Če zaradi svojega poklica veliko uporabljate glas, na primer ko predavate, pojete ali igrate, ali pa glasno navijate na tekmah, na ves glas pojete na koncertih ali ste srce vsake zabave, je spodnja novica pomembna prav za vas. Krka, d. d., Novo mesto predstavlja nove pastile rastlinskega izvora Herbisland. Vsebujejo suhi ekstrakt islandskega lišaja in so prava izbira pri hripavosti in draženju na kašelj.
Glas je edinstvena značilnost vsakega posameznika. Po njem nas prijatelji in znanci prepoznajo, ne da bi nas videli. Glas lahko razkrije počutje bolje kot besede. Omogoča nam, da delimo svoje ideje, prenašamo znanje in bogatimo svet s svojimi zgodbami. Z njim gradimo odnose, navdihujemo druge in ustvarjamo vezi. Kadar glas zaradi hripavosti izgubimo, ga želimo čim prej dobiti nazaj.
Ali ste vedeli? Vaš glas je edinstven kot prstni odtis. Niti dva človeka nimata popolnoma enakega glasu. (1) |
Preobremenjene glasilke in drugi vzroki za hripavost
Pri učiteljih, pevcih, igralcih in drugih govorcih je vzrok za hripavost in draženje na kašelj pogosto čezmerna uporaba glasu in s tem povezana preobremenitev glasilk. Draženje lahko povzročijo tudi drugi nenalezljivi vzroki, kot so suh ali onesnažen zrak, prah, dim, druga mehanska ali kemična dražila, astma in alergijski rinitis, lahko pa je tudi neželen učinek nekaterih zdravil.

Ali ste vedeli? Približno 30 % odraslih je vsaj enkrat v življenju hripavih. (2) To pomeni, da skoraj vsak tretji odrasli vsaj enkrat v življenju ostane brez glasu. |
Hripavost, draženje na kašelj in posledično suh kašelj so tudi pogosti simptomi okužb zgornjih dihal, največkrat prehlada, gripe in drugih virusnih okužb. Včasih ti simptomi vztrajajo še tedne po okužbi, saj se sluznica ustne votline in grla med okužbo lahko izsuši ali celo poškoduje in potrebuje čas, da se zaceli.
Ne glede na vzrok za te težave je dobro vedeti, da obstajajo naravne rešitve, ki lahko pomagajo ublažiti simptome. Ena od njih je islandski lišaj, ki je že stoletja cenjen zaradi svojih zdravilnih lastnosti. V ljudski medicini se uporablja že od 17. stoletja.
Islandski lišaj raste tudi v Sloveniji
Islandski lišaj najbolje uspeva na severni polobli na zakisani podlagi. Značilen je predvsem za polja lave in ravnice na Islandiji, po kateri je tudi dobil ime. V celinski Evropi ga največkrat najdemo v svetlih iglastih gozdovih in nad gozdno mejo. V Sloveniji so večja najdišča islandskega lišaja na Pohorju in grebenu Karavank. Najdemo ga tudi na Balkanu, in sicer na širšem območju Dinarskega gorstva.
Naravna rešitev iz Krke: pastile Herbisland
Iz islandskega lišaja se s skrbno vodenimi postopki pridobiva suh ali gost ekstrakt. Pastile Herbisland vsebujejo suhi ekstrakt islandskega lišaja, ki se priporoča za lajšanje draženja sluznice grla in ustne votline in s tem povezanega suhega kašlja pri odraslih in mladostnikih, starih 12 let in več.

Več na www.herbisland.si.
1. https://www.thehealthy.com/ear-nose-throat/bizarre-things-you-never-knew-about-your-own-voice/.
2. Roy N, et al. Voice disorders in the general population: prevalence, risk factors, and occupational impact. Laryngoscope. 2005;115(11):1988-1995. Citirano na https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2017/1201/p720.html.