Posel

Razgovor za službo: To govorica telesa pove o vas

3. februarja, 2025 - Vsebino mogoča Moje Delo

Ko pridete na razgovor za novo službo, niso pomembne samo vaše pretekle izkušnje in znanje, ki ga imate, ter to, kar boste na spoznavnem sestanku povedali o sebi. O vas zelo veliko pove tudi vaša govorica telesa.

Izkušeni kadroviki, ki vodijo razgovore s kandidati za ponujeno delovno mesto, dobro vedo, da je živčnost pri kandidatu ob prvem srečanju razumljiv pojav, zato mnogi poskrbijo, da kandidate na začetku razgovora sprostijo, na primer s pripovedovanjem kakšne šale o njihovem podjetju. Ali s kakšnim lahkotnim vprašanjem, s katerim prebijejo led.

A ko pogovor steče in je tista običajna začetna nervoza premagana, pa izkušeni kadrovniki poleg tega, da pozorno poslušajo, kaj imajo kandidati povedati, budno spremljajo tudi njihovo neverbalno komunikacijo. Če ste torej, v vlogi iskalca zaposlitve, morate na razgovoru za potencialno novo službo paziti tudi na to, kaj sporočate s svojo govorico telesa.

Že res, da želite na zaposlitvenem razgovoru v prvi vrsti predstaviti svoje izkušnje, sposobnosti, znanje in veščine, saj spadajo med najpomembnejše kriterije, da boste na koncu izbrani za ponujeno delovno mesto. Toda na končno odločitev kadrovika vpliva tudi to, kako se odrežete med pogovorom – kakšen prvi vtis dobi o vas, kako se obnašate, kakšne kretnje uporabljate. Vaša govorica telesa lahko kadroviku pove marsikaj.

Foto: Unsplash

Veder prihod in čvrst stisk rok

Da boste na intervjuju za novo službo naredili kar se da dober vtis, je dobro poznati nekaj preprostih vzorcev telesne govorice, ki pripomorejo k ustvarjanju dobrega začetnega vtisa na razgovoru:

veder prihod,
• sproščen nasmeh,
• stik z očmi,
• čvrst stisk rok,
• gibi rok, s katerimi pospremimo svoje besede,
• vzravnana drža,
• rahla nagnjenost naprej med sedenjem; z njo namreč izrazimo zanimanje.

Vaša naloga torej je, da doma, še pred razgovorom, pridno vadite ne le tisto, kar boste povedali potencialnemu novemu delodajalcu, ampak tudi neverbalne geste. Postavite se pred ogledalo in trenirajte. Lahko greste še korak dlje in prosite družinskega člana ali prijatelja, da vam pomaga uprizoriti namišljeni razgovor – on/a igra vlogo spraševalca, vi pa kandidata za zaposlitev. Z njegovo/njeno oceno vašega nastopa boste dobili bolj objektivno sliko in na razgovoru boste lahko prepričljivejši.

To so znaki, s katerimi lahko pustite slab vtis

Prikrivanje nervoze ali prepričljivo laganje je na razgovorih težko izvedljivo, saj vas izda neskladje med kretnjami, drobnimi telesnimi znaki in povedanim. Človeški um ima očitno svoj obrambni mehanizem, ki ga je težko pretentati.

Nervoza

Glavni znaki nervoze so lahko jecljanje, pokašljevanje, grizljanje ustnice, nohtov, pisala ali drugih predmetov, trganje obnohtne kožice, rožljanje z vsebino žepa, vitje rok ali mencanje z rokami, česanje s prsti, potenje, tleskanje z jezikom in še bi lahko naštevali. Na prekomerno živčnost kažejo tudi obrambno sklenjene roke, rdečica na obrazu, pomanjkanje sline v ustih in podobno. Po nekaj začetnih minutah razgovora nervoza po navadi skoraj povsem popusti in se lahko bolj sproščeno osredotočimo na pogovor, če pa se napetost pogovora in težavnost vprašanj stopnjujeta, nas lahko živčnost povsem »sesuje«. Da se temu uspešno izogibamo, moramo omiliti dejavnike, ki najpogosteje vplivajo na nervoznost. Prav tako se je v primeru, da je vaša živčnost prekomerna in težko obvladljiva, priporočljivo opremiti z mehanizmi za obvladovanje nervoze.

(Pre)nizka samozavest

Navdati se morate s pozitivno energijo in si reči: »Najboljši/a sem. In zmorem to!« Dopovejte si, da tudi drugi kandidati za službo niso popolni, da imamo vsi prednosti in pomanjkljivosti, in če ste prepričani, da lahko učinkovito opravljate zahtevano delo, potem se nimate česa bati. Pomanjkanje samozavesti je namreč nekaj, kar vam zna biti v škodo, sploh če se prijavljate na delovno mesto, kjer so pomembni dejavniki prav samozavest, odločnost in samozaupanje.  Zato le pogumno!

Foto: Unsplash

Zamujanje

Črna pika za vas bo zagotovo zamujanje na spoznavni razgovor. Noben kadrovik noče videti, da kandidat zamudi, saj ima svoj čas natančno odmerjen, poleg tega pa s tem izražate še eno lastnost – da niste zanesljivi. Če boste torej na razgovor za službo zamudili, vas bo kadrovnik sicer morda sprejel, vendar pa boste po vsej verjetnosti deležni manjše pozornosti, kot bi je bili, če bi prišli ob dogovorjeni uri. Že res, da nihče ne more absolutno predvideti, kaj ga čaka med potjo (zastoji na cesti, okvara avtomobila, nesreča …), a prav zaradi nepredvidenih zapletov se na razgovor za službo odpravite prej – vsaj 30 minut pred dogovorjeno uro. Če se na zaposlitveni intervju pripeljete iz oddaljenih krajev, pa naj bo ta časovna rezerva če večja.

Nepripravljenost na intervju

Dobro preučite podjetje, v katerem imate razgovor, in če je možno, pridobite tudi kakšno informacijo o osebi, s katero imate razgovor. Pripravite se na vprašanja, ki jih pričakujete, in si tudi sami poskušajte pripraviti nekaj premišljenih vprašanj, ki odsevajo vaše pridobljeno znanje o organizaciji. Na intervju pridite spočiti. Ne dolgovezite in se osredotočite na tiste informacije o sebi, ki so ključne za razpisano delovno mesto. Nepripravljenost na intervju boste namreč težko skrili. Če vas že ne bo izdalo prazno govoričenje ali dolgovezenje, vas zna izdati govorica telesa.

Prevelika želja dobiti službo/narediti dober vtis

Če greste na razgovor za službo, ki si jo resnično želite, dajte seveda vse od sebe, vendar pazite, da v preveliki želji ne »izgorite«. Preveč navdušeni govorjenje ter pretirana gestikulacija vam znata narediti več škode kot koristi. Imejte v mislih, da tudi če službe ne boste dobili, ne bo konec sveta. In da se lahko prijavite še na kakšno drugo prosto delovno mesto.  

Laganje

Ali lahko uspešno lažemo na razgovoru? Težko. Težava je v tem, da se podzavest odziva samodejno in neodvisno od povedane laži in da četudi bodo stvari, ki bodo prihajale iz vaših ust, še tako prepričljive, vas lahko izda govorica telesa.

Najlažje je seveda lagati po telefonu, saj sogovornik ne vidi našega obraza in telesa. V živo je laganje, predvsem za neizkušene, težje izvedljivo. Dober kadrovik bo namreč na razgovoru zagotovo prepoznal kandidata, ki laže, saj ga ima pred seboj in ga nenehno opazuje. Znaki laganja so lahko: povešena brada, krčevit nasmeh s stisnjenimi ustnicami, mrščenje, čez prsi prekrižane roke, mežikanje, izmikanje pogleda, dotikanje nosu ali obraza, šviganje s pogledom sem in tja, odsekani udarci ene dlani v drugo, drgnjenje tilnika in podobno. Seveda je lahko vaše laganje med razgovorom uspešno – potem ste zares pravi igralec. A kakšne so možnosti, da v prihodnje, če službo dobite z laganjem, vaše laži ne bodo prišle na plano?

Foto: Unsplash

Koristni karierni nasveti so vedno dobrodošli

Iskanje zaposlitve in predstavljanje samega sebe potencialnim bodočim delodajalcem vsekakor ni mačji kašelj. To opravilo je veliko lažje, če poznate metode učinkovitega iskanja zaposlitve. V veliko pomoč pa so vam lahko tudi karierni nasveti, ki jih redno objavljajo na portalu MojeDelo.com.