Razgovor za delo je lahko odločilen trenutek, ki vam odpre vrata do želene službe, vendar vam lahko že z nekaj napačnimi koraki ta priložnost spolzi iz rok. Najpomembnejši faktor pri zaposlitvenem intervjuju so zagotovo vaši odgovori na zastavljena vprašanja. A kako odgovoriti, sploh na tista bolj neugodna vprašanja, da si s svojim odzivom ne zaprete vrat?
Zamuda, neprimerna obleka ali nepripravljenost lahko hitro odvrnejo delodajalca, h kateremu ste prišli na zaposlitveni intervju. A kljub temu so na razgovoru za novo službo ključni vaši odgovori na vprašanja, ki vam jih zastavijo.
Če so vaši odgovori površni, splošni ali celo nezadostni, lahko delodajalec pomisli, da niste dovolj pripravljeni, da vas delo ne zanima ali da ne izpolnjujete potrebnih kvalifikacij. Zato je zares pomembno, da se ustrezno pripravite na razgovor in da se ne ustrašite niti tistih nekoliko bolj neprijetnih vprašanj, ki vam jih utegne bodoči delodajalec zastaviti.
V nadaljevanju preberite nekaj najpogostejših vprašanj, skupaj z namigi, kako na njih odgovoriti na najboljši možni način. In predvsem z nasveti, kako nanje nikakor ne odgovoriti.
Slab odgovor: “Ne vem.” Ali: “Zdi se mi dobra priložnost.”
Priznanje, da ne veste, zakaj bi moral delodajalec izbrati prav vas, ali pa preveč splošen odgovor, ki spominja na dolgovezenje, bo delodajalcu dalo vtis, da niste pripravljeni ali da si te službe v resnici sploh ne želite.
Če vas tovrstno vprašanje za hip zmede in potrebujete nekaj trenutkov za premislek, si jih vzemite. Nato odgovorite konkretno, in sicer povejte, kako vaše izkušnje in sposobnosti ustrezajo delovnemu mestu, kako lahko doprinesete k izboljšanju uspešnosti podjetja. Še bolje bo, če boste te trditve podkrepili s konkretnim primerom. Recimo: “Na prejšnjem delovnem mestu sem pogosto rešil zaplete pri kodiranju, kar je moji ekipi prihranilo veliko časa.”
Dodaten nasvet: Ostanite mirni in samozavestni. Tudi če ne veste takoj, kaj odgovoriti, ne pokažite nelagodja oziroma stiske. Mirno lahko malo premislite in nato odgovorite. Predvsem pa pokažite, da se dobro zavedate, zakaj ste pravi kandidat.
Slab odgovor: “Saj vse piše že v mojem življenjepisu.”
Tak odgovor lahko da delodajalcu občutek, da ne spoštujete pogovora ali da se vam o vaših preteklih izkušnjah bodisi ne zdi pomembno bodisi se vam je nelagodno pogovarjati. A prav to vprašanje je priložnost, da izpostavite svoje ključne izkušnje in jih povežete z nalogami, ki jih boste opravljali v novi službi.
Nasvet: Bodite pripravljeni na podrobnosti o prejšnjih izkušnjah in o njih govorite samozavestno. Predvsem se osredotočite na to, kako ste obvladovali naloge, ki se neposredno navezujejo na službo, za katero se potegujete.
Slab odgovor: “Sovražil sem delo in podjetje.”
Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je zgornji odgovor povsem neprimeren, če ne celo nesprejemljiv. Negativni, sovražno nastrojeni odgovori lahko vzbudijo pomisleke, ali imate težave z odnosi in obvladovanjem konfliktov. Zato skušajte na tovrstno vprašanje, ne glede na vse, kar je bilo slabega ali negativnega v prejšnji službi, odgovoriti na pozitiven način, ki se osredotoča na vaš napredek in rast.
Nasvet: Izogibajte se obrekovanju prejšnjih delodajalcev in sodelavcev ter kritiziranju sistema. Kajti to lahko daje vtis, da ste problematični in da boste iskali težave v sistemu ter delali zdrahe v kolektivu. Namesto tega poudarite, kako ste se razvili in kaj ste se naučili iz izzivov. Rečete lahko na primer: “Izkazalo se je, da so bili izzivi v organizaciji dela dobra priložnost za izboljšanje mnogih mojih sposobnosti. Med drugim sem se naučila dela v stresnih situacijah in reševanja konfliktov na miren način.”
Slab odgovor: “Sem preprosto najboljši.” Ali: “Sem res priden delavec.”
Preveč splošni odgovori niso dovolj prepričljivi. Poleg tega lahko izpadete nekoliko samovšečno ali celo narcistično, če boste hvalili sebe, sploh tako na splošno in brez argumentov. Kadrovnik želi vedeti, katere specifične veščine in sposobnosti imate, ki so neposredno povezane z delom, za katerega se potegujete. Uporabite konkretne primere in podkrepite svoje trditve z dokazi oziroma argumenti.
Nasvet: Bodite konkretni in povejte o veščinah, ki so ključne za delovno mesto, na katerega se prijavljate. Ter te trditve podkrepite s primeri. Recimo: “Moje sposobnosti montiranja video prispevkov so pripomogle k izboljšanju procesa promocije podjetja na družbenih omrežjih, kjer smo objavljalo te videe. Prav tako je podjetje zaradi tega prihranilo kar nekaj denarja, saj ni bilo potrebe plačevati zunanjega pogodbenega sodelavca.”
Slab odgovor: “Trenutno se ne spomnim nobene.” Ali: “Slabo sodelujem z nesposobnimi ljudmi.”
Prav je, da na to vprašanje odgovorite iskreno, saj to kaže, da ste sposobni samorefleksije in samokritike, a pri odgovarjanju bodite previdni. Izpostavite tisto lastnost, ki ne bo vplivala na vaše sposobnosti za opravljanje nalog, ki so ključne za delovno mesto, za katerega se potegujete.
Nasvet: Prek izpostavljanja kakšne svoje negativne lastnosti vseeno pokažite, da ste pripravljeni na osebnostno rast, ki je posledica iskrene in objektivne samorefleksije. Izrazite se na primer tako: “Včasih sem bila nestrpna do sodelavcev, ki so delali počasneje, vendar sem to spremenila v priložnost za razvoj potrpežljivosti. Ker sem se naučila potrpežljivosti, mi je to pomagalo, da sem bila bolj natančna pri preverjanju dokumentov, kar je zmanjšalo napake.”
Razgovor za delo je vedno velik izziv, vendar se lahko nanj dobro pripravite in tako zmanjšate stres. Možnosti, da navdušite in delo tudi dobite, pa boste s tem precej povečali.
Da bo vaš razgovor za novo službo kar se da uspešen, upoštevajte še nekaj drugih nasvetov:
Pa srečno!