Minule dni se je na obisku v Sloveniji mudil Bas Eickhout, nizozemski evropski poslanec in vodilni kandidat Zelenih na letošnjih evropskih volitvah. Kot podpredsednik skupine Zelenih v Evropskem parlamentu je znan po svojem delu na področjih okoljske politike, boja proti podnebnim spremembam in trajnostnega razvoja.
Je tudi eden najboljših poznavalcev – javnosti sicer prikritih – političnih bojev, ki se odvijajo na bruseljskih hodnikih in bodo zaznamovali naša življenja v bližnji in srednje oddaljeni prihodnosti. Eickhout je sicer nizozemski politik, ki zastopa zeleno stranko GroenLinks. Svojo kariero je začel kot okoljski znanstvenik, leta 2009 pa je vstopil v politiko. Z njim smo se pogovarjali ob dnevu Evrope.
Kakšen je bil namen vašega obiska v Sloveniji in kakšne vtise ste pridobili med tem obiskom?
Večkrat sem že obiskal Slovenijo, tokrat Savinjsko-Šaleško regijo, v okviru priprav na evropske volitve, da bi iz prve roke spoznal izzive, s katerimi se soočajo lokalne skupnosti, še posebej v smislu okoljsko odgovornega gospodarskega razvoja, sprememb v energetskih sistemih ter trajnostnega kmetijstva. Pobudo za obisk sem prejel od sopredsednice VESNE – Zelene stranke, Urše Zgojznik, ki je informirala našo skupino o obsežnih poplavah lanskega leta, ki so močno prizadele to območje. Med obiskom sem si ogledal tudi kamp Menina, kjer so mi pokazali posledice poplav in opisali solidarnost, ki so jo izkazali ljudje pri reševanju. Obisk mi je ponudil dragocen vpogled v skupnostno odpornost in predanost lokalnih prebivalcev, kar je okrepilo moje razumevanje potrebe po trajnostnih in lokalno usmerjenih rešitvah v Evropi.
Kako Evropska Zelena stranka obravnava skrbi kmetov, ki so nedavno protestirali po Evropi, tudi proti nekaterim zelenim politikam, in kakšne rešitve predlagate za tekoče izzive v kmetijstvu?
Zeleni močno podpiramo kmete pri njihovih zahtevah. Evropska kmetijska politika je napačna, saj gre 80 % subvencij 20 % največjim industrijskim pridelovalcem. Težava so sporazumi in dogovori, ki kmetom onemogočajo dostojen zaslužek zaradi uvoza nizkokakovostne hrane iz tujine in visokih trgovskih marž. Zdrava hrana po pošteni ceni za kmeta in potrošnika mora postati evropska realnost, ne pa da kmete potiskamo na rob preživetja. Ob tem pa moramo doseči ukrepe, ki varujejo čist zrak, pitno vodo in zdravo prst, saj brez narave ni hrane in verjamem, da se večina kmetov tega zelo dobro zaveda.
Kako nameravate zelene stranke nasloviti trenutne okoljske izzive in zagotoviti ravnovesje med okoljskimi cilji ter gospodarskim razvojem?
Zeleni prehod, ki ga naši politični nasprotniki pogosto napačno razumejo in prikazujejo kot težko dostopen ali celo nepotreben, je ključen za zmanjšanje socialnih in ekonomskih razlik. Trenutni sistem najprej prizadene najbolj ranljive, zato je naš cilj, da z reformami, ki so nujno potrebne, nihče ne ostane ob strani. V boju proti okoljskim izzivom, kot so podnebne spremembe, izguba biotske raznovrstnosti in onesnaževanje, si ne želimo kompromisov ali odstopanj od že zastavljenih skupnih političnih ciljev. Razumemo, da si zaradi političnega strahu tega želijo stranke s strani desnega pola, ampak vsako popuščanje bi za naslednje generacije imelo nepopravljive posledice. Mi verjamemo, da lahko s pametno in pogumno politiko ne samo izboljšamo sedanje stanje, temveč ga tudi izboljšamo.
Za dosego gospodarskega razvoja, ki spoštuje okoljske meje, naša stranka predlaga zeleno gospodarstvo, ki ne temelji na profitu, ampak upošteva dolgoročne učinke na okolje in družbo. Strategija vključuje spodbujanje obnovljivih virov energije, izboljšanje energetske učinkovitosti, zmanjšanje emisij in podporo inovacijam za čistejšo industrijsko proizvodnjo. Naš cilj je ustvariti ekonomijo, ki bo zagotavljala priložnosti za vse, ne da bi pri tem škodovala našemu planetu.
Kakšne so priprave Zelene stranke na prihajajoče evropske volitve in kako nameravate povečati podporo med volivci?
V pripravah na evropske volitve Zelena stranka aktivno sodeluje z lokalnimi skupnostmi, da bi jim pokazali neposredne koristi zelenih politik za njihovo vsakdanje življenje. Osredotočamo se na izobraževanje o vplivu podnebnih sprememb, pomena socialne pravičnosti in potrebe po gospodarskem razvoju, ki spoštuje okoljske meje. Posebno pozornost namenjamo mladim, ki so ključni za prihodnost, saj bodo politične odločitve sprejete danes močno vplivale na njihovo prihodnost. Poudarjamo, kako pomembno je, da izkoristijo svoj glas za oblikovanje trajnostne prihodnosti.
Naše zelene politike predstavljamo na transparenten način kot praktične rešitve za izzive, s katerimi se soočamo. Poudarjamo, da zeleni prehod ni samo za peščico, ampak lahko prinese koristi vsem segmentom družbe, kar izboljšuje kakovost življenja in zagotavlja pravičnejšo prihodnost za vse. Pri tem se povezujemo z našimi članicami v posameznih državah – v Sloveniji je to VESNA – zelena stranka, z vodilnim kandidatom dr. Vladimirjem Prebiličem.