Posel

Priprava na zaposlitveni pogovor: To je 7 ključnih korakov

30. januarja, 2025 - Vsebino omogoča Moje delo

Če vaš življenjepis in spremno pismo prepričata potencialnega delodajalca, da vas povabi na zaposlitveni razgovor, se morate nanj ustrezno pripraviti. V nadaljevanju preberite 7 ključnih korakov pri pripravi na pogovor za novo službo.

Cilj zaposlitvenega pogovora je bodočega delodajalca prepričati, da ste primeren kandidat za ponujeno službo in da ste sposobni opravljati delo, ki ga ponujajo. Tako je zaposlitveni razgovor veliko več kot le preprosto kramljanje s kadrovnikom. Je velika preizkušnja, ki lahko korenito spremeni vašo prihodnost.

Kot da zavedanje tega ne ustvarja že dovolj živčnosti in pritiska, pa iskalec zaposlitve pogosto verjame še to, da je kadrovik, ki vodi razgovor, večvredna stranka, saj je prav on tisti, ki ima moč, da nekoga odslovi ali pa zaposli in posledično odloča o njegovi prihodnosti. Je razsodnik vrednosti iskalca zaposlitve. Njegovo poslovno usodo drži v svojih rokah.

Ne razmišljajte o kadrovniku kot o vašem osebnem razsodniku

Ob takšnem razmišljanju se lahko kaj hitro zgodi, da vas bosta pogum in samozavest minila in posledično boste težko odločno predstavili svoje kakovosti oziroma ter težko prepričali kadrovnika, da ste pravi za ponujeno delovno mesto. Zna se zgoditi, da boste pred njim prestrašeni, živčni, nesamozavestni in boste v njegovih očeh izpadli precej neprepričljiv kandidat.

Tukaj vam zna pomagati povsem preprost trik. Namesto da gledate na kadrovnika kot na nekoga, ki odloča o vaši usodi, si ga predstavljajte kot osebo, ki ima težavo – zapolniti mora delovno mesto, da bo lahko podjetje nemoteno delovalo. Vi ste torej lahko rešitev te njegove težave. Nekaj pozitivnega zanj in za podjetje, ki ga zastopa.

IŠČETE NOVO SLUŽBO? TRENUTNO PROSTA DELOVNA MESTA PREVERITE NA PORTALU MOJEDELO.COM!

Dobro se predstavite

Delodajalci oziroma kadrovniki podjetja, ki išče nove sodelavce, vas želijo na razgovoru bolje spoznati in oceniti. V kratkem času – običajno zaposlitveni intervju traja od 10 do 60 minut – želijo čim bolje dopolniti informacije, ki ste jih posredovali v pismeni prijavi in osebni predstavitvi. Delodajalec skuša med razgovorom ugotoviti vaš način razmišljanja, komuniciranja, vaše prednosti in slabosti.

Razgovor za službo je torej za kandidata krasna priložnost, da se pokaže v najboljši možni luči in da podrobno predstavi razloge, zakaj se čuti primernega za razpisano delovno mesto. Da boste lahko to svojo lastno predstavitev kar se da dobro opravili, pa je predpogoj, da se na razgovor temeljito pripravite.

Foto: Profimedia

V nadaljevanju vam ponujamo sedem korakov, ki vas bodo polno oborožili za vse, kar vas čaka.

  1. Raziščite bodočega delodajalca

Pred razgovorom je pomembno, da razumete, kaj počne vaš potencialni delodajalec, kako je pozicioniran na trgu ter v kakšni finančni kondiciji se nahaja. Pomembno je tudi, da si ogledate njegova pričakovanja glede zahtevane izobrazbe, veščin in preteklih izkušenj. Kako se vaša znanja in spretnosti ujemajo z njihovimi potrebami? Podatke lahko pridobite prek različnih virov, kot so mediji, spletne publikacije ali priporočila znancev.

  • Pokažite svojo strokovnost in znanje

Pomembno je, da natančno preučite, kaj zahteva razpisano delovno mesto (preberite zaposlitveni oglas). Če se zahteva specifično poznavanje zakonodaje ali določenih področij, se lahko pripravite na vprašanja v tej smeri. Če je potrebno dobro znanje tujega jezika, bodite pripravljeni, da to tudi pokažete na razgovoru.

  • Vnaprej pripravite odgovore na ključna vprašanja

Na razgovoru lahko pričakujete, da boste odgovorili na nekaj klasičnih vprašanj, ki se pogosto ponavljajo, ne glede na vrsto delovnega mesta. To so vprašanja o vaših preteklih delovnih izkušnjah, vaši osebnosti, pričakovanjih glede prihodnosti in kariernih ambicijah. Priprava na ta vprašanja vam bo pomagala, da boste samozavestnejši.

  • Prav tako vnaprej pripravite prava vprašanja za delodajalca

Razgovor ni le vaša priložnost, da se predstavite, temveč tudi, da pridobite informacije o delovnem mestu. Postavljajte vprašanja, ki kažejo vaše razumevanje področja dela in vaš resničen interes za podjetje. Tako boste lahko tudi bolje ocenili, ali je to delovno mesto primerno za vas.

Foto: Profimedia
  • Poskrbite za urejen videz

Vaša obleka mora ustrezati naravi dela, na katerega se prijavljate. Če se prijavljate za pozicijo direktorja, je pomembno, da izgledata profesionalno in ustrezno. Za pozicije, kot je hostesa, pa naj bo obleka primerna temu delovnemu okolju. Pomembno je, da ste urejeni in da se vaš videz ujema z zahtevami delovnega mesta, brez pretiravanja z modnimi dodatki.

  • Ne bodite živčni

Poglejte na svojo živčnost kot na nekaj normalnega, vendar se trudite, da vam ne ovira. Razgovor je vaša priložnost, da prepričate kadrovika, v tem času morate imeti jasno predstavo, zakaj ste prava izbira za to delovno mesto. Ne pozabite, da vi rešujete njihov problem, ne obratno.

  • Pazite na profesionalen odnos in na ustrezen nastop

Vaš nastop na razgovoru je ključnega pomena. Samozavestno vstopite v prostor, bodite urejeni in profesionalni ter bodite pozorni na detajle, kot je trden stisk roke. Vse to pripomore k oblikovanju dobrega prvega vtisa. Nikoli ne boste imeli druge priložnosti za popraviti prvi vtis, zato naj bo ta najboljši!

In ne pozabite: Na razgovoru morate pokazati zainteresiranost za razpisano delovno mesto, a bodite previdni, da ne izpadete obupani. TUKAJ preberite, kako poiskati zlato sredino.