Tehnologija

Prednosti in slabosti sončnih elektrarn!

29. decembra, 2023 - Oglasno sporočilo

Sončne elektrarne so eden najpogostejših načinov pridobivanja električne energije iz naravnih in obnovljivih virov. Če razmišljate o tovrstni investiciji, potem je zagotovo dobro poznati njene prednosti in slabosti.

Ključni element sončne elektrarne so sončne celice, ki so vgrajene v fotonapetostne module, nameščene na strehah hiš, kmetijskih, gospodarskih in drugih objektov.

Moduli pretvarjajo sončno energijo neposredno v električno, pri čemer so povezani z razsmernikom, katerega naloga je pretvarjanje električnega toka iz enosmernega v izmeničnega.

Razsmernik pa je prav tako vezan na števec električne energije, ki natančno meri energijo, proizvedeno s fotonapetostnimi moduli.

Do 31.12.2024 še vedno velja uredba oziroma net metering, po katerem lahko proizvedene viške električne energije oddajate v javno električno omrežje in jih porabite takrat, ko sončna elektrarna deluje z zmanjšano močjo.

Prednosti sončnih elektrarn

Sončne elektrarne so tako ključen element prehoda k trajnostni in obnovljivi energiji, poleg tega pa imajo tudi številne druge prednosti:

  • Prihranki pri plačilu električne energije

Sončne elektrarne so odlična energetska rešitev, saj omogočajo proizvodnjo lastne električne energije, s tem pa se bistveno zmanjšajo strošek električne energije. Ob namestitvi sončne elektrarne sklenete prodajno pogodbo, v kateri je določena odkupna cena električne energije ali pa sklenete pogodbo o samooskrbi, kjer je regulirana odkupna in prodajna cena električne energije.

To pomeni, da v primeru viškov proizvedene električne energije le te oddajte v omrežje in plačujete le fiksne postavke, ki niso vezane na vašo porabo. Ko pa so potrebe večje od proizvodnje, pa električno energijo avtomatično dobite iz javnega omrežja.

Na koncu obračunskega obdobja se naredi obračun, po katerem plačate le razliko med porabljeno in prejeto električno energijo na letni ravni.

  • Energetska neodvisnost

Domača sončna elektrarna vam lahko prinaša tudi ta privilegij, da postanete energetsko neodvisni. Če vas je že kdaj presenetil izpad električne energije ob najbolj nepravem času, potem zagotovo veste, o čem govorimo.

S sončno elektrarno imate elektriko praktično ves čas pri roki, kar pomeni, da vam je ves čas na voljo in se lahko brezskrbno lotite marsikatere dejavnosti.

  • Enostavna namestitev

Sončna elektrarna je na streho objekta pritrjena s pomočjo nosilne konstrukcije in ne zahteva nobenih večjih gradbenih posegov. Pomembno je le, da je strešna konstrukcija dovolj močna za vse fotonapetostne module in da na strehi ni nobenih strešnih oken.

Foto: Enerson

Celoten postopek namestitve domače sončne elektrarne je izjemno hiter. Odvisno od velikosti in števila modulov, je običajno celoten projekt izpeljan že v 1 – 2 dneh, en teden po namestitvi pa sledi še priklop in predaja elektrarne.

  • Varovanje okolja

Med največje prednosti, ki jih ima sončna elektrarna, je zagotovo skrb in ohranjanje čistega okolja. Zaradi vse več negativnih vplivov onesnaženega okolja, se v svetu vse bolj poudarja pomembnost pridelave električne energije iz obnovljivih virov in z namestitvijo domače sončne elektrarne lahko k temu zelo veliko tudi sami doprinesemo.

  • Dolga življenjska doba

Sončna elektrarna se pohvali z izjemno dolgo življenjsko dobo in bi morala brez večjih okvar delovati okoli 30 let. Seveda ima pri tem zelo pomembno vlogo tudi izbira kakovostnih fotonapetostnih modulov, zato se vam pri tem zagotovo ne izplača varčevati. Prav tako pa je pomemben podatek, da vam proizvajalci zagotavljajo brezplačno menjavo in popravilo v vseh garancijskih rokih.

Slabosti sončnih elektrarn

Ko se odločate za domačo sončno elektrarno, pa je potrebno na investicijo pogledati še z drugega vidiki in pretehtati tudi njene slabosti.

  • Dokaj draga začetna investicija

Ena izmed slabosti, ki odvrne največ kupcev, je visoka začetna investicija v domačo sončno elektrarno. Prednost te novice je v tem, da ste v tem primeru upravičeni do subvencije Eko sklada in ugodnega kredita Eko sklada, prav tako pa ne smemo pozabiti dodati, da življenjska doba sončnih elektrarn znaša vsaj 30 let.

Foto: Enerson
  • Problem hranjena odsluženih sončnih celic

Med slabosti sončnih elektrarn uvrščamo tudi problem hranjena odsluženih sončnih celic oziroma fotonapetostnih modulov. Glede na to, da gre za odpadke, ki lahko prav tako obremenjujejo okolje, so se strokovnjaki dolgo časa spraševali, kako bi jih lahko razgradili do te stopnje, da so neinvazivni za okolje.

Razveseljivo je, da je tudi na tem področju opazen napredek, saj je se vsako leto znova pojavi okolju prijaznejša rešitev.

Domača sončna elektrarna – da ali ne?

In končno smo prišli do vprašanja, ali je domača sončna elektrarna prava izbira. Iz vsega omenjenega je dovolj jasno, da ima investicija v sončno elektrarno več prednosti kot pa slabosti.

In čeprav moramo ob tem upoštevati tudi visok začetni vložek, se nam, glede na dolgo življenjsko dobo sončne elektrarne, skozi leta lahko povrne tudi več kot dvakrat.

Na koncu vam preostane le še vprašanje o ponudniku domače sončne elektrarne. Če želite izbrati kakovost, predanost in inovativnost, potem ste dobrodošli v svetu fotovoltaike Enerson d.o.o..