7000 evropskih malih in srednje velikih podjetjih, 10 favoritov. Komu letos pripada prestižna titula in kdo je slovenski trajnostni junak?
Zavarovalnica Generali si prizadeva za soustvarjanje trajnostne družbe in k temu spodbuja tudi druge. V vlogi vseživljenjskega partnerja, ki jo gradi že skoraj dve stoletji, trajnost razume tudi kot odgovornost za ustvarjanje novih priložnosti za boljšo prihodnost – na različnih področjih. V gospodarstvu tako spodbuja trajnostno poslovanje, saj to za mala in srednje velika podjetja predstavlja veliko priložnost za rast.
Mednarodni natečaj SME EnterPRIZE nagrajuje najboljše trajnostne prakse, ki jih v svoje poslovanje vključujejo mala in srednje velika evropska podjetja Natečaj je potekal že tretje leto zapored in letos prvič tudi v Sloveniji. V prvi slovenski izvedbi SME EnterPRIZE natečaja je sodelovalo 30 malih in srednje velikih podjetij. 7-članska slovenska žirija je izmed njih izbrala štiri najboljše, mednarodna komisija pa je po svoji strokovni presoji izluščila najboljše podjetje, ki se je 29. novembra predstavilo na zaključni prireditvi v Bruslju. Končni zmagovalec in eden izmed desetih evropskih junakov trajnosti, ki so se predstavili širši evropski javnosti, je postalo družinsko podjetja LUMAR.
V torek, 28. novembra 2023, je v Bruslju potekal zaključni dogodek, s katerim je Generali proslavil 10 junakov trajnosti, izbranih med več kot 7.000 malimi in srednje velikimi podjetji iz Evrope. Hkrati pa je predstavila tudi novo izdajo Bele knjige, ki jo je razvila v sodelovanju z Laboratorijem za trajnostni razvoj univerze SDA Bocconi School of Management.
Na dogodku so bili poleg številnih akademikov in vodstva Skupine Generali prisotni tudi visoki predstavniki evropske politike, med njimi Valdis Dombrovskis, izvršni podpredsednik EU za gospodarstvo za ljudi in evropski komisar za trgovino, Paolo Gentiloni, evropski komisar za gospodarstvo, Martina Dlabajová, poslanka Evropskega parlamenta in sopredsednica parlamentarne medskupine za MSP ter Pina Picierno, podpredsednica Evropskega parlamenta. Na dogodku je svoje sporočilo podal tudi Marcos Neto, pomočnik generalnega sekretarja in direktor Urada za podporo politikam in programom pri UNDP.
Bela knjiga, ki je nastala na podlagi razprav z več kot 1.000 MSP iz vse Evrope, je zajela izzive in priložnosti, s katerimi se soočajo podjetniki. Ključna prednostna naloga, ki jo je opredelila raziskava, je oblikovanje večje ozaveščenosti MSP o prednostih, ki jih lahko prinese uvedba trajnostnih poslovnih praks k njihovi uspešnosti.
Številna mala in srednje velika podjetja se dnevno srečujejo z najrazličnejšimi izzivi, ki vplivajo na njihovo poslovno učinkovitost, poslovanje in seveda kakovost dela. Med najpogostejše so MSP uvrstili:
Bela knjiga poziva finančne institucije, naj sodelujejo z MSP in jih opolnomočijo z znanjem o finančnih instrumentih in možnostih za spodbujanje njihovega prehoda ter z oblikovanjem trajnostnih finančnih pobud, da bi s partnerstvi in sodelovanjem dosegli še več podjetij.
Mednarodna strokovna žirija, ki so jo sestavljali predstavniki Generalija, akademiki in gospodarstveniki, je ocenjevala družbene in okoljske zaveze prijavljenih podjetij, vključno z izvajanjem pomembnih trajnostnih pobud v njihovih poslovnih dejavnostih. Med 10 junakov trajnosti so se uvrstili:
► Lumar (Slovenija), družinsko podjetje s 30-letnimi izkušnjami na področju montažnih lesenih stavb in razvoja rešitev za “pasivne hiše” (tj. energetsko učinkovite stavbe).
► Dorfplatz STAW (Avstrija), ki ponuja prostore za skupno delo in možnost organizacije dogodkov, delavnic ter kulturnih pobud za lokalno skupnost.
► Humana Nova (Hrvaška), socialna zadruga, ki ponuja zaposlitvene možnosti invalidom in jih vključuje v predelavo oblačil s popravilom in predelavo ter predelavo preje iz oblačil, ki niso več uporabna, za izdelavo novih oblačil brez uporabe nove preje.
► Biopekárna Zemanka (Češka), prodajalna kruha in slaščic, ki uporablja preostale surovine iz druge proizvodnje hrane, in embalažo, ki jo je mogoče reciklirati.
► La Conciergerie Solidaire (Francija), ki spodbuja zaposljivost in socialno vključenost s ponujanjem vratarskih storitev podjetjem.
► Pervormance International (Nemčija), ki je zasnoval hladilni sistem z ničelnimi emisijami, primeren ne le za stavbe in vozila, temveč tudi za oblačila, da bi preprečil pregrevanje za športnike, zdravstvene potrebe in varnost na delovnem mestu.
►Sudár Birtok (Madžarska), družinsko podjetje, specializirano za gojenje in predelavo ekoloških začimb in zelišč.
► Planetek Italia (Italija), ki ponuja rešitve za uporabo geoprostorskih podatkov in hkrati prispeva k trajnostnemu razvoju letalske in vesoljske industrije.
► Miranda Bike (Portugalska), proizvajalec originalne opreme, ki prispeva k trajnostni mobilnosti z dobavo prilagojenih sestavnih delov za proizvajalce koles, pri čemer uporablja obnovljivo električno energijo in reciklirane materiale.
► Maximiliana (Španija), ki je razvilo pametne telefone z operacijskim sistemom, namenjenim starejšim ljudem, ki jih lahko družinski člani upravljajo na daljavo prek posebne aplikacije, kar sorodnikom omogoča, da ostanejo v stiku ter se borijo proti osamljenosti in izoliranosti starejših.
Za slovenskega junaka trajnosti je bilo izbrano podjetje Lumar, za katero je strokovna žirija ocenila, da njihova zavezanost k trajnosti presega njihove izdelke in prežema celoten poslovni model. Lumar kaže svojo zavezanost k trajnosti v inovativnih izdelkih, celovitem poslovnem modelu, okoljskih ukrepih in ciljih, sistematičnem merjenju trajnosti in ambicioznih pobudah za prihodnost. Njihova prizadevanja ne izboljšujejo le kakovosti življenja ljudi, temveč so tudi zgled industriji in prispevajo k zmanjševanju vpliva na okolje.