Koliko časa preživijo vaši otroci pred televizijo – in to pod vašim nadzorom? Torej, da spremljate vsebine skupaj z njimi? Zakaj je to pomembno in katero napako naredi nemalo staršev predšolskih otrok?
”Priznam, ko sem utrujena, prižgem svojima predšolskima otrokoma televizijo, da si lahko vzamem vsaj nekaj minut zase,” je na vprašanje, če gledajo televizijo skupaj z otroki, odgovorila ena od mamic v družbi. Ni bila edina. Zato smo se začele pogovarjati o svoji prisotnosti in pomenu le-te ob predšolskih otrocih in njihovem preživljanju časa pred zaslonom.
Za naše najmlajše je ključnega pomena, da jim starši s pametno rabo digitalnih naprav v njihovi prisotnosti nudimo dober zgled. S tem spodbujamo razvoj zdravih digitalnih navad že od samega začetka. V zakup moramo vzeti, da otroci, še posebej tako majhni, težko ločijo navidezno resničnost od resničnega življenja. Na spletu smo našle tudi zanimivo raziskavo in članek ameriškega združenja pediatrov (American Academy of Pediatrics), ki navajajo več razlogov, zakaj predšolskih otrok ne bi smeli pustiti samih pred televizijo:
Starši oziroma skrbniki smo odgovorni za to, da svojim otrokom zagotovimo varno in zdravo okolje. To pa vključuje tudi nadzor nad tem, kaj spremljajo na malih zaslonih. Starši in skrbniki smo tisti, ki lahko:
► izberemo primerne programe za svoje otroke,
► gledamo televizijo skupaj z otroki in se o vsebini pogovarjajo,
► omejimo čas, ki ga otroci preživijo pred televizijo,
► ponudimo otrokom alternative, kot so branje, igranje iger ali druženje z drugimi otroki.
Raziskave kažejo, da ima skupno spremljanje vsebin na televiziji z otrokom številne pozitivne učinke. Lahko podpre razvoj otrokovih bralnih spretnosti, poveča empatijo in celo pomaga pri obvladovanju agresije.
Otroka lahko ob gledanju usmerjamo, preverjamo njegovo razumevanje vsebine, ki jo spremlja in smo pozorni, čemu namenja največ fokusa. Zlasti je to pomembno pri vsebinah, ki jih še ne pozna. Enako velja tudi za sosledje dogodkov oziroma za razmišljanje o zaporedjih, vzrokih in posledicah. Starši oziroma skrbniki lahko vsebino tudi ustavimo in vprašamo: »Kaj se zdaj dogaja?«
Vprašanja na K (kdo, kaj, kdaj, zakaj, kje in kako) krepijo otroško razumevanje. Na ta način otroka spodbujamo k uporabi novih besed ter k premišljevanju o tem, kaj je videl, kako je to zaznal, s čim to povezuje itd. Takšna vprašanja krepijo domišljijo in pomembno vplivajo na otrokov verbalni razvoj in napredek.
Ste že slišali za Otroški park, v katerem lahko otroci varno spremljajo televizijske vsebine, mi starši pa lahko odložimo vse skrbi? V Telekomu Slovenije so namreč na platformi NEO ustvarili Otroški park, ki otrokom glede na njihovo starost omogoča brezskrbno spremljanje risank, ki so s svojimi junaki in vsebino primerne za njih. Za dodatno varnost, da otrok ne more sam dostopati do drugih risank oz. vsebin, ki niso primerne za njegovo starost ali do vsebin izven nabora Otroškega, poskrbi možnost zaščite s starševsko kodo PIN.
V Otroškem parku so v sklopu posameznega starostnega obdobja otroka zbrane najbolj priljubljene in primerne risanke. Vsebine za otroke so razvrščene tudi pod najbolj gledano, po sezonah, najdete jih lahko tudi pod priporočeno ali jih poiščete z izbiro določenega risanega junaka, ki je navdušuje vašega otroka. Na voljo so tudi aktualni otroški TV-programi in otroške vsebine, ki se trenutno predvajajo na televizijskih programih.
▼
V Otroškem parku so na voljo risanke z izbiro določenega risanega junaka, vsebine glede na starostno obdobje, priporočeno vsebino in najbolj gledano vsebino, otroci pa lahko iščejo lahko tudi otroške TV-programe in otroške vsebine, ki se trenutno predvajajo na televizijskih programih.
Strokovnjaki opozarjajo, da je televizija najverjetneje prva digitalna tehnologija, s katero se bo otrok srečal, ko bo spoznal privlačnost domišljijskega sveta risank in zanimivosti poučnega televizijskega programa. Zato je prav, da ga na tej poti po eni strani spremljamo, po drugi pa mu postavimo varne meje.
V Telekomu Slovenije, družbeno odgovornem podjetju, si skupaj s strokovnjaki prizadevamo krepiti ozaveščanje o varni rabi interneta in zmerni rabi zaslonov. Več na portalu digitalno starševstvo Digitalno starševstvo – Telekom Slovenije