fbpx
Prosti čas

Razkrivamo recepte za te slastne jedi naših sosedov

8. julija, 2024 - Oglasno sporočilo

Te tradicionalne jedi naših sosedov je vsekakor vredno pokusiti in mi vam razkrivamo recepte!

Številne države so se razvile pod vplivom različnih kultur, kar je jasno razvidno, ko si ogledate jedilnike najbolj priljubljenih jedi določenega naroda. Tokrat se bomo poglobili v pristne jedi Avstrije, Slovenije in Hrvaške.

Prisotnost kulture in tradicije v naši prehrani se ne odraža le v tem, kaj jemo, temveč tudi v načinu priprave in uživanja hrane. Običaji se od države do države tako razlikujejo, da je na primer v Južni Koreji zaželeno zajemati jedi z žlico, saj to pomeni, da je jed okusna, medtem ko v naših krajih to velja za nevljudno.

Foto: Pexels

Kultura prehranjevanja vpliva tudi na raznolikost hrane, ki jo uživamo. Raziskave so pokazale, da imajo države, kot sta Italija in Španija, kjer prevladuje mediteranska kuhinja, v primerjavi s severnoevropskimi državami bolj raznoliko prehrano z večjim deležem zelenjave, sadja in rib ter relativno manjšo vsebnostjo mesa.

Tradicionalna hrana določene države odraža tudi kulturo regije, v kateri se nahaja, zato imamo dalmatinsko govejo enolončnico, dunajski zrezek in slovensko zeleno enolončnico. V nadaljevanju vam razkrivamo zgodbe, ki se skrivajo za temi najbolj priljubljenimi avtohtonimi jedmi Hrvaške, Slovenije in Avstrije.

Dunajski zrezek, Avstrija

Dunajski zrezek, v originalu ”Wiener Schnitzel”, je bil prvič omenjen leta 1831 v kuharski knjigi “Einbroselte Telečji zrezek”, danes pa je ta jed zaščitni znak avstrijske kuhinje in nepogrešljiva poslastica vsakega turista. Vendar pa je izvor dunajskega zrezka zavit v tančico skrivnosti. Obstaja zgodba, da je ta jed pravzaprav različica italijanske jedi ”Cotoletta alla Milanese”, vendar so te trditve ovrgli številni ugledni nemški zgodovinarji in znanstveniki. Danes se dunajski zrezek pogosto pripravlja zunaj meja Avstrije, tudi pri nas. Tukaj je recept za res slasten dunajski zrezek!

Foto: Unsplash

Sestavine za 4 osebe:

– 6 telečjih kotletov,

– 4 jajca,

– moka,

– drobtine,

– sol in poper,

– rastlinsko olje ali svinjska mast.

Priprava:

Originalni dunajski zrezek je narejen iz telečjega mesa, ki ga je treba rahlo narezati ter začiniti s soljo in poprom. Ko ste meso razrezali in ga popoprali ter posolili, pripravite ločene globoke posode ali krožnike z moko, razžvrkljanimi jajci in drobtinami. Količino moke in drobtin prilagodite po potrebi. Vsak kos mesa potopite najprej v moko, nato v jajca in nazadnje v drobtine.

Kotlete nato ocvrite v široki in globoki ponvi na rastlinskem olju, masti ali prečiščenem maslu do zlato rjave barve. Olja mora biti toliko, da v njem kotlet “plava” in se ne dotika dna.

Če vas bo pot kdaj zanesla v Avstrijo ali celo na Dunaj, obiščite restavracije in poskusite izvirno različico dunajskega zrezka, da boste lahko primerjali, kdo to slavno jed pripravi bolje! Ob tem pa ne pozabite, da vam lahko predplačniška kartica Aircash Mastercard olajša potovanje, saj jo lahko z gotovino napolnite na več kot 200.000 lokacijah v EU, kar vam omogoča plačevanje v restavracijah, kavarnah in na drugih mestih.

Slovenska zelena enolončnica

Če želite poskusiti nekaj krepkega in okusnega, bo slovenska zelena enolončnica prava za vas. To jed najpogosteje povezujemo s Krasom, način priprave pa se je pogosto razlikoval od hiše do hiše. Nekatere gospodinje so jo pripravljale kot golaž ali mineštro, druge pa so imele raje redkejšo različico, kot nekoliko gostejšo juho. Slovenska zelena enolončnica je aromatična zelenjavna juha, v kateri je glavna sestavina zelena, včasih pa ji dodajo tudi svinjsko meso. Prvotno so jo postregli v krušni skledi, pogosto s polento.

Foto: Profimedia

Sestavine:

– velika korenina zelene,

– 4 srednje veliki krompirji,

– 2 velika korenja,

– srednje velika čebula,

– 100 g na kocke narezane slanine,

– 2 stroka česna,

– začimbe: 2 lovorjeva lista, svež majaron, žlička posušenega koriandra, 2 lista svežega žajblja, čiči po okusu,

– sol in oljčno olje

– 2 litra vode.

Priprava:

V lonec dajte vodo, dodajte olupljen krompir, narezan na večje kose, zavrite in posolite. Medtem pripravite drugo zelenjavo, tako da zeleno narežete na kocke, korenje pa na rezine. Na majhne kocke narežite tudi slanino.

V ponvi na oljčnem olju prepražite čebulo, nato dodajte česen in slanino, po nekaj minutah pa še korenje in zeleno. Dušite približno 5 minut.

Ko se krompir zmehča (z vilicami mora zlahka priti skozi), ga odstranite, vodo pa obdržite. Kuhan krompir zmečkajte in ga vrnite v lonec z vodo, nato pa dodajte dušeno čebulo, česen, slanino, korenje in zeleno.

Na koncu dodajte še začimbe in na nizki temperaturi vse skupaj kuhajte od 15 do 20 minut.

Dalmatinski goveji golaž, Hrvaška

Tudi Hrvaška je bogata z brezčasnimi avtohtonimi jedmi in dalmatinska goveja enolončnica je vsekakor klasika, ki se ji le malokdo lahko upre. To dalmatinsko govejo enolončnico pogosto imenujejo kar kulinarični čudež Hrvaške. Čeprav je ta dalmatinska specialiteta pogosto rezervirana za najbolj praznične priložnosti, pa pravih navdušencev ne moti čakati več ur, da bi uživali v tej jedi.

Foto: Profimedia

Sestavine:

Za mesno mešanico:

– 2 kg govejega mesa,

– slanina, ki ji dodate 120 g (ali malo več) dimljene pancete,

– 2 srednje velika korenja,

– 4 stroki česna.

Za marinado:

– 600 ml kakovostnega rdečega vina,

– 100 ml vinskega kisa,

– 3 lovorjevi listi,

– vejica rožmarina, 5 ali 6 zrnc popra

– nariban muškatni orešček,

– klinčki.

Zelenjava:

– 3 veliki korenčki,

– koren zelene,

– koren peteršilja,

– por,

– dve veliki čebuli,

– 3 žlice paradižnikovega koncentrata.

Drugo:

– oljčno olje,

– 1 liter zelenjavne juhe,

– 10 suhih sliv,

– 2 žlici slivove marmelade,

– 1 žlica medu,

– vejica rožmarina.

Foto: Profimedia

Priprava:

Panceto narežite na dolge trakove, čebulo na trakove, vsak strok česna razpolovite po dolžini in korenje narežite na rezine.

Z nožem naredite luknje po dolžini mesa. V eno luknjo vstavite dva cela korenja, v drugo pa panceto. Na vsaki strani mesa naredite štiri kotne zareze in vstavite razpolovljene stroke česna.

Meso dajte v skledo, dodajte polovico narezane zelenjave (čebulo, korenček), prelijte z rdečim vinom in vinskim kisom ter dodajte poper, rožmarin, žajbelj in lovorjev list. Postavite v hladilnik in marinirajte vsaj 12 ur.

Naslednji dan odstranite meso in zelenjavo, marinado precedite in tekočino shranite posebej.

V ponvi segrejte olje in meso med občasnim obračanjem pražite 10 minut. Mesu nato dodajte preostalo svežo zelenjavo, vejico rožmarina, sol in lovorjev list ter pražite, dokler se zelenjava ne zmehča. Po približno 15 minutah dodajte preostalo tekočino za marinado, zelenjavno juho, paradižnikovo mezgo in pet suhih sliv. Kuhajte na nizki temperaturi in občasno premešajte.

Kuhanje te dalmatinske specialitete bo trajalo približno tri ure. Ko je meso kuhano, odstranite lovorjev list in rožmarin, vzemite meso in ga položite na desko za rezanje. S potopnim mešalnikom omako pretlačite, nato dodajte slivovo marmelado, med in preostale suhe slive.

Ko se vse skupaj združi, odstavite z ognja in meso narežite na dva centimetra debele rezine. To jed običajno postrežemo z njoki.

Foto: Unsplash

Potovanje po okusih z zanesljivim partnerjem

Ne glede na to, kje ste in katere kraje obiskujete, da bi poskusili različne lokalne dobrote, imejte vedno zanesljivega partnerja, ki vam bo olajšal gastronomsko pustolovščino. Za vsakodnevno plačevanje v restavracijah, kavarnah in na različnih drugih lokacijah je idealna spremljevalka predplačniška kartica Aircash Mastercard. Kupite jo lahko na številnih lokacijah v Sloveniji, na Hrvaškem, v tujini ter na spletu.

Po preprosti aktivaciji kartice prek aplikacije Aircash, brez urejanja papirjev ali obiska banke, je vaša kartica pripravljena za uporabo. Uporabite jo lahko za vse svoje potrebe – od plačevanja obrokov do spletnega nakupa letalskih vozovnic, če se to poletje odločite raziskovati okuse drugih kultur.

Plačevanje enolončnic ali zrezkov v vaši najljubši restavraciji s kartico Aircash Mastercard še nikoli ni bilo preprostejše, varnejše in hitrejše. Če kartico povežete s storitvijo Apple Pay, potrebujete le pametni telefon ali uro, kar vam omogoča še manj težav pri obedovanju, brez skrbi glede denarnic, kartic ali gotovine.

Osvojite brisačo za plažo

Če tega še niste storili, še danes prenesite mobilno aplikacijo Aircash na svoj pametni telefon in odkrijte številne ugodnosti, ki jih lahko pridobite le s klikom. Če ste že uporabnik aplikacije Aircash ali nameravate to postati, ne zamudite priložnosti, da izpolnite obrazec za natečaj, saj bo prvih sto bralcev tega članka, ki se bodo prijavili, na svoj naslov prejelo brisačo Aircash.

Pohitite, prijavite se TUKAJ in to poletje pridobite najbolj iskan plažni pripomoček!