fbpx
Kulinarika

Kuhnapato in Sparov vodnik za trajnostno nakupovanje

29. aprila, 2024 - Oglasno sporočilo

S projektom »Kuhnapato« in Sparom za manj zavržene hrane.

Ob dnevu brez zavržene hrane, 24. aprila, ki smo ga v Sloveniji obeležili že četrto leto, bi se vsak izmed nas moral vprašati, koliko hrane vržemo v smeti, čeprav je ta še užitna. Dejstvo je, da bi z bolj premišljenimi odločitvami in s pomočjo preprostih receptov lahko poskrbeli za manj zavržkov hrane. To dokazujejo osnovnošolci, ki sodelujejo v projektu »Kuhnapato«, ter SPAR Slovenija, ki jih pri tem podpira že osmo leto. Premišljena priprava obrokov, pri kateri zavržemo manj hrane, se prične že v trgovini, zato je Spar izdal priročen Sparov vodnik za trajnostno nakupovanje.

Vsak Slovenec letno zavrže 72 kilogramov hrane

Slovenci imamo še vedno precej mačehovski odnos do hrane, saj ogromne količine živil, ki so še užitna, zmečemo v koš. Leta 2022 smo zavrgli nekaj manj kot 151.000 ton odpadne hrane, od tega vsak Slovenec v povprečju 72 kilogramov.*

Kako torej poskrbeti za manj zavržene hrane? Odgovor je boljši izkoristek sestavin, ki nastanejo kot stranski produkti pri proizvodnji hrane. Po lupljenju, rezanju in strganju zelenjave ne zavrzite ostankov, temveč iz njih pripravite jušno osnovo. Živila ali jedi, ki jih niste pojedli ali porabili do konca (na primer konzervirana živila), pa lahko tako rekoč ’’reciklirate’’ oziroma ponovno uporabite v drugih jedeh.

Spar
Foto: Spar

Šolarji projekta »Kuhnapato« ustvarjajo obroke brez zavržene hrane

Znate pripraviti obroke brez zavržkov? Če je vaš odgovor ’’ne’’, potem spremljajte projekt »Kuhnapato«, ki že 14 let obuja skorajda pozabljene jedi naših prednikov ter osnovnošolce in širšo javnost vrača k slovenski kulinarični tradiciji. Pri tem uporabljajo sezonske in lokalne sestavine, veliko pozornosti pa namenjajo tudi čim manjši količini zavrženih živil. Nekaj izvirnih receptov za jedi, ki so jih pripravili do zdaj, najdete tukaj

Mladi kuharji so se ob dnevu brez zavržene hrane zbrali pred INTERSPAROM Supernova v Novem mestu, kjer so izvedli prvega od petih kuharskih nastopov za javnost. Idejna vodja projekta »Kuhnapato« Anka Peljhan pojasnjuje, da se slovenski osnovnošolci skozi obujanje lastne prehranske dediščine učijo pripravljati nove, tradicionalne in letnemu času primerne jedi. »To počno s porabo hrane ali delov jedi, ki je iz takšnih ali drugačnih razlogov nekdaj niso pojedli, ali z uporabo delov jedi, ki smo jih včasih zavrgli brez razmisleka, kako bi jih lahko uporabili. Tukaj imamo v mislih razne olupke, natje ali koščice, ki jih znajo mladi mojstri spretno umestiti kot sestavino novega recepta. K ničelnim zavržkom hrane so se zavezale osnovne šole, ki že vrsto let sodelujejo v projektu Kuhnapato in otroke spodbujajo, da pojedo zdrave, sezonsko in lokalno obarvane jedi iz šolskih kuhinj.«

Spodbujajte mlade kuharje in jih obiščite na katerem izmed sledečih dogodkov:

  • 26. aprila med 10. in 12. uro pred trgovino INTERSPAR Citypark v Ljubljani,
  • 8. maja med 10. in 12. uro pred trgovino INTERSPAR v Celju ter
  • 10. maja med 10. in 12. uro pred trgovino INTERSPAR v Novi Gorici.  

Pri dejavnostih, ki sestavljajo projekt »Kuhnapato« in otroke usmerjajo k odgovornemu ali trajnostnemu načinu življenja, jim s svojo podporo in kakovostnimi sestavinami že osmo leto stoji ob strani podjetje SPAR Slovenija.

Spar
Na oddelku rinfuze, kjer so brez embalaže na voljo suha živila, lahko kupite natanko toliko, kolikor potrebujete. (Foto: Spar)

Do manj zavržene hrane v 3 korakih

Ste že odločeni, da boste pri kuhanju oziroma pripravljanju jedi zavrgli manj živil? Potem sledite trem preprostim korakom.

Prvi korak: načrtujte tedenske obroke

Pri načrtovanju jedilnika vam lahko pomaga prvi AI načrtovalec tedenskih jedilnikov z recepti v Sloveniji.

Drugi korak: napišite nakupovalni seznam

Napišite seznam živil, ki jih boste potrebovali za načrtovane obroke. Ste vedeli, da lahko nakupovalni seznam ustvarite kar v aplikaciji SPAR plus ter nanj z enim klikom dodajate tudi izdelke v akciji iz aplikacije in aktualnega letaka?

Tretji korak: nakupujte preudarno

Pri nakupovanju naj vas vodi nakupovalni seznam. Tako boste kupili le tisto, kar potrebujete. Da količinsko ne bi nakupili preveč, pa živila, kot so oreščki, testenine, riž, žito, stročnice in kaše, kupujte v rinfuzi.  

Spar
Foto: Spar

Pomagajte si s Sparovim vodnikom za trajnostno nakupovanje

V SPARU Slovenija, kjer v sklopu svojega trajnostno naravnanega projekta Skupaj za boljši jutri spodbujajo ljudi k različnim praksam za varovanje okolja, se zavedajo, da ima vsak naš nakup vpliv na okolje in družbo. Da bi pomagali ljudem nakupovati bolj trajnostno, so skupaj z društvom Ekologi brez meja ob dnevu Zemlje izdali Sparov vodnik za trajnostno nakupovanje. V njem lahko skozi nekaj kratkih kviz vprašanj izveste, kako trajnostni ste pri svojem nakupovanju. Naučili se boste načrtovati tedenske obroke, s čimer lahko doma preprečite nepotrebne presežke in zavržke hrane, prebrali številne nasvete ter spoznali trajnostne nakupne odločitve, kot sta nakup suhih živil iz rinfuze ter uporaba lastne embalaže, s čimer boste poskrbeli tudi za dobrobit okolja.   


*Vir: SURS. Dostopno na: https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/12794