V zadnjem letu oziroma dveh smo bili priča podražitvam na mnogo področjih, tudi številna živila so dražja. A pri hrani lahko privarčujete, če se odločite zelenjavo gojiti doma. ‘Ampak nimam hiše oziroma vrta,’ boste rekli. Nič ne de, za vas imamo elegantno rešitev: visoko gredo.
Visoke grede so vse bolj priljubljene, sploh v urbanih okoljih in na območjih z manj rodovitnimi tlemi. So praktična rešitev za vse, ki si želijo sočne domače zelenjave, pa tudi za tiste, ki želijo malce popestriti videz svojega vrta, terase ali balkona. Lepo urejena visoka greda je namreč tudi svojevrsten okras. Da o tem, da se vam ni treba sklanjati in je posledično obdelovanje pridelkov v njej vašemu hrbtu prijazno, sploh ne govorimo. Visoka greda ima torej kar nekaj prednosti:
Pa vendar je za dober pridelek treba k stvari pravilno pristopiti. Za začetek morate za visoko gredo, ki je najpogosteje iz lesa, včasih pa tudi zidana, najti primerno mesto. Ker brez sonca ne bo plodov, mora stati na sončni legi. Posebno pozornost posvetite tudi njeni višini. Približno meter visoka greda bi bila verjetno res idealno visoka glede na povprečnega Slovenca, a če boste v njej gojili paradižnik, ga bosta v tem primeru verjetno morali obirati s pomočjo pručke, stola ali celo lestve. “Za paradižnik in druge visoke rastline naj bo greda visoka okoli pol metra, za ostale vrtnine pa bo že 80 cm več kot zadostovalo,” pravi Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr. In dodaja:
“Misliti moramo tudi na širino. Če bomo hodili okoli grede, potem je lahko res široka, a če bo dostopna le z ene strani, naj ne bo širša od metra, saj bomo težko dosegli vse rastline. Ne le za pobiranje, temveč tudi za zalivanje in gnojenje.”
Da bo gojenje zelenjave uspešno, je treba visoko gredo pravilno napolniti.
Najprej je treba na dno postaviti mrežo proti škodljivcem, ki naj bo dovolj drobno tkana, da skoznjo ne bodo mogli niti najbolj drobni neželeni obiskovalci. Ta mreža bo hkrati služila kot učinkovita temperaturna in vetrna zaščita za zelenjavo v gredi, ki bi ji sicer močan veter ali nizke temperature lahko škodili in upočasnili njeno rast. Nato sledijo 3 plasti:
1. PLAST: Zdaj je čas, da poskrbite za dobro drenažo in vašo gredo do polovice napolnite s COMPO BIO lesenimi sekanci, ki se bodo v nekaj letih razgradili in skompostirali.
2. PLAST: Drugo tretjino volumna visoke grede naj zavzema COMPO BIO vrtni kompost, ki oskrbi gredo s koristnimi mikroorganizmi in organskimi hranili. Dodajanje plasti komposta ali organske snovi je koristno za izboljšanje plodnosti tal, pa tudi za zadrževanje vlage in spodbujanje razgradnje organskih snovi, ki prispevajo k toploti. Vrtni kompost je sicer priporočljivo rahlo pomešati z zgornjo plastjo zemlje.
Ste vedeli?
Vaši visoki gredi bo koristil tudi dodatek narevnega materiala (kot je slama ali ovčja volna), ki še dodatno onemogoča vdor škodljivcev v visoko gredo. Hkrati pa nudi dodatno izolacijo in pomaga pri vzdrževanju prave temperature in vlage v njej. Slamo ali volno namestite med plast sekancev in komposta.
3. PLAST: Zadnja plast visoke grede je zemlja, ki naj bo čim bolj kakovostna. “Plast zemlje, ki je najpomembnejši del visoke grede, mora biti za uspešen razvoj koreninskega sistema visoka vsaj 25 cm. Dobra struktura zemlje in sposobnost zadrževanja vode je zelo pomembna, zato uporabimo kar COMPO BIO zemlja za visoke grede. Njena trajna in naravna sestava, ki ne vsebuje šote in je optimalna mešanica za toplo okolje v gredah, rastlinam omogoča zdravo rast in razvoj,” svetuje Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.
Ko visoko gredo postavimo in napolnimo, jo na koncu še temeljno pognojimo s COMPO BIO Univerzalnim gnojilom, ki predstavlja šesti sloj pred sajenjem ali setvijo.
Številni v visoki gredi, tako kot na vrtu, pozimi in zgodaj spomladi gojijo samo solate, kar pa ni najboljša ideja, saj se lahko tako hitro pojavijo razne glivične okužbe, opozarja sogovornica. Rešitev v tem primeru je menjava plasti zemlje, ki se sicer zdi enostavna, a je precej draga.
“Zato je bolje narediti mešano zasaditev. Tako ne sejemo le solatnic, ampak kombiniramo vrtnine. Zraven sejemo rukolo in še vrsto redkvic. Prav tako naredimo ob stranici visoke grede prostor za grah, seveda z ustrezno oporo. Posadimo tudi nam zanimive kapusnice, kot so cvetača romanesco ali vijoličen listnat ohrovt ter koničasto zelje,” razlaga sogovornik.
In dodaja: “Imejmo pa v mislih dejstvo, da bodo te rastline ostale na vrtu dolgo času in potrebujejo veliko prostora. Zato jim ga tudi namenimo. A ne pozabimo, da se poletje hitro bliža in bomo potrebovali prostor za paradižnik in plodovke.”
Poleti visoke grede seveda zasedajo plodovke. Kralj poletja je zagotovo paradižnik, ki ga lahko kombinirate z ostalimi rastlinami. Pod paradižnikom je namreč na voljo lepo osenčen prostor, ki varuje pred poletno pripeko in vročino – tu lahko v visoki gredi svoje mesto najdejo endivija, rukola, poletni radič, špinača … Da pa bodo paradižniki še boljšega okusa, zraven njega posejemo ali posadimo baziliko.
A katero sorto paradižnika izbrati za v visoko gredo? Sogovornik pravi takole: “Izberemo lahko visoke sorte, ki jih sadimo vsaj pol metra narazen, raje malo več. Če pa je visoka greda res visoka in bi težko dosegli dvometrski paradižnik, potem posadimo raje kako grmičasto sorto, ki seže v višino dober meter. Da poskrbimo za veliko plodov, močno rast in celo močnejši imunski sistem rastlin, redno tedensko dognojujemo kar s COMPO Tekočim gnojilom za paradižnike.”
V visoki gredi nadalje poiščite prostor še za jajčevce, papriko, čili … Pravzaprav je nadvse priporočljivo, da vedno stremite k čim bolj mešani zasaditvi, ker se okusi dopolnjujejo. Mešana zasaditev pa je tudi veliko bolj odporna na napad bolezni ali škodljivce.
Zelišča so nadvse pomembna ne le v kuhinji, temveč tudi na vrtu oziroma v visoki gredi. Trajna zelišča potrebujejo svoj prostor in jih vedno posadimo v kote grede. Kako bodo prezimila, je odvisno od kraja, kjer živimo, zato temu prilagodite izbiro zelišč za v visoko gredo. Nikoli pa ne boste zgrešili z drobnjakom, peteršiljem, žajbljem, timijanom, šetrajem.
Še ena zanimivost …
Zelišča niso le bogata popestritev okusa raznih jedi, temveč imajo še eno pomembno vlogo. Ker vsebujejo eterična olja, delujejo kot naravni repelent proti škodljivcem.
Ko so zelenjava in zelišča zasajeni, je površina visoke grede že skoraj povsem zapolnjena in mnogokrat začne zmanjkovati prostora še za kakšne druge rastline, ki bi jih želeli gojiti. Morda lahko zanje izkoristite stranice visoke grede. Na njih so lahko obešanke, v katerih gojite jagode. Čez rob se hitro prelijejo mehiške kumare, plazeča špinača ali kapucinke.
Vanes Husić pa za konec še pojasni:
“Gosta zasaditev je pogosta na visoki gredi in to ima velik učinek na izgube vode. Ne potrebujemo zastirke, saj je sence dovolj od rastlin. Če pa z omenjenimi rastlinami zastremo še stranice grede, potem je segrevanje še toliko manjše in bodo vrtnine veliko bolje uspevale.”