Končno so tu svetli in topli večeri, ki so kot nalašč za druženja s prijatelji, sosedi, sorodniki. In ker gre ljubezen skozi želodec, vam ponujamo LUŠTne ideje, s katerimi boste naravnost navdušili vse povabljene.
To je izjava, ki pove vse – in kaj je lepšega, kot izkoristiti poletne večere za klepetanje in zabavo s tistimi, ki jih imate radi in s katerimi vam je res fajn? Če bi radi svoje goste presenetili, vam ponujamo recept za osvežilen poletni brezalkoholni koktejl, katerega glavna zvezda je – ne boste verjeli – paradižnik.
Čas priprave: 15 minut/za 2 osebi
Potrebujemo:
Sončna paradižnika operemo in ju razrežemo na koščke. Pomaranče ožamemo, čili papriko operemo, vzdolžno prerežemo in odstranimo semena. Paradižnik damo v mešalnik, dodamo čili papriko in pomarančni sok ter zmiksamo v gladek napitek. Začinimo s soljo in vmešamo olje. Mešanico nalijemo v lične kozarce, potresemo s čilijem v prahu in okrasimo z lističi bazilike.
Bruskete, ki jih je enostavno sestaviti in so sestavljene iz preprostih, klasičnih sestavin, so popolni poletni prigrizki. Čeprav jih lahko pripravljamo kadarkoli v letu, pa je najboljši čas za uživanje v tej predjedi prav poletje, ko je sveži paradižnik v vrhuncu svojega zorenja. Najboljši so seveda tisti, ki so pridelani okolju in zdravju prijazno. Da lahko sadike LUŠTnih paradižnikov v Renkovcih zasadijo že januarja, uporabljajo za ogrevanje geotermalno energijo. Pri opraševanju pa jim pomagajo čmrlji, ki so hkrati tudi ‘živi’ dokaz, da pri pridelavi ni prisotnih nikakršnih škodljivih preparatov za škropljenje.
Čas priprave: 15 min/za 10 kosov
KRUH: velika bageta, ekstra deviško oljčno olje, 2 stroka česna
V srednje veliki ponvi segrejemo olje. Dodamo česen, ki ga med občasnim mešanjem pražimo do zlate barve (2 do 4 minute). Nato ga pustimo, da se ohladi. Medtem nad skledo postavimo veliko cedilo. Paradižnike zrežemo na majhne koščke in jih pomešamo s polovičko čajne žličke soli. Pustite ga stati 5 minut, da se odteče, nato ga stresemo v veliko skledo. Paradižnikovim kockam dodamo na tanke trakce narezano baziliko, kis, rdečo papriko in preostalo sol ter premešamo, da se sestavine združijo. Dodamo česen in olje iz ponve ter ponovno premešamo. Mešanico pustimo, da se marinira vsaj 30 minut. Medtem pripravimo kruh: pečico segrejemo na 200 °C. Bageto razrežemo na centimeter debele rezine, ki jih z obeh strani premažemo z oljem in razporedimo po velikem pekaču. Rezine pečemo od 10 do 15 minut, dokler niso zlato pečene. Ko se ohladijo, jih natremo s strokom česna in razporedimo po krožniku. Pred serviranjem damo na rezine paradižnikove kocke, ki jih okrasimo s celimi listi bazilike.
Simpatična poletna ideja paradižnikovih cakepopsov bo navdušila tako mlajše kot starejše jedce. Vse, kar potrebujete za pripravo, so lesena nabodala in LUŠTek – mešanica pisanih češnjevih paradižnikov. Drobneplodne in zares okusne mini paradižnike enega po enega nataknite na leseno nabodalo, ta pa potem postavite v kozarec. Šopek pisanih paradižnikovih cakepopsov bo ne samo popestril videz celotne mize, ampak simpatično nagovoril k poskušanju.
NAMIG:
Ker je LUŠTek pakiran v priročni »to go« embalaži, ga lahko vzamemo tudi na pot. Črni, rumeni in dve sorti rdečih češnjevih paradižnikov bodo obarvali naše obroke, obožujejo jih pa tudi otroci, saj so majhni paradižniki videti kot bombončki.
Med največje zanimivosti o paradižniku zagotovo sodi podatek, da se botanično gledano ta sočen rdeč plod uvršča med sadje. To pa potrjuje tudi italijanski izraz za paradižnik – pomodoro, kar v prevodu pomeni zlato jabolko.