je ponudba na trgovskih policah zelo pestra, je včasih težko vedeti, kaj izbrati.
Če se odločite za izdelke Anton iz Kamnika, za katerimi stoji podjetje Meso Kamnik, ste lahko prepričani, da ste kupili meso zares vrhunske kakovosti. Njihovi izdelki za žar so narejeni le iz prvovrstnih kosov svežega mesa, ki je pridelano in predelano v skrbno nadzorovanih pogojih reje in predelave ter izvira pretežno iz lokalnega okolja.
Prav tako se je dobro zavedati, da ni vsak kos mesa primeren za peko na žaru. Vsaj ne, če želite, da je jed zares sočna in okusna. Poleg žar klasike, to so čevapčiči, se za peko na žaru odlično obnese marmorirano meso: svinjski vrat, svinjski ribsi, goveji T-bone steak. Torej meso, ki je prepredeno s finimi maščobnimi vlakni, ki sicer med peko izginejo, a zaradi njih meso ostaja sočno in okusno.
“Zaradi sočnosti in odličnega okusa je svinjina še vedno najbolj pogosto uporabljeno meso za peko na žaru: kotleti ali vratovina so nepogrešljiv del dobrega žara,” so nam pojasnili v podjetju Meso Kamnik.
KORISTEN NAMIG: Svinjsko ribico je pred peko na žaru dobro marinirati, in to vsaj 12 ur prej. Še lažje pa je, če uporabite že pripravljenega ‘Ihanskega brancina’ v marinadi znamke Mesar Anton iz Kamnika, ki je nagrajen z zlato medaljo AGRA.
Pripravite ga tako, da žar segrejete na 200 stopinj Celzija in naoljite rešetke. Meso vzamete iz vrečke, ga položite na žar in pečete približno 20 minut oziroma dokler središčna temperatura mesa ne doseže 70 stopinj Celzija (za ‘well done’) ali 56 (za ‘medium’ pečeno). Med peko meso večkrat obrnite, ko je narejeno, pa ga pustite 5 minut počivati na deski ali krožniku. Šele nato ga narežite na medaljončke in postrezite.
Dlje kot bo meso stalo v marinadi (omaki iz začimb in zelišč), okusnejše bo. Tako ga marinirajte vsaj 12 ur pred peko na žaru, lahko pa še prej. A pozor, sol dodajte tik pred peko ali, še bolje, takoj po koncu pečenja, saj na ta način meso ne bo izgubilo sočnosti in mehkobe. Sol namreč nase veže vodo, in če boste meso solili več ur, preden ga boste postavili na žar, bo sol iz njega potegnila mesni sok, zaradi česar bo na žaru pečeno meso bolj suho oziroma manj sočno.
Da bo meso, pečeno na žaru, zares božansko, je dobro poznati še nekaj trikov.
Na primer: kose mesa vedno režemo pravokotno na mišična vlakna, prav tako kosi mesa za žar ne smejo biti premajhni in pretanki (naj bodo debeli za en prst), sicer jih lahko med peko hitro presušimo. Pa še en koristen nasvet: zrezkov pred peko ne tolčemo, saj s tem meso dodatno poškodujemo in posledično lahko izgubi mehkobo in sočnost.
Zagotovo so čevapčiči nekaj, brez česar si večina ne predstavlja piknika. A zares dobre čevapčiče boste pripravili, če jih boste pravilno spekli.
“Čevapčiči se pečejo na žaru ali ponvi, najprej na visoki temperaturi, nato temperaturo postopoma znižujemo in jih vmes večkrat obrnemo. Čas pečenja je približno od pet do osem minut, do središčne temperature najmanj 85 stopinj Celzija,” svetujejo v podjetju Meso Kamnik, ki se ponaša z vrhunskimi izdelki za žar Mesar Anton iz Kamnika.