Pogosto se zgodi, da ima posameznik želje in cilje, ki pa navadno niso dosegljivi čez noč.
Zakaj vlagati?
Mlajše generacije večinoma potrebujejo denarna sredstva za nakup prve nepremičnine, v kateri bi si ustvarili dom. Starši želijo svojim otrokom omogočiti boljšo prihodnost in jim pomagati pri nakupu prvega avtomobila ali financirati študij. Ostali se želijo sprostiti na sanjskem potovanju, katerega načrtujejo že leta, nekateri pa si preprosto želijo finančno rezervo, katera jim bo prav prišla v pokoju. Ciljev in želja je ogromno. Za nekatere je potrebno znanje, za druge vztrajnost, za nekatere morda kanček sreče, skupni imenovalec vseh pa je ta, da so le te tako ali drugače povezane z denarjem.

Kako začeti?
Za začetek vlaganja ni potrebno, da imamo privarčevano na tisoče evrov. Prav tako ni potrebno, da za začetek vlaganja povečamo svoje prihodke, zadostuje že, da povečamo svojo stopnjo ponižnosti oziroma varčevanja. Kaj mislimo s tem? Postaviti si moramo nekaj preprostih vprašanj, npr.: ali res potrebujemo tisti dodatni par čevljev, ali je smiselno plačevati več naročnin za storitve, katere le redko koristimo, ali si res moramo večkrat na teden naročiti obrok preko ponudnikov za dostavo hrane namesto, da si obroke pripravimo doma? Na tak način lahko praktično vsak mesec privarčujemo nekaj deset ali celo sto evrov in s tem imamo na voljo mesečni proračun za začetek investiranja, brez povečanja osebnih prihodkov.
Kdaj začeti?
Takoj ko lahko! Za rast in plemenitenje denarja je zaradi moči obrestno obrestnega računa čas pomembnejši od zneska, ki ga namenite vlaganju. Obrestno obrestni račun pomeni, da lahko dvakrat zaslužite – z denarjem, ki ga vlagate, ter z donosi, ki jih ta znesek ustvarja (obresti na obresti). Zgodnji začetek omogoča tudi razvoj vašega znanja o finančnih trgih in naložbenih produktih.
Zakaj vzajemni skladi?
Vzajemni skladi so finančni produkt, ki združuje premoženje večjega števila vlagateljev. S tako zbranim denarjem se na trgu kapitala kupujejo različni vrednostni papirji: domače in tuje delnice, obveznice, zakladne menice in drugi vrednostni papirji. Cilj vzajemnega sklada je plemenitenje denarnih sredstev v upravljanju, kar se izraža v dolgoročni rasti premoženja vlagatelja. S tem se tudi izognemo učinku inflacije. Inflacija pomeni rast cen izdelkov in storitev, zaradi česar se kupna moč denarja manjša. V praksi to pomeni, da je z določeno količino denarja mogoče kupiti manj izdelkov kot v preteklem obdobju.
Sredstva v vzajemnih skladih niso vezana in lahko jih izplačate kadarkoli. Sredstva upravljajo specializirani upravljavci naložb. Panoga je strogo regulirana in pod nadzorom Agencije za trg vrednostnih papirjev.
Zakaj mesečno vlagati?
Cene borznih tečajev in posledično vrednosti vzajemnih skladov se dnevno spreminjano, zato je izjemno težko vložiti denar v sklade, kadar so vrednosti le teh najnižje. Obratno se je prav tako težko izogniti vplačilu, kadar so vrednosti skladov najvišje. Z rednim mesečnim vlaganjem kupite več enot sklada, kadar so vrednosti nižje in manj, ko so le te višje (gre za t.i. ”metodo povprečnega stroška” oz. ang. ”Dollar Cost Averaging – DCA”). S to priljubljeno metodo si zmanjšate možnosti, da bi vrednost sklada občutno padla ravno po vloženi večji vsoti denarja. Primerna je tako za izkušene vlagatelje kot tiste, ki so z vlaganjem šele pričeli.
Kaj storiti, ko borzni tečaji padejo?
Ohranite mirno kri! Kdor se z vlaganjem ukvarja dalj časa, ve da so padci tečajev na finančnih trgih neizogibni. Ne poskušanje predvidevati dogajanja na finančnih trgih. Seveda pa ima vsaka medalja dve plati. Padec tečajev lahko razumete in izkoristite kot razprodajo oziroma popust – za isti znesek dobite več investicijskih kuponov vzajemnega sklada, kar se pri rasti borznih tečajev kaže kot večji dobiček.
Izkoristite ugodnost v marcu in aprilu!
Prvih 500 vlagateljev, bi bodo v mesecu marcu ali aprilu 2025 sklenili SEPA direktno obremenitev in izvedli vsaj eno vplačilo v izbrani podsklad ali varčevalni paket družbe Primorski skladi, d.o.o., Koper, bo upravičenih do bona v višini 25 EUR. Vrednost bona bo v obliki enkratnega vplačila nakazana v izbrani sklad ali varčevalni paket, za katerega je bila sklenjena SEPA direktna obremenitev, najkasneje en mesec po izvedenem prvem vplačilu s strani vlagatelja v izbrani podsklad ali varčevalni paket. Več informacij o akciji se nahaja na povezavi.
