“Bliža se železna cesta, nje se, ljubca veselim; iz Ljubljane v druge mesta, kakor tiček poletim.”
Jo poznate?
Tako se glasi prva kitica pesmi našega največjega pesnika, ki jo je posvetil železnici. France Prešeren se je potovanj z vlakom res veselil, žal pa uradnega prihoda vlaka v Ljubljano ni dočakal. In v nedeljo, 3. decembra, ko bi slavil rojstni dan, se bo v spomin na rojstvo v Železniškem muzeju odvilo pravo popotovanje skozi brezčasno slovensko železniško dediščino.
Če bi radi skozi zabavne in poučne aktivnosti odkrili bogastvo železniške dediščine na Slovenskem, potem nikakor ne smete zamuditi edinstvene priložnosti. Program, ki ga v Železniškem muzeju pripravljajo med 10. in 16. uro, je primeren za vse generacije – od najmlajših do babic in dedkov.
Na Ta veseli dan kulture v Železniškem muzeju se boste lahko zapeljali z vlakom vrtne železnice, kjer boste doživeli čarobnost železnice na edinstven način. Vrtna železnica se namreč prav vsakič izkaže za vrhunec dogajanja, ki ga ne doživi vsak.
Priporočamo, da obisk načrtujete že v dopoldanskih urah, ko se lahko udeležite brezplačnega vodenega ogleda stalne razstave, ki bo ob 11. uri. Celotna zbirka obsega šestdeset lokomotiv in druga železniška vozila, omeniti pa velja, da hrani muzej v depojih več kot dva tisoč železniških predmetov.
V osrednjem objektu, rotundi, je na ogled del zbirke parnih lokomotiv in drugih muzejskih vozil, videli pa boste lahko tudi mala tirna vozila (drezine), ki so nekoč služila nadzornikom proge in vzdrževalcem, pa tudi vse vrste orodij in komunikacijskih naprav, kot so telegrafi, telefoni, teleprinterji in radijske postaje.
Če boste v Železniški muzej prišli v družbi otrok, potem se lahko ob 14. uri udeležite brezplačnega vodenega ogleda, ki organiziran za otroke in mladino.
Nedelja bo odličen dan za spoznavanje zgodovine in vpliva železnic na gostujoči razstavi “Ko železna pride cesta”. Razstava poskuša približati obdobje gradnje prve železnice na območju Slovenije – južne železnice od Dunaja do Trsta, pri čemer postavlja v osredje prihod prvega vlaka v Celje in vlogo železnice na gospodarski in širši razvoj tako Celja kot celotne regije. Poleg gostujoče razstave pa boste lahko občudovali še miniaturni svet železnic v izjemnih detajlih na modelni železnici, ki je postavljen v merilu 1 : 22 (LGB).
Vzdušje na izletu nedvomno naredijo tudi brbončice. Na Ta veseli dan kulture v Železniškem muzeju bosta za zabavo skrbela maskota Slovenskih železnic in imitator Franceta Prešerna, ki bosta udeležencem dogodka delila okusne fige. Dišalo pa bo tudi po palačinkah in sveže pečenem kostanju. Vsekakor več kot dovolj razlogov, da nedeljo preživite na Parmovi ulici 35 v Ljubljani.