Polži – majhne živali, ki pa jih vrtičkarji radi vidimo vse kje drugje kot na svojem vrtu. Obožujejo solato, jagode, papriko itd. in največkrat se prehranjujejo takrat, ko jih nimamo pod nadzorom. Kako zaščititi svoj vrt, da bomo v pridelkih lahko uživali mi – ne polži?
Če imate svoj vrt, potem imate do polžev najbrž poseben odnos – lepo jih je videti v naravi, zagotovo pa ne na pridelkih, v rast katerih vlagate svoj čas in energijo. Vrtni polži so sicer koristni, saj se prehranjujejo z odmrlimi rastlinskimi ostanki, glivicami in mrhovino, s čimer pospešujejo razgradnjo organskih snovi v kompostu in prsti, to pa izboljšuje njeno rodovitnost. A če kaj, ne prispevajo k bolj bogatemu in obilnemu vrtu, kjer vrtičkarjem naredijo več škode kot koristi.
Polži največ škode naredijo z obžiranjem rastlin – listov, plodov in stebel. Poleg tega pa nekatere vrste polžev sodijo med prenašalce bolezni, ki so škodljive za rastline. Informacija, ki je pomembna za vsakega vrtičkarja, je, da so vrtni polži vsejedci, vendar imajo raje sočne in mehke rastline. Najbolj jim prijajo:
♦ solata,
♦ zelje,
♦ paradižnik,
♦ jagode,
♦ fižol,
♦ paprika,
♦ koruza,
♦ brstični ohrovt,
♦ korenček.
Svoj vrt lahko zaščitite na različne načine:
► Zbiranje polžev: Polže lahko ročno pobirate in jih nato odnašate na varno razdaljo od vrta. To je najbolj učinkovita metoda, vendar je zamudna in zahtevna.
► Domača sredstva: Nekateri vrtnarji prisegajo na domača sredstva za odganjanje polžev, kot so mešanice česna, čilija in mila, jajčne lupine, kavne usedline itd.
► Rože: Nekatere rože naj bi odganjale polže z močnim vonjem ali dlačicami na listih in steblih. Mednje spadajo muškatna kadulja, žametnica, sivka, rman, česen, od začimbnic pa bazilika, timijan in rožmarin. Učinkovitost teh rastlin pri odganjanju polžev ni dokazana, a nekateri vrtnarji poročajo o dobrih rezultatih.
►Pregrada proti polžem: Je nepremostljiva ovira, ki polžem preprečuje dostop do vrta.
Med najbolj učinkovite rešitve nedvomno spada pregrada proti polžem, saj jo imamo na vrtu celo vrtnarsko sezono. Vrtni polži so namreč nočni živali, kar pomeni, da če bi jih želeli ročno odstranjevati (pobiranje), bi morali biti na delu zvečer in ponoči. Vrtni polži se čez dan običajno skrijejo v vlažna in senčna mesta, zlezejo pod kamenjem, listje ali lubje, zato se nam zdi, da jih na vrtu ni.