Lepota in zdravje

Preobremenitveni sindrom rame – Sodobna rehabilitacija in povrnitev moči rame 

28. novembra, 2023 - Oglasno sporočilo

Ali ste kdaj doživeli bolečine v rami ali opazili omejeno gibljivost pri dvigovanju rok nad glavo? Se ukvarjate s športom ali poklicem, ki vključuje ponavljajoče se gibe rok? Bi želeli izvedeti več o preprečevanju in zdravljenju preobremenitvenih sindromov?

Preobremenitveni sindromi rame se lahko pojavijo zaradi ponavljajočih se gibov ali prekomernega treninga. Posebej pogosto se takšne poškodbe pojavijo pri športih, kjer so potrebni sunkoviti gibi z roko nad glavo, kot so tenis, odbojka, rokomet, pa tudi plavanje in gimnastika.

Razlog za pogoste poškodbe ramenskega sklepa pri teh športih tiči v kompleksnosti tega sklepa. Ko govorimo o ramenu, pogosto mislimo na glenohumeralni sklep, ki je slabo omejen in zelo plitev. Le 25% površine glavice humerusa ima stik z glenoidom, kar pomeni, da je sklep že po naravi manj stabilen.

Pri zagotavljanju dodatne stabilnosti sklepu, sodelujejo labrum, sklepna kapsula in mišice rotatorne manšete. Mišice rotatorne manšete imajo ključno vlogo pri depresiji in centralizaciji glavice nadlahtnice v glenoidu. To omogoča gibljivost in hkrati zagotavlja dinamično stabilnost sklepa.

Pomembno je razumeti, da zaradi plitvosti sklepa in majhne stične površine obstaja večja nagnjenost k poškodbam in nestabilnosti v rami. V nadaljevanju vam predstavljamo najpogostejše preobremenitvene sindrome rame in vam razkrivamo, kako vam lahko na poti do svobodnega gibanja in življenja brez bolečin, pomagamo v zasebni fizioterapiji Medicofit.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Nestabilnost rame

Nestabilnost rame zaradi prekomerne uporabe je stanje, pri katerem pride do izgube normalnega ravnotežja in stabilnosti v ramenskem sklepu zaradi ponavljajočih se gibov ali prevelike obremenitve. 

To stanje je pogosto povezano z dejavnostmi, ki vključujejo ponavljajoče se gibe rok nad glavo ali izpostavljenost večjim obremenitvam, kot so metanje žoge, dvigovanje uteži ali druge aktivnosti, ki zahtevajo močno uporabo ramena.

Pri nestabilnosti rame se zaradi prekomerne uporabe pojavi postopna oslabitev sklepne kapsule, glenohumeralnih ligamentov in mišic, kar vodi do težav z ohranjanjem normalnega sklepnega položaja med gibanjem. To lahko privede do občutka, da se rama “izmika”, kar poškodovancem povzroča nelagodje, bolečino in omejeno gibljivost.

Ko pride do nestabilnosti sklepa, morajo mišice rotatorne manšete prevzeti večji del nosilnosti. To pa pogosto vodi do vnetja in celo rupture rotatorne manšete. Zato je ključnega pomena ustrezno treniranje in krepitev mišic, da se prepreči takšne poškodbe ter ohrani stabilnost ramenskega sklepa.

Kako vam pri nestabilnosti rame pomagamo v kliniki Medicofit?

Ključen element rehabilitacije nestabilnosti ramenskega sklepa je terapevtska vadba. Pri sami terapevtski vadbi se sprva osredotočimo na dobro stabilnost in pozicioniranje lopatice, kasneje pa na samo stabilnost glenohumeralnega sklepa. 

Pri terapevtski vadbi vključujemo elemente PNF-a kot so ritmična stabilizacija in izvajanje vaj v PNF diagonalah, ki zahtevajo kontrakcijo več mišičnih skupin hkrati. Z uporabo ustreznega draženjaproprioceptorjev in eksteroceptorjev dosežemo optimalno aktivacijo mišic prek živčnega sistema.

Preden pričnemo z gibanjem roke nad glavo je nujno, da najprej vzpostavimo ustrezno izolirano moč muskulature rotatorne manšete, saj le-ta zagotavlja dobro pozicioniranje glave humerusa v glenoidu. 

Ker nam anatomija ramenskega sklepa omogoča doseganje zelo širokega spektra obsegov gibanja je nujno, da samo stabilnost vzpostavimo v vseh možnih legah gibljivosti. To dosežemo s postopki ritmične stabilizacije v različnih položajih in z dovajanjem zunanjih perturbacijskih sil v različnih položajih.

Cilj zdravljenja v klinki Medicofit je okrepiti stabilizacijske mišice v rami, izboljšati propriocepcijo (zaznavanje položaja sklepa) ter obnoviti funkcionalno stabilnost.

SLAP lezija 

SLAP lezija je poškodba labruma, ki se pojavi v zgornjem delu ramenskega sklepa, v smeri od spredaj nazaj. Ne gre le za običajno preobremenitev, ampak za resnično poškodbo, ki prizadene tudi narastišče dolge glave mišice biceps

Labrum je hrustančasta struktura, ki obdaja in povečuje globino sklepa, s čimer zagotavlja večjo stabilnost. Izraz SLAP pomeni “Superior Labrum from Anterior to Posterior”, kar natančno opisuje lokacijo te poškodbe.

Simptomi SLAP lezije vključujejo bolečino v ramenu, še posebej pri dvigovanju težkih predmetov ali pri opravljanju gibov nad glavo. Lahko se pojavi občutek, da je ramo težko premikati ali, da je nestabilna.

Za diagnosticiranje je ključna anamneza poškodbe in uporaba testov, kot so O’brianov test, Kimov test, Jobov test. Če testi kažejo na možnost SLAP lezije, je smiselno opraviti slikanje z magnetno resonanco (MR artrogram) za natančnejšo analizo. 

Kako vam pri SLAP leziji pomagamo v kliniki Medicofit?

Pri SLAP leziji se najprej osredotočimo na odpravo bolečinske simptomatike s pomočjo instrumentalnih fizioterapevtskih tehnik kot so TECAR, laser in diamagnetoetapija

Poleg tega se poslužujemo tudi nežnih mobilizacisjkih tehnik in osnovnih aktivno-asistiranih vaj za ponovno vzpostavitev sklepne gibljivosti. Ko se bolečinska simptomatika zadosti umiri pričnemo z izolacijsko vadbo za krepitev mišic rotatorne manšete. 

Ko dosežemo zadovoljivo mišično moč, pričnemo z izvedbo stabilizacisjke vadbe glenohumeralnega sklepa v različnih položajih gibanja nad glavo. 

Ključen element rehabilitacije SLAP lezije je vzpostavitev zadostne stabilnosti glenohumeralnega skelpa v legah elevacije in pri hitrejših gibih ramenskega sklepa. 

V kolikor večmesečno konservativno zdravljene ni uspešno, je v nekaterih primerih potrebna artroskopska operacija – manjši posege s pomočjo kamere in specializiranih orodij.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Tendinopatija bicepsa

Tendinopatija bicepsa – vnetje tetive mišice bicepsa, je stanje, pri katerem pride do draženja, vnetja ali degeneracije tetive, ki povezuje mišico biceps z kostjo. To se običajno zgodi zaradi ponavljajočih se gibov, prekomerne obremenitve ali naravne obrabe s starostjo.

Simptomi vključujejo bolečino v sprednjem delu ramena, ki se lahko širi navzdol po notranji strani roke. Bolečina se pogosto poslabša pri dvigovanju roke nad glavo ali pri določenih gibih, kot je dviganje težkih predmetov.

Za slikovno potrditev uporabljamo ultrazvočni pregled ramenskega sklepa, kjer lahko opazimo otekanje (edem) okoli tetive in ocenimo obliko bicepsovega žleba.

Ali ste vedeli, da se vnetje lahko poslabša in vodi celo do rupture tetive? Zdravljenje se običajno začne z modificiranjem aktivnosti, hlajenjem prizadetega območja in fizioterapevtsko rehabilitacijo.

Kako vam pri tendinopatiji bicepsa pomagamo v kliniki Medicofit?

Pri tendinopatiji tetive dolge glave bicepsa se poslužujemo kombinacije instrumentalnih fizioterapevtskih modalitet – primarno terapije z ESWT, ki dokazano pozitivno vpliva na vse tendinopatske patologije.

Poleg tega izvajamo manualno terapijo za sproščanje celotne ramenske muskualture in blago prečnofrikcisjko masažo na tetivo dolge glave bicepsa. 

Terapevtsko vadbo izvajamo v specialnem režimu prilagojenem za tendinopatske patologije. Pričnemo s submaksimalnimi izometričnimi vajami, ki jih nato stopnjujemo preko ekscentričnih oblik mišičnega krčenja vse do normalne izotonične krepitve dolge glave bicepsa.

Ko izolirane vaje za biceps pacientu ne povzročajo več težav pričnemo z vpeljevanjem kompleksnejših gibalnih vzorcev potiskov in vlečenj v horizontalni in vertikalni ravnini. 

Fizioterapevtski pristop se individualizira glede na potrebe posameznika in specifičnosti tendinopatije bicepsa. Redno sodelovanje s strokovnjakom za fizioterapijo je ključno za doseganje optimalnih rezultatov.

Tendinopatija supraspinatusa

Tendinopatija supraspinatusa je pogost vzrok bolečine v rami, ki ima največjo prevalenco v srednjih letih. Tetiva supraspinatusa leži v subakromialnem prostoru in je del mišic rotatorne manšete. Pogosto se za to stanje krivi prekomerna obremenitev tetive. 

Tetiva lahko postane degenerirana, najpogosteje zaradi ponavljajočih se stresov in preobremenitve med športnimi ali poklicnimi dejavnostmi – na tem mestu pogosto nastane tudi kacifikacija

Pacienti se predstavijo s postopnim bolečinami pod deltoidno mišico, ki se poslabšajo ob abdukciji (dvigovanju stran od telesa), elevaciji (dvigovanju navzgor) ali dolgotrajni dejavnosti nad glavo. 

Bolečina se lahko širi v lateralni zgornji del roke ali pa se nahaja na vrhu in sprednji strani ramena. Sprva se bolečina pojavi samo med dejavnostmi, vendar se sčasoma lahko pojavlja tudi v mirovanju.

Kako vam pri tendinopatiji supraspinatusa pomagamo v kliniki Medicofit?

Pri tendinopatiji supraspinatusa se poslužujemo kombinacije instrumentalnih fizioterapevtskih terapij, predvsem terapije z ESWT, ki se je izkazala za izredno učinkovito, tako v primeru kalcinirajoče, kot tudi nekalcinirajoče tendinopatije. 

Poleg tega izvajamo manualno terapijo za sproščanje celotne ramenske muskualture in blago prečnofrikcisjko masažo na tetivo supraspinatusa

Terapevtsko vadbo izvajamo v specialnem režimu prilagojenem za tendinopatske patolgije. Pričnemo s submaksimalnimi izometričnimi vajami, ki jih nato stopnjujemo preko ekscnetričnih oblik mišičnega krčenja vse do normalne izotonične krepitve supraspinatusa. 

Pri izvajanju vaj se poslužujemo predvsem različnih oblik abdukcije in zunanje rotacije glenohumeralnega skelpa, saj je pri teh gibih supraspinatus najbolj aktiven. 

Ob zadostnem zmanjšanju simptomatike pričnemo z vpeljevanjem kompleksnih gibalnih vzorcev ramenskega sklepa v obliki horizontalnih in vertikalnih vlečenj in potiskov. 

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Subaktromialni burzitis oz. utesnitev

Subakromialna utesnitev se nanaša na omejen prostor pod akromionom (izboklina lopatice). Ta prostor je omejen zgoraj s spodnjo stranjo akromiona, AC sklepom in ligamentom ter spodaj z aponevrozo mišice supraspinatus. 

V tem prostoru se nahaja subakromialna burza, ki deluje kot blažilec, ki zmanjšuje trenje med premikanjem. Ponavljajoči se gibi lahko sprožijo vnetje subakromialne burze in mišice, kar vodi v utesnitev tega, že po naravi ozkega prostora.

Bolniki običajno poročajo o bolečinah, ki se pojavijo pri dejavnostih, kjer dvigajo roke nad glavo, predvsem v sprednje-zgornjem delu ramena. 

Prisotnost subakromialne utesnitve lahko potrdimo s kliničnimi testi, kot sta test po Neeru in test po Hawkinsu

Kako vam pri subakromialnem burzitisu pomagamo v kliniki Medicofit?

Dejanska subakromialna utesnitev je precej redka, v večini primerov gre za bolečino povzročeno s strani tendinopatije supraspinatusa, posledično se jih obravnava enako. 

V primeru, da dejansko gre za mehanski problem subakromialne utesnitve se osredotočimo na dejavnike, ki povzročajo utesnjevanje

V primeru subakromialnega burzitisa se poslužujemo predvsem umiritvene protivnetne instrumentalne fizioterapije v obliki visokoenergijskega laserja, TECAR terapije in diamagnetoterapije. V primeru akutnega stanja izvajamo tudi krioterapijo. 

V kolikor je za utesnitev odgovoren kalcinat supraspiantusa le-tega obravnavamo primarno s terapijo z ESWT, s katero omogočimo reabsorbcijo kalcinata, ki povzroča utesnitev. 

V vseh primerih subakromialne utesnitve se osredotočamo tudi na vadbo za krepitev periskapularne muskulature, muskulature rotatorne manšete ter depresorjev glavice nadlahtnice, s tem vplivamo na samo mehaniko glenohumeralnega sklepa in zagotavljamo dobro lego glavice nadlahtnice v sklepu. 

Ko se simptomi zadosti umirijo pričnemo z izvedbo kompleksnejših gibalnih vzorcev za ramenski sklep. 

Kaj storiti, če sumite na preobremenitveni sindrom rame?

Ko sumimo na preobremenitveni sindrom je potrebno pravočasno ukrepati. Težave se običajno razvijajo postopoma, brez jasnih znakov poškodbe, vendar lahko brez fizioterapevtske rehabilitacije, vodijo v dolgotrajne težave

Prvi znaki preobremenitve vključujejo bolečine, še posebej pri dvigovanju rok nad glavo. Ti simptomi so lahko posledica mikropoškodb, ki jih lahko vadba še poslabša. Pri ljudeh, ki dvigujejo težka bremena, lahko poškodbe nastopijo nenadoma, ko obremenitev preseže njihove sposobnosti.

Fizioterapevtsko zdravljenje ima ključno vlogo pri preobremenitvenih sindromih v rami in je ključnega pomena za celostno okrevanje. V kliniki Medicofit prisegamo na celostno obravnavo, zato v rehabilitaciji sodelujejo strokovnjaki fizioterapije in kineziologije.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Za vsakega pacienta pripravimo prilagojen program vadbe, usmerjen v krepitev mišic okoli ramenskega sklepa. To ne le pomaga pri lajšanju trenja in obremenitve, temveč tudi izboljšuje stabilnost sklepa, kar je ključno za preprečevanje ponovnih poškodb.

Osredotočamo se tudi na izboljšanje gibljivosti sklepa in korekcijo morebitnih nepravilnosti v drži. To pomaga zmanjšati pritiske na ramenski sklep med gibanjem in preprečuje nadaljnje poškodbe.

Terapevtski pristop je v kliniki Medicofit prilagojen potrebam vsakega posameznika. Individualiziran pristop nam omogoča učinkovito obravnavo specifičnih težav vsakega pacienta, kar vodi do boljših rezultatov okrevanja.

Izpustitev rehabilitacije lahko pripelje do neuspešnega okrevanja, povečanega tveganja za ponovne poškodbe in kroničnih težav v ramenskem predelu. Sodelovanje s fizioterapevtom je ključno za vzpostavitev močnega in zdravega ramenskega sklepa ter za preprečevanje nadaljnjih težav v prihodnosti.

Viri in literatura 

Pen M. Preobremenitveni sindrom. Rama v ortopediji. XI. mariborsko ortopedsko srečanje/zbornik predavanj. November 2015;117-121

Zaremski, J. L., Zeppieri, G., Jr, & Tripp, B. L. (2019). Sport Specialization and Overuse Injuries in Adolescent Throwing Athletes: A Narrative Review. Journal of athletic training54(10), 1030–1039. https://doi.org/10.4085/1062-6050-333-18

Leong, H. T., Fu, S. C., He, X., Oh, J. H., Yamamoto, N., & Hang, S. (2019). Risk factors for rotator cuff tendinopathy: A systematic review and meta-analysis. Journal of rehabilitation medicine51(9), 627–637. https://doi.org/10.2340/16501977-2598

Shoulder impingement/Rotator Cuff Tendinitis, http://orthoinfo.aaos.org

Shoulderdoc, https://www.shoulderdoc.co.uk/

Overuse injuries of the shoulder, http://www.sportsmed-forum.com/index-1/st_pag_patients-home/sm_pag_shoulder-3/sm_pag_shoulder-overuse.htm

Common Shoulder Injuries From Overuse Or Inproper Lifting, https://intermountainhealthcare.org/blogs/2013/02/common-shoulder-injuries-from-overuseor-improper-lifting/