”Poletni meseci so najbolj kritični. Na cestah je veliko voznikov, gneča povzroča nejevoljo, stanje poslabšuje še vročina. Vse to vpliva na slabšo varnost.”
Poletne počitnice so v polnem teku, kar pomeni, da se nas je velika večina že odpravila na počitnice. Visoke temperature, zastoji in spremembe voznih razmer, zaradi neviht ali toče, ne vplivajo zgolj na odločitev o cilju izleta, temveč tudi na vozne sposobnosti. Pred nami je glavna konica dopustov, kar pomeni, da lahko pričakujemo povečanje prometa in z njim tudi več nestrpnosti ter prometnih nesreč.
Slovenska Policija sporoča, da se med poletno turistično sezono varnost na cestah drastično poslabša. Razlog za to sta predvsem večja gostota prometa ter raznovrstnost prometnih udeležencev. ”Najpogostejša vzroka prometnih nesreč z najhujšimi posledicami sta neprilagojena hitrost ter vožnja pod vplivom alkohola,”ugotavljajo pristojni iz policijske uprave. ”Poletni meseci so najbolj kritični. Na cestah je veliko voznikov, gneča povzroča nejevoljo, stanje poslabšuje še vročina.” Slovence med dopusti rada spremlja predvsem nestrpnost do najbolj ranljivih udeležencev na cesti – pešcev, kolesarjev, voznikov e-skirojev, mopedistov in motoristov. V upanju na pozitivne spremembe, je Agencija za varnost prometa izdala brošuro z nasveti za varno vožnjo v poletnih mesecih. Preden se odpravite na lepše, vam toplo priporočamo, da si jo preberete. V kolikor vam čas ne dopušča, se bomo v naslednjih nekaj vrsticah dotaknili najbolj pomembnih pravil, ki se jih velja držati med vožnjo na dopust.
Agencija za varnost prometa ugotavlja, da slovenski vozniki premalo časa namenimo sami pripravi na vožnjo, saj smo z mislimi že na oddihu. Zatorej še preden se usedete za volan, dobro organizirajte in načrtujte pot ter preverite delovanje vozila. Za slednjega lahko poskrbite s preventivnim pregledom v izbrani servisni delavnici. Pred odhodom je potrebno preveriti tudi stanje na cestah, morebitne zapore ter vreme. Izredno pozoren velja biti predvsem na varno zlaganje prtljage v avtomobil.
Težje in večje predmete se praviloma zloži na dno prtljažnika, nanje pa se položi lažje kose prtljage. Te je potrebno tudi ustrezno pritrditi oziroma zavarovati, da ob morebitnem trku ne poletijo z mesta. Ste vedeli, da je naletna teža mobilnega telefona, ki tehta 200 gramov, pri trku vozila s hitrostjo 50 km/h, kar 5 oziroma šest kilogramska? To pomeni, da če nas med trkom zadene, lahko utrpimo resne poškodbe. Ustrezno pospravljeni predmeti med vožnjo so tako za varnost voznika in potnikov nujni. Pri večji količini prtljage se priporoča uporaba strešnega kovčka. Za lažjo predstavo si oglejte spodnji video.
Med vožnjo si obvezno zagotovite dobro preglednost skozi vsa okna in ogledala. Ker bo vozilo zaradi prtljage dodatno obteženo, pred odhodom preverite ustreznost tlaka v pnevmatikah. Preverite pravilno in dosledno pripetost vseh potnikov ter uporabo otroških zadrževalnih sistemov.
Za daljše, večurne vožnje, je ključnega pomena predvsem udobje voznika. Na tej točki vas želimo opozoriti na primerno obutev. V poletni vročini resda prijajo lahka in zračna obuvala – a mnogi, se z natikači usedejo tudi za volan. V Sloveniji sicer vožnja v natikačih ali bosih nog ni prepovedana, lahko pa bi policisti vožnjo v neprimernem obuvalu obravnavali po 35. členu zakona o pravilih cestnega prometa. Ta prepoveduje uporabo naprav oziroma opreme, ki zmanjšuje voznikovo slušno ali vidno zaznavanje ter zmožnost obvladovanja vozila. V kolikor policist ugotovi, da je zaradi neprimernega obuvala ogrožena varnost prometnih udeležencev, vas lahko kaznuje z globo v višini 120 evrov.
Vožnja je zahtevno opravilo, zato se povsem osredotočite zgolj nanjo. Osredotočenost na vožnjo pomeni slediti trem zelo preprosti, a nujnim pravilom:
Bodite strpni, prilagodite hitrost vožnje razmeram na cesti in ravnajte defenzivno, vzdržujte ustrezno varnostno razdaljo. Ne uporabljate mobilnega telefona in vozite trezni! Med daljšo vožnjo poskrbite za redne postanke, približno na vsaki dve uri. V primeru, da je na potovanju več oseb z veljavnim vozniškim dovoljenjem, naj si ti vožnjo razdelijo ter s tem zmanjšajo tveganje za vožnjo pod vplivom utrujenosti ali zaspanosti.
Če se med vožnjo pojavijo znaki utrujenosti in zaspanosti, kot so zehanje, pogosto mežikanje, občutek potrebe počitka ali izgube pozornosti, se je potrebno v najkrajšem možnem času na varnem mestu ustaviti ter poskrbeti za ustrezno psihofizično stanje.
Vsako leto pristojni organi vedno znova opozarjajo na primerno uporabo klime ter zapiranju živih bitij v avto, medtem ko vi skočite po opravkih. Zatorej pomnite: V parkiranem in zaprtem vozilu nikdar ne puščajte nikogar, saj lahko hitro pride do toplotnega udara! Temperature v avtomobilu naraščajo bliskovito hitro. Že pri zunanji temperaturi 22 stopinj Celzija temperatura v vozilu v eni uri lahko naraste na vrtoglavih 47 stopinj Celzija. Višje zunanje temperature in daljši čas stanja na soncu posledično pomenije še višje temperature v zaprtem vozilu. Zato vselej, preden odidete na pot, četudi je ta kratka, vozilo dobro prezračite in ohladite.
Večni krivci za prometne nesreče so predvsem avtomobilisti. Vendar pa le malokdo opozarja na varno vožnjo kolesarjev, motoristov in uporabnikov e-skirojev. Drži, da ti veljajo za ranljive skupine v cestnem prometu, a to še ne pomeni, da se ne potrebujejo držati svojih pravil, ki zagotavljajo tako njihovo varnost kot tudi varnost drugih. Vzdrževano in tehnično brezhibno enosledno motorno vozilo je prvi pogoj za varno vožnjo. Nujno je, da motoristi poskrbijo za svojo varnost z uporabo dobre zaščitne opreme, v katero spadajo zaščitna čelada, kombinezon, ščitnik hrbtenice, škornji in rokavice. Najbolje je, da je oprema v živahnih ter opaznih barvah, da jih lahko drugi udeleženci lažje in hitreje opazijo. Motoristi naj imajo med vožnjo vedno prižgane luči – le tako jih bodo večja vozila po potrebi lahko ustrezno prehitela.
Treningi motorističnih znanj in spretnosti so nujni elementi pred začetkom motoristične sezone. Analize prometnih nesreč in opažanja na treningih varne vožnje kažejo, da motoristom včasih primanjkuje izkušenj pri obvladovanju motornega kolesa. Še večji izziv predstavljajo kritične situacije, kjer so napačne reakcije lahko usodne. Ne pozabimo, da so v primeru prometnih nesreč z drugim motornim vozilom motoristi praviloma tisti, ki jo odnesejo slabše. Za varno in užitkov polno sezono naj se zato motoristi permanentno izobražujejo in obnavljajo praktične spretnosti pri upravljanju motornega kolesa.
E-skiroji tako spadajo med lahka motorna vozila. Zaradi svojih konstrukcijskih lastnosti in manjše stabilnosti ter dokaj velikih hitrosti (do 25 km/h) predstavljajo večje tveganje za njihove uporabnike. Vozniki e-skirojev morajo upoštevati, da je ob zaviranju, sploh pri večjih hitrostih, ta zelo nestabilen. Njihova kolesa so majhna in občutljiva na razne neravnine (razpoke na vozni površini, dvignjene dele na vozni površini) in ovire na vozni površini (kamenje in podobno), zato so lahko prej podvrženi padcem. Zato je nujno, da se vozniki e-skirojev teh tveganj dobro zavedajo, da poznajo pravila ter jih upoštevajo, ter da poskrbijo za lastno varnost tudi z uporabo zaščitne čelade in vidnostjo v prometu.
Tudi varnost na kolesu je ključnega pomena za zagotavljanje varne vožnje in preprečevanje nezgod. Začnimo z uporabo čelade, ki ščiti glavo pred poškodbami. Izredno pomembna je tudi primerna višina sedeža in zavor za ustrezno nadzorovanje kolesa. Vedno se je potrebno držati prometnih pravil, voziti po kolesarskih stezah in signalizirati svoje namere z rokami. Nikar ne pozabite na odsevne trakove ter svetla oblačila, saj ta pripomorejo k večji vidnosti. Redno vzdrževanje kolesa, kot so preverjanje zračnosti pnevmatik, zavor in luči, je ključnega pomena. Prav tako se je potrebno izogibati uporabi mobilnih naprav med vožnjo in ohranjati pozornost na cesti. Varnost na kolesu je odgovornost vsakega posameznika in pripomore k zmanjšanju nezgod ter ohranjanju zdravja in dobrega počutja.
Varno prehitevanje pešcev, koles, mopedov in e-skirojev je ključnega pomena za zagotavljanje varnosti v prometu. Pri tem je potrebno upoštevati nekaj pomembnih dejavnikov. Še preden začnete prehitevati, se prepričajte, da imate dovolj prostora in preglednosti na cesti. Na tej točki preverite ali je promet dovolj oddaljen, da lahko varno prehitite. Pred prehitevanjem se prepričajte, da vas je udeleženec, ki ga želite prehiteti, opazil. Za izboljšanje vidnosti uporabite smernike. Prehitevanje naj bo postopno in varno. Poskrbite za primerno varnostno razdaljo.
Prometne nesreče so neizogibna resničnost naših vsakdanov. Lahko se zgodijo kjerkoli, kadarkoli in komurkoli, tudi če upoštevamo vsa pravila in predpise. Ne glede na to, kako previdni ste, bodisi za volanom, na skiroju ali kot pešci, vedno obstaja možnost, da se znajdete v napačnem trenutku na napačnem mestu. Prometne nesreče se lahko pripetijo iz različnih razlogov, kot so denimo nepravilna vožnja drugih udeležencev, tehnične okvare vozil, neugodne vremenske razmere ali nepredvidljive situacije na cesti. Kljub svojim najboljšim prizadevanjem za varno vožnjo se lahko v hipu soočite s trenutkom, ko naletite na nevarnost, ki se ji ne morete izogniti. Če opazite, da se je pred vami zgodila nesreča, bodite uvidevni do udeležencev in poškodovancev ter ravnajte spodobno.