Mitja Bokun je umetnik, ki se osredotoča predvsem na področje ilustracije. Njegovo delo je edinstvena kombinacija lepote, konceptualne globine in tehničnih veščin, ki črpajo navdih iz njegovih strastnih zanimanj za modo, naravo, medicino, kulinarične umetnosti in svet okoli mene.
S premišljeno izdelanimi ilustracijami raziskuje zapleteno medsebojno igro med temi na videz različnimi sferami in gledalce spodbujam k razmišljanju o temeljnih odnosih in povezavah. S pozornostjo do detajlov in močnim čutom za estetiko njegovo delo presega konvencionalne meje ilustracije ter ponuja privlačno vizualno izkušnjo, ki spodbuja razmišljanje.
Kako si postal ilustrator in kakšen vpliv imajo tvoja zanimanja za modo, naravo in tehnologijo na tvoje delo?
Biti ilustrator je bila vedno moja želja že od malih nog. Oziroma iskreno, takrat nisem vedel, kaj to sploh je, vedel sem samo, da je Miki Muster legenda. Nato pa je trajalo kar 35 let, preden sem zares postal ilustrator. V življenju sem do kariere ilustratorja počel ogromno stvari, bil sem strojni tehnik, tiskar, varilec, bil direktor logistike in uvajalec poslovnih informacijskih sistemov… ves ta skupek izkušenj pa je vplival na moje delo – zelo rad prepletam tehnologijo, tehniko in različne materiale v soje ilustracije. Včasih mi uspe bolje, včasih bolj »tako tako«.
Katero področje, kot so moda, narava ali medicina, ti je najljubše za ilustriranje in zakaj?
To je res težko primerjati, saj ima vsako področje svoje zakonitosti in pri vsakem moram povedati oziroma pokazati povsem druge stvari. Pri modi gre bolj za občutke, stil, lahkotnost, pri naravi za čustva, pri medicini pa za tehniko in natančnost. Najraje pa rišem naravo.
Kaj te navdihuje v vsakdanjem življenju in kako to vpliva na tvojo ustvarjalnost?
Narava, hribi, potovanja, okolica…to mi je najbolj všeč. Velikokrat rišem na licu mesta in dejstvo, da me potem »tam« vedno nekdo čaka, da končam – me je naučilo, da predvsem stvari poenostavim in hitro zaključim.
Kako se lotevaš projektov, ki združujejo različna področja, kot so medicina in umetnost?
Takšni projekti so vedno v soustvarjanju z drugimi strokovnjaki. Sam v medicini lahko narišem le malo »uporabnega«, v kolikor pa imam ob sebi mojstra svojega področja, pa gre hitro in lažje. Všeč mi je tudi spoznavati različna področja. Vsak projekt me nauči nečesa novega ali širšega.
Kako se razlikuje ilustriranje s tradicionalnimi tehnikami, kot so svinčnik in pisalo, od digitalnega dela na Huawei MatePad 11.5 S?
Z razvojem tehnologije je ta razlika vedno manjša. Vedno bolj se digitalni svet bliža oziroma posnema tradicionalnega. To se mi zdi dobro, saj se tudi tradicionalni svet se bliža digitalnemu, in zato končni produkt, torej ilustracija, vedno konča nekje na tisku/spletu/mediju, ki ima svoj bit v digitalni tehnologiji. MatePad 11.5 S je v uporabi že zelo blizu tehnikam, ki jih sam uporabljam analogno.
Ali meniš, da digitalna tehnologija olajša ali omejuje tvojo kreativnost?
Digitalna tehnologija ni tu, da bi izpodrinila, menjala ali omejevale karkoli. So le orodja in koncepti, ki nam pomagajo še boljšo rast v tem, kar delamo. Če je oseba brez kreativnosti, ji tudi tehnologija ne more ničesar olajšati. Brez nič ni nič.
Kako pomembna je natančnost v ilustraciji, še posebej pri delu na digitalnih napravah?
Sama natančnost je enaka kot pri tradicionalnih tehnikah. V digitalni tehniki je olajšana s tem, da je lahko povečujemo in delamo še manjše detajle, v pomoč nam pa je »undo«, ki mi / nam velikokrat reši kožo.
Kako se tvoja tehnika ilustracije spreminja pri delu na fizičnih medijih v primerjavi z digitalnimi?
Tehnika pri risanju digitalno je nekoliko drugačna, saj je potrebno na ilustracijo gledati skozi oči layerjev, plasti. Kaj se riše prvo, kaj je spodaj in kaj zgoraj, prilagajanje prosojnosti, lažje pa je tudi mešanje tehnik, saj bi realno težko mešal lahkotno olja, akvarele in kredo na istem mestu.
Kako ocenjuješ Huawei MatePad 11.5 S kot orodje za ustvarjanje in kako ti pomaga razvijati tvoj stil in tehniko?
Huawei MatePad 11.5 S je izvrstno orodje za ustvarjanje. Lahka, tanka in zmogljiva tablica, enostavna za na pot, za kamorkoli, ob tem pa zmogljiva in z izvrstnim programskim orodjem. Meni omogoča mešanje stilov, ki jih kot urbani risar niti ne morem realno narediti, saj s seboj preprosto ne morem nositi toliko slikarskega material.
Se ti zdi, da je preveč tehnologije v ilustraciji? Kako to vpliva na tvoj ustvarjalni proces?
Ni je preveč. Sam vpliv tehnologije je že tako ali tako prisoten v mojem procesu, tudi če delam klasične ilustracije z akvareli ali svinčniki. Vedno sledi pretvorba v digitalno obliko, vsaj minimalna obdelava, priprava za tisk ali splet… Prave klasike ni več. Tudi sama tehnologija tiska se je neizmerno izboljšala, zato tudi digitalne ilustracije na papirju izgledajo fantastično.
Katere funkcije MatePad 11.5 S so te najbolj navdušile in zakaj?
Zaslon je fantastičen, se ne blešči, resnično imam občutek, da ne rišem po »nekem« steklu, ampak po »papirju«. Odzivnost je odlična, nimam občutka, da se pri risanju kaj zatika, ni nikakršnih »zakasnitev«. GoPaint program je super orodje, ki moj studio razširi na katerokoli lokacijo.
Kakšen vtis ti je pustil zaslon PaperMatte, ki zagotavlja učinke zaslona, podobne papirju, hkrati pa odpravlja svetlobne motnje?
Krasen občutek je, da lahko namesto nahrbtnika barv in papirjev, vzamem seboj tablico. Lahko sem na sončen, jasen dan zunaj in rišem, ob tem pa se ne ukvarjam z odsevi ali temnim zaslonom. Lahko res rišem kjerkoli. Izpostavil pa bi tudi občutek pri risanju: do sedaj sem pri tablicah vedno imel na občutek, kot da drgnem s plastiko po steklu… pri MatePad 11.5 S tega ni.
Kako ocenjuješ Huawei M-Pencil 11, 3. generacije, ki posnema trenje svinčnika po papirju (prisoten je namreč upor, ki spominja na nežno trenje svinčnika med premikanjem konice po površini papirja)?
Ocenjujem ga kot odličnega – meni je res perfekten občutek, ko se zavem, da ne razmišljam več o tem kako in kaj se drgne, ko pozabim, da v bistvu rišem po zaslonu. Tu gre za ravno pravo trenje in (pomembno!) neslišno risanje.
Kako ocenjuješ večopravilnostni zaslon na MatePad 11.5 S in aplikacijo GoPaint, ki ponuja več kot 100 virtualnih čopičev?
GoPaint je res dodana vrednost tablice. Izbor čopičev, ki ga lahko razširiš s še dodatnim importom, saj je aplikacija kompatibilna z Adobe Photoshop. Na koncu se zaveš, da imaš mnogo preveč čopičev (glasen smeh). Zelo dobra aplikacija, enostavna za uporabo in hkrati zelo zmogljiva – torej, če potegnem črto, je ima ta tablični računalnik vse, kar potrebujem.
Kaj ti kot ilustratorju pomeni podatek, da MatePad 11.5 S zmanjšuje odbojnost površine in odpravi 99 % svetlobnih motenj?
Glede na to da obožujem urban sketching in rišem kjerkoli in v kakršnihkoli vremenskih pogojih, mi je odbojnost zelo pomembna. S to tablico me sedaj ne moti niti konkretno sonce in dejstvo, da mi ni potrebno iskati senc za risanje, je perfektno.
Obdarovanje pred vrati. Preskočite stres!?
Izbor daril je lahko velik stres, še posebno, če se iskanja lotimo v zadnjem trenutku. Zato velja priporočilo, da o darilih začnite razmišljati pravočasno. Kaj bi obdarovancu koristilo, kaj si želi ali potrebuje? V novembru je vredno počakati na ugodnosti črnih petkov. Tudi med izdelki Huawei lahko najdete zanimiva darila. Mladim so danes dobre brezžične slušalke obvezna oprema, sicer pa so tudi nosljive naprave izjemno popularne. V paleti Huawei lahko izbirate med več cenovnimi razredi. Izbor opravite glede na potrebe tistega, ki ga obdarujete. Pomladni hit med pametnimi urami Huawei Watch Fit 3 je še vedno popularna izbira, ali pa najnovejše naprave iz serije Watch GT 5. Za najbolj petične pa ne spreglejte Watch Ultimate.
Kako bi opisal svojo izkušnjo pri prehodu na digitalno ilustracijo na MatePad 11.5 S?
V bistvu sem vedno iskal ravno nekaj takega kot je MatePad 11.5 S. Ker sem veliko naokrog, tudi velikokrat delam na drugih lokacijah, priznam da mi je vedno težava prenašanje svojega računalnika in grafičnega zaslona – MatePad mi sedaj to izjemno olajša. Nesem ga lahko kamorkoli in delam svoje profesionalno ilustratorsko delo kjerkoli, tudi na plaži. Je lahko še kaj boljšega? (smeh) In na koncu doma preprosto prenesem vse na računalnik in je tako kot mora biti. Meni je MatePad 11.5 S v bistvu moj prenosni ilustratorski studio.
Katera funkcija MatePad 11.5 S te je najbolj presenetila?
Najbolj mi je všeč aplikacija GoPaint in pa NearLink povezava tipkovnice in peresa.
Kako bi ocenil izkušnjo z baterijo MatePad 11.5 S, ki omogoča dolgotrajno uporabo brez prekinitev?
Ocenil bi jo kot odlično. Krasna je za celodnevni »sketch trip« ali pa za ilustriranje na kakšnem dogodku.
Mate Pad 11.5 S je opremljen s povsem novo Huaweievo aplikacijo za slikanje GoPaint, ki so jo pri Huaweiu razvili s pomočjo razvojnih ekip s področij, kot so materiali, optika in grafično upodabljanje, ter ekipami za likovno umetnost, da bi nudila žive in realistične učinke pisanja, risanja in slikanja. GoPaint vsebuje več kot 100 različnih virtualnih čopičev in pionirske realistične teksture naravnanih slikarskih platen. Zanima nas vaša ocena aplikacije?
10/10. Super je, uporaba je enostavna, ima nekaj res krasnih rešitev – meni je resnično pisana na kožo.
Kakšen vpliv meniš, da bo imela tehnologija, kot je MatePad 11.5 S, na prihodnost ilustracije? Komu bi MatePad 11.5 S priporočil?
Vsem, ki radi rišejo, ki so mobilni, se ukvarjajo s sketchingom, delajo ilustrirane travel dnevnike, se ukvarjajo profesionalno ali pa amatersko z ilustracijo, risanjem stripov, tudi slikanjem za izdelavo skicirk. Je odlična digitalna skicirka za zajemanje idej, risb, navdiha…njena možnost uporabe je res neizmerna. Priporočil bi jo resnično vsakemu kreativcu.