Priporočamo vam, da si pred dopustom temeljito preberete ta članek.
“Poleti je krema za sončenje moja najboljša prijateljica,” ob skodelici kave presenečena povem svoji nekoliko pordeli prijateljici, ki se je ravnokar vrnila z dopusta na Hrvaškem. “Mislila sem, da je tudi moja, ampak me je več kot očitno izdala. Pa se sploh nisem sončila,” mi je nejevoljno odvrnila Špela. “Ves čas sem se skrivala v senci, pa tudi pokrivala in obleke sem nosila. Res mi ni jasno, kako se mi je lahko zgodilo kaj takšnega. Vse, kar vem, je, da me vse boli,” mi je potarnala. Čeprav se je trudila, da bi si na obraz pričarala nasmešek, sem videla, kako hudo ji je.
Še isti večer sem se usedla za računalnik in začela iskati informacije. Raziskala sem praktično vse – od najdražjih sončnih krem do tega, kako pogosto naj bi se mazali, da nas sonce ne opeče. Tik preden sem želela zaključiti, pa sem naletela na pet mitov o sončnih kremah, za katere sem bila prepričana, da so pravilen ukrep proti krvoločnim sončnim žarkom.
Nekatere raziskave navajajo, da tudi v oblačnih dneh lahko do kar 90 % sončnih žarkov še vedno prodre v našo kožo. Voda, pesek in sneg odbijajo sonce, zaradi česar je naša koža izpostavljena posrednim UV žarkom. Ne glede na vreme ali letni čas je uporaba kreme za sončenje obvezna vsak dan.
Dejstvo je, da varne porjavelosti ni. Primarno gre za odziv našega telesa na UV-poškodbe in znak, da je koža poškodovana. Že samo tako imenovan sijaj oziroma poljub sončnih žarkov poškoduje DNK kože in s tem pospeši staranje ter poveča tveganje za kožnega raka.
Da bi se zaščitili pred soncem in zmanjšali tveganje za nastanek kožnega raka, je priporočljivo:
– poiskati senco, ko so sončni žarki najmočnejši, torej med 10. in 14. uro;
– nositi oblačila, ki ščitijo pred soncem (oblačila z UV zaščito);
– poskrbeti za ustrezna pokrivala (slamnik, kapa itd.) ter sončna očala;
– uporabljati kremo z zaščitnim faktorjem vsaj 30 ali več.
Nobena krema za sončenje 100 % ne blokira sonca. Krema za sončenje z zaščitnim faktorjem 100 blokira le 1–2 % več sončnih žarkov kot tista z zaščitnim faktorjem 30, ki jih blokira 97 %. Prav tako zaščitni faktor oziroma SPF ne vpliva na to, kako dolgo bomo zaščiteni pred sončnimi žarki. Zaščita običajno traja dve uri ali manj. Strokovnjaki svetujejo, da poiščete vodoodporno kremo za sončenje s širokim spektrom – blokira UVA in UVB žarke – z zaščitnim faktorjem vsaj 30.
Podlage, ki jih uporabljate pred ličenjem in imajo zaščitni faktor 30 ali več, resda zagotavljajo nekaj zaščite pred soncem, vendar pa kožo ščitijo bistveno manj kot tradicionalne kreme za sončenje. Prav tako večina običajno nanese ličila samo na obraz, ne pa tudi na druge predele, ki so prav tako občutljivi na sonce, kot je vrat. Nikar ne pozabite nanesti še dodatne plasti tradicionalne kreme za sončenje pod vašo podlago, kot tudi na vsa področja, ki bodo izpostavljena soncu.
Tudi dobro nanešena zaščita pred soncem omogoča, da kar 2–3 % sončnih ultravijoličnih žarkov B doseže našo kožo. Dejstvo pa je, da naše telo ne potrebuje veliko snovi za proizvodnjo vitamina D. Namesto da se igrate z ognjem in tvegate obolenje za kožnim rakom, je bolje, da svoje potrebe po vitaminu D poiščete v prehranskih dopolnilih.
Ko zaide sonce, tudi naša koža potrebuje obilico nege. Najpogosteje posežemo po izdelkih iz aloe vere, saj ti pomagajo pri obnavljanju kožnih celic, zmanjšujejo rdečico in vnetja ter pospešujejo celjenje manjših poškodb, ki jih lahko povzroči prekomerna izpostavljenost soncu.
Z Lidlovimi izdelki za nego po sončenju Cien Sun bo vaša koža dan za dnem pomirjena in negovana. Gel po sončenju z aloe vero vas bo navdušil s svojim hladilnim učinkom in nemastno strukturo. Vsi izdelki so dermatološko testirani, se hitro vpijejo in bodo poskrbeli za dolgotrajno porjavelost in mehko ter navlaženo kožo.