Jesensko gnojenje je ključni korak za pripravo zelenjavnega vrta na prihajajoče hladne mesece in uspešno rast v naslednji sezoni. Prav v tem obdobju ima zemlja priložnost, da si opomore od poletne pridelave in se obogati s hranili, ki bodo spomladi omogočila bujno rast in kakovosten pridelek. Z ustreznim gnojenjem v jeseni poskrbimo, da bo naš vrt pripravljen na nove izzive, hkrati pa izboljšamo rodovitnost tal in zmanjšamo tveganje za bolezni rastlin.
Intenzivno kmetijstvo oziroma vzgoja vrtnin tekom pomladih in poletnih mesecev dodobra izčrpa zemljo ter postopoma porabi večino tako makro (dušik, kalij, fosfor) kot mikro hranil (baker, magnezij, železo). Poleg tega naravni procesi in padavine privedejo do izgube humusa v tleh, zaradi česar je nadvse pomembno pripraviti zemljo na bodisi sajenje jesenskih vrtnin bodisi na zimski počitek.
V obeh primerih je ključno jesensko gnojenje, kajti z njim zemlji dodamo potrebna hranila, vnesemo organske snovi, povečamo humus in, v kolikor gre za zimski počitek, pripravimo tla na naslednjo sezono. Z jesenskim gnojenjem tako zemljo obogatimo z mikroorganizmi, s kalijem in s fosforjem.
Priprava tal na jesensko gnojenje
Jesensko gnojenje se že zaradi predhodne vzgoje poletnih rastlin, povečini plodovk, precej razlikuje od pomladnega, ko opravimo temeljno gnojenje. Zemlja je pomladi, ob primerni pripravi tal prejšnjo jesen, že predpripravljena na sajenje, medtem ko je jeseni najprej treba pobrati pridelek, odstraniti poletne rastline in očistiti površino, nato pa odmakniti zastirko.
Tla so na jesensko gnojenje, pravzaprav dognojevanje, pripravljena šele, ko v zemlji ni več ostankov poletnih vrtnin, zato takrat izbrana hranila potrosimo po površini zemlje in jih vdelamo v tla na način, da so prekrita s tanko plastjo zemlje, nakar vrt zalijemo (ali jesensko gnojenje opravimo pred dežjem).
Če jesenskih vrtnin ne nameravamo saditi, tla preprosto pokrijemo z listjem, slamo ali senom, pod katerimi organizmi počakajo na pomlad.
Jesensko gnojenje
Pravi čas za jesensko gnojenje je obdobje zmerno toplega vremena, ko so mikroorganizmi še aktivni, saj takrat z dodajanjem organskih snovi in hranil povečamo humus ter pripravimo zemljo na izdatnejše pomladansko gnojenje. Tako jeseni kot pomladi je pomembno zemljo obogatiti z organskimi snovmi najsi bo živalskega (gnoj) najsibo rastlinskega izvora (rastlinski ostanki), ki jih mikroorganizmi predelajo iz začetne snovi v gnojilo, obogateno s hranili, potrebnimi za rast rastlin, pri čemer je za pravilen razvoj rastlin in obilen plod potrebno tudi mesečno dognojevanje.
Za jesensko gnojenje so najprimernejše organske snovi in mikroorganizmi (hlevski gnoj), makro in mikro hranila (Rasti modro gnojilo), aminokisline (Agriorganico 10 %) ter kompost (Compo Kompost), s katerim pa, če je domače pridelave, velja biti previden.
Metrob nasveti za pripravo domačega komposta
Mnogi vrtičkarji tla hranijo izključno s kompostom, pridelanim iz rastlinskih odpadkov, redkeje kompostiranega živalskega gnoja. Tako eden kot drugi sta sicer primerna za jesensko gnojenje, žal pa le redko stabilna in kakovostna v pogledu obsega hranil, ker v večini primerov ni možno slediti izvoru ostankov. Glede na to, da kakovost teh praviloma variira spekter posameznih hranil v kompostu ni znan, dodatne težave pa povzročajo škodljivci (bramor, ogrci, strune).
Neodvisno od tega je domači kompost dobrodošel, a se vsekakor tovrsten kompost priporoča kar najpogosteje premetati, da med ostanke pride čim več kisika, ki ga mikroorganizmi potrebujejo za proces razgradnje snovi. Ob tem je vedno znova dobro tla dodatno nahraniti še z drugimi gnojili, katerih vsebnost hranil je natančno določena z opravljenimi analizami.
Gnojila za jesensko gnojenje zelenjavnega vrta
V jesenskem času izključno gnojenje tal in vračanje zemlji izgubljenih hranil ne zadostujeta, ker je enako pomembno pravilno doziranje gnojila. V tem pogledu so nedvomno najboljši izbor:
- prvenstveno hlevski gnoj in Rasti modro gnojilo,
- v manjši meri Compo Kompost, namenjen izboljševanju tal (z njim se tla prezračijo, poveča se sposobnost zadrževanja vode v tleh in zmanjša izpiranje hranil) ter
- Agrioorganico 10 %, ki med drugim pospeši rast pridelkov (uporablja se za osnovno gnojenje in dognojevanje v fazi intenzivne rasti vrtnin, prav tako po obiranju pridelka sadnih dreves, le redko pa za jesensko gnojenje).
Rasti modro gnojilo
Rasti modro gnojilo, primerno za jesensko gnojenje, sodi med stabilizirana univerzalna mineralna gnojila s podaljšanim delovanjem (od sedmih do desetih tednov) in omogoča kar 30 % večji izkoristek dušika. Obogateno je z mikrohranili in zaviralcem nitrifikacije, primerno pa je predvsem za (v jesenskem času) solatnice, špinačnice ter korenovke, prav tako (v poletnem času) krompir, kapusnice (brokoli, cvetača, ohrovt, zelje) in plodovke (jajčevci, paprike, paradižnik, buče, kumare).
Vsebovana mikrohranila poskrbijo za uravnoteženo rast rastlin, poleg tega pa to gnojilo, toliko bolj, ko gre za jesensko gnojenje, preprečuje kopičenje fosfata, poudarja obarvanost listov in povečuje izkoristek sončne svetlobe, kar je posebej v pozno jesenskem času ključno.
Rasti modro gnojilo | |
uporaba | na prostem |
namen | priprava tal, setev in sadnja, presajanje, vznik in rast rastlin, razvoj vrtnin |
primernost | od marca do septembra |
rastline | vrtnine, jagodičevje, trta, sadne in okrasne rastline |
Hlevski gnoj
Gnojilo, primerno za uporabo tekom celega leta, tako tudi za jesensko gnojenje, je organski izboljševalec tal z visokim deležem huminskih in fulvo kislin ter aktivnih dvoživk s takojšnjim delovanjem. Priporoča se za uporabo na tleh, kjer so bili poprej prisotni insekticidi ali herbicidi oziroma na območjih z nižjo koncentracijo metuljnic in na peščenih tleh.
Pridobljeno je v temperaturno nadzorovanem večtedenskem procesu fermentacije hlevskega gnoja (ta izvira pri certificiranih rejcih govedi in kopitarjev) in izboljšuje kakovost, stabilnost ter kompleksnost strukture tal, prispeva k sposobnosti zadrževanja vode, povečuje zmožnost shranjevanja hranil in izboljšuje razvoj mikrobiološke flore ter koreninskega sistema vrtnin.
Rasti hlevski gnoj | |
uporaba | na prostem, v rastlinjaku (kontrolirana rast) |
namen | priprava tal, setev in sadnja, presajanje, vznik in rast rastlin, razvoj vrtnin, cvetenje, razvoj in zorenje plodov |
primernost | vse leto (od januarja do decembra) |
rastline | vrtnine, okrasne, zelnate in lesnate rastline, jagodičevje, sadno drevje, trta |
Oba gnojila za jesensko gnojenje priporočajo strokovnjaki za rast, nego in varstvo rastlin iz podjetja Metrob. Ti so posvečeni vzgoji rastlin, pridelavi hrane in nadzorovanju škodljivih organizmov na okolju ter uporabniku prijazne načine, s tem namenom pa profesionalne in ljubiteljske kmetovalce seznanjajo z uporabnimi metodami, vključujoč jesensko gnojenje, s kar se da nizkim tveganjem za zdravje. Zavzemajo se za ohranjanje naravnih virov in biotično raznovrstnost, zato v središče delovanja postavljajo naravnost ter trajnost, za kateri verjamejo, da sta osnova za zdravje ljudi in neokrnjeno okolje.
Jesensko gnojenje je ključnega pomena za izboljšanje kakovosti tal in zagotavljanje uspešne rasti v naslednji sezoni. Z upoštevanjem teh nasvetov bo vaš vrt pripravljen na uspešno naslednjo sezono.