fbpx
Lepota in zdravje

Moji starši ne morejo več živeti sami – kaj pa zdaj?

14. avgusta, 2024 - Oglasno sporočilo

Starši so nas vzgojili, nas varovali, dajali oporo in nas vodili skozi življenje po svojih najboljših močeh. Pride pa trenutek, ko se zavemo, da starši ne morejo več živeti sami.

Sprejemanje sprememb

Zavedanje, da vaši starši ne morejo več sami poskrbeti za sebe, je lahko čustveno zahtevno. Pomembno je, da se pogovorite z njimi in ugotovite, kakšne so njihove želje in potrebe. Morda bodo sprva oklevali ali zanikali dejstvo, da ne zmorejo več sami, a odprt in iskren pogovor je ključnega pomena za iskanje najboljših rešitev.

Foto: Unsplash

Dom za ostarele

Ko sprejmete, da starši potrebujejo pomoč, je čas, da začnete raziskovati možnosti. Ena izmed najpogostejših rešitev je dom za ostarele.

Večina starostnikov si tega ne želi, težje sprejemajo večje in manjše spremembe, prav tako pa to pomeni, da morajo zapustiti dom in živeti z nepoznanimi ljudmi.

A kljub temu je bivanje v domu za ostarele pogosto veliko boljša odločitev, saj so ustanovljeni prav z namenom, da bi starejšim občanom nudili visoko kvaliteto življenja, vso pomoč in posebno nego, ki jo potrebujejo, in druženje tako z vrstniki kot z drugimi generaciji, kar jih izvleče iz osamljenosti.

Prijava v dom za upokojence

V Sloveniji je na voljo več kot 100 domov za upokojence, ki delujejo v sklopu Skupnosti socialnih zavodov Sloveniji, za vse pa je postopek prijave enak. Za sprejem v dom za upokojence je potrebno vložiti prošnjo za sprejem v institucionalno varstvo, ki jo lahko vložite osebno v izbranem domu, pošljete po pošti, ali preko elektronske pošte.

Prošnjo lahko vložite za več različnih domov, saj je pri nekaterih potrebno čakati na prosto sobo. Čakalne dobe so najdaljše v večjih mestih, kot sta Ljubljana in Maribor, prav tako pa so čakalne dobe daljše, če želite enoposteljno sobo.

Predvsem je dobro, da začnete o premestitvi v dom za upokojence razmišljati, preden vam je treba v dom oditi zaradi bolezni ali poškodbe, saj so čakalne dobe lahko v nekaterih domovih zelo dolge. Če vlogo vložite kako leto ali več pred tem, imate veliko boljše možnosti za sprejem v dom, ki je vaša prva izbira.

Na portalu Moja dejavnost lahko hitro najdete dom, ki vam ustreza. Če pa želite oddati povpraševanje, lahko to opravite s tem obrazcem.

Pomoč na domu za starostnike

Če so starši zelo vezani na svoj dom ali pa si dom delijo z vami, boste zagotovo kdaj potrebovali aktivno pomoč pri skrbi za starostnika. V hektiki vsakodnevnih obveznosti, žal bližnji ne zmorejo priskrbeti vsega, kar starostniki potrebujejo.

Foto: Unsplash

Na portalu Moja delavnost lahko najdete podjetja, specializirana za nudenje storitev starostnikov za pomoč na domu. Na ta način se svojci razbremenite pri zagotavljanju kakovostne oskrbe, podpore in udobja starejšim ljudem ali invalidom na domu.

Cilj teh podjetij je omogočiti invalidom in starejšim, da ostanejo neodvisni, varni in udobni v svojem domu, hkrati pa jim zagotoviti ustrezno nego, skrb in družbo. Ta podjetja zaposlujejo usposobljene ljudi, ki se ukvarjajo z različnimi vidiki oskrbe. Glede na želje in potrebe naročnika vam podjetja, ki nudijo pomoč na domu pomagajo pri:

  • Osebni negi: vključuje pomoč pri umivanju, oblačenju, hranjenju in gibanju.
  • Gospodinjski pomoči: vključuje pomoč pri čiščenju, pranju perila, nakupovanju in pripravi obrokov.
  • Skrbi za zdravje: vključuje spremljanje jemanja zdravil, meritve vitalnih znakov in skrb za zdravstveno stanje.
  • Socialnih stikih: vključuje pogovor, druženje, spremstvo na izlete, pomoč pri organizaciji prostega časa.
  • Medicinska pomoč: podjetja lahko zagotavljajo tudi usposobljeno medicinsko osebje za dajanje injekcij, previjanje ran ali izvajanje posebnih postopkov.

 Medicinski prevozi za starostnike

Starostniki pogosto potrebujejo prevoz do zdravnika, na terapije ali druge zdravstvene preglede. Medicinski prevozi so posebna storitev, ki zagotavlja varno in udobno prevažanje starostnikov. Prednosti medicinskih prevozov vključujejo:

  • Varnost: Vozila so prilagojena potrebam starostnikov, kar vključuje dostopnost za invalide in spremljanje med vožnjo.
  • Zanesljivost: Prevozi so pravočasni in zanesljivi, kar zmanjšuje stres za starostnike in njihove družine.
  • Strokovnost: Vozniki so usposobljeni za delo s starostniki in imajo izkušnje pri ravnanju z različnimi zdravstvenimi stanji.
Za iskanje medicinskega prevoza v bližini vašega kraja lahko obiščete portal Moja dejavnost.

Odločitev, da vaši starši ne morejo več živeti sami ali pa potrebujejo pomoč, ni lahka. Vendar pa se z iskrenim pogovorom, načrtovanjem ter nato iskanjem najboljših rešitev lahko svojim staršem v njihovih letih pozne jeseni lahko zagotovite varnost in udobje, ki si ga zaslužijo.