Kako je, ko se združijo energija več kot 70 dijakov, brezmejna kreativnost in želja po kariernem razvoju? Priznam, da me je prisotnost na Telemachovem Job Lab hekatonu osupnila …
Projekt Job Lab je zaživel v šolskem letu 2022/23 z eno samo, a sila pomembno idejo: opogumiti mlade za samozavestni vstop na trg dela. V središču projekta je torej, kako mladim predstaviti trg dela in poklice prihodnosti ter jim ob tem prikazati, da so sami zmožni doseči svoje cilje, če se tega lotijo na pravi način. V Telemachu so se projekta lotili na način, da najprej izvedejo delavnice, ki pokrivajo izzive, veščine, uporabo različnih orodij, tveganja in prednosti dotičnega področja, temu pa sledi izvedba tehnološko-podjetniškega tekmovanja Job Lab hekaton. Na njem se dijaki razvrstijo v manjše skupine in rešujejo izziv, ki ga predstavijo organizatorji. Pri tem se mnogo dijakov prvič sreča z izzivom kreativnega razmišljanja, timskega dela in javnega nastopanja.
Namen tekmovanja je, da se dijakom predstavi način dela, ki je sicer pogost v poslovnem svetu – kako odgovoriti na potrebe trga, razviti idejo in jo uspešno predstaviti nadrejenim oziroma investitorjem.
Letošnje kreativno podjetniško-tehnološko tekmovanje Job Lab hekaton je potekalo v torek, 14. januarja, v Kristalni palači v Ljubljani.
Udeležilo se ga je več kot 70 dijakov iz Celja, Novega mesta in Ljubljane. Manjkali niso niti njihovi mentorji ter seveda organizatorji te izjemne ideje, telekomunikacijsko podjetje Telemach Slovenija.
Dijaki treh tehnično usmerjenih srednjih šol – Šolski center Novo mesto, Šolski center Celje in Šolski center PET – so v ekipah razvijali inovativni koncept za zastavljeni izziv. V njem so morali poiskati ideje za nove storitve, ki jih telekomunikacijski operaterji lahko mladim ponudijo za izboljšanje kakovosti življenja. V sklopu hekatona so pridobivali nove izkušnje in se naučili razviti ter predstaviti lastno podjetniško idejo, pri tem pa so jih usmerjali strokovnjaki iz inovacijskega centra United Cloud, Tehnološkega parka Ljubljana in podjetja Telemach.
Ko kot odrasel z že določeno kapaciteto znanja in izkušenj opazuješ mlade, kako razmišljajo, komunicirajo in razvijajo skupno idejo, se po eni strani utrne obžalovanje, da te izkušnje nimaš sam, po drugi strani se vzbudi prav strahospoštovanje, ker nemalokrat in nevede precenimo, česa vse so zmožni mladi, ne manjka pa niti tihega ponosa, ker vidiš, da imamo v Sloveniji toliko mladih, ki si želijo rasti, napredovati, se učiti.
Greta Šter, vodja korporativnega komuniciranja in odnosov z javnostmi pri Telemachu, pravi: ”Dijaki so nas navdušili z izvirnostjo rešitve in jasnim zavedanjem potreb mladih. Njihova ideja odgovarja na konkretne izzive, s katerimi se soočajo srednješolci, hkrati pa prinaša sveže pristope k uporabi tehnologije za izboljšanje izobraževalnega procesa.”
Takšni projekti so izjemne priložnosti za mlade, pravi Aleš Pevc, vodja tehnološke podpore v Tehnološkem parku Ljubljana, saj ”mladim pomagamo pri razvijanju kompetenc, ki jim bodo koristile na njihovi poklicni poti. Mlade spodbuja k drznosti, inovativnemu razmišljanju in sodelovanju, kar so vrednote, ki jih tudi sami v Tehnološkem parku Ljubljana zelo cenimo.”
Roko na srce, ko vidiš toliko navdušenih mladih, ki v ta projekt vložijo vse znanje, ideje, kreativo in navdušenje, je težko izbrati najboljšega. A vseeno – strokovna komisija ocenjevalcev je na koncu odločila, da si naziv zmagovalca zasluži skupina Šolskega centra Celje. Zmagovalci so navdušili z rešitvijo, saj so predstavili koncept aplikacije, ki bi uporabnikom na osnovi umetne inteligence pomagala pri učinkovitejšem usvajanju znanja z natančnim razporejanjem potrebnega časa glede na napredek.
Slovenija se sooča s pomanjkanjem kadra z dobro razvitimi mehkimi in trdimi veščinami, zato so v Telemachu razvili projekt Job Lab in dijake treh tehnično usmerjenih srednjih šol izobraževali o trgu dela in pričakovanjih delodajalcev. V sklopu projekta izvajajo delavnice trdih in mehkih veščin, bodoče kadre pa vabijo tudi na študijske obiske, na katerih mladi pridobijo realen vpogled v trg dela.