Največja žalost in hkrati tudi jeza, ki jo lahko doživi vsak, ki se odloči, da bo imel domači vrtiček ali pa celo njivo je, da mu pridelek na koncu uničijo škodljivci. Kaj je zares učinkovito in kaj vsak od nas lahko naredi sam, da bo zelenjava končala tam, kjer mora – na našem krožniku? In to na povsem varen in ekološki način.
Setveni koledarji so pripravljeni in mnogi že prekopavajo in gnojijo gredice, da bodo čim bolj pripravljene za setev. Zelenjava, sadje in okrasne rastline so tisti, ki najpogosteje najdejo svoj kotiček na našem vrtu. Ne glede na to, ali živite v bloku in ste si svoj mini vrtek uredili na balkonu, ali pa prebivate v hiši in imate urejen večji vrt, morda celo polje, največja žalost vas lahko doleti, če vam bodo pridelek uničili škodljivci.
Nematode so zelo drobne živalice, ki so brezbarvni črvi. Ti prebivajo v zemlji. Za svoje delovanje in preživetje potrebujejo rahlo vlažna tla z dovolj kisika in seveda hrano. Nematode se imenujejo tudi ogorčice oziroma enotmopatogene ogorčice. V nadaljevanju boste spoznali parazitske nematode, ki uničujejo žuželke, ki so škodljive na našem vrtu.
Vprašanje smo naslovili na Vanesa Husića, univ. dipl. inž. agr. in Metrobov strokovnjak, ki nam je pojasnil, da se nematode v zemlji premikajo s pomočjo vodnega filtra. Zato je zelo pomembno, da po aplikaciji sredstva z nematodami površino izdatno zalivamo vsaj 2 do 3 tedne. Na ta način jim namreč omogočimo iskanje škodljivcev v tleh. Ko ogorčice v zemlji najdejo škodljivca, vanj prodrejo in sprostijo simbiotsko bakterijo iz svojih prebavil. Škodljivec se okuži, preneha jesti, medtem pa se ogorčice v mrtvi ličinki razmnožujejo. Nova generacija ogorčic nato ličinko zapusti in išče nove škodljivce (ličinke) v svoji okolici.
Nematod nikoli ne smemo izpostavljati direktni sončni svetlobi ali vročini, saj se lahko poškodujejo. Ker so talni organizmi, jih na zemljo nanašamo s pomočjo Aplikatorja za nematode. Tega je najbolje uporabiti zvečer ali v oblačnem delu dneva. Pomembno je, da vzdržujemo rahlo vlažna tla še nekaj tednov. Zelo pomembno ima tudi temperatura, saj jih uporabljamo pri temperaturi zemlje nad 10 °C. To pomeni, da jih prvič uporabimo že v marcu ali začetku aprila.
Aplikator uporabimo:
► zvečer ali v oblačnem delu,
► vzdrževanje vlažnih tal,
► temperatura zemlje nad 10 °C.
Ker ob besedi škodljivci nemalo kdo od nas pomisli na kemikalije in sredstva, s katerimi je treba biti izjemno previden, ker zelenjavo navsezadnje le nesemo v usta, pa nas je Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr. in Metrobov strokovnjak zelo pomiril. Nematode so namreč povsem varne za uporabo in so neškodljive tako za ljudi, domače in divje živali – to velja za vse vodne in talne organizme ter rastline. Tudi če jih pri apliciranju poškropimo po recimo listih solate, te potem samo operemo pod tekočo vodo in solato lahko brez skrbi pojemo. Ogorčice tudi nimajo karence.
Če ste imeli na vrtu kdaj bramorja, potem veste, kako veliko škode lahko naredi ta žuželka, Nevaren je prav vsem rastlinam, tako na vrtu kot na okrasnih gredah, travnikih itd., saj se prehranjuje z njihovimi koreninami, koreni, gomolji, kalčki in tudi mladimi listi. Največkrat se zgodi, da bramor rastline popolnoma uniči in jih lahko samo še zamenjamo z novimi.
Škode pa ne povzroča samo odrasli bramor, temveč tudi njegove ličinke, zato je pomembno, da se zatiranja lotimo tako, da zajamemo vse njegove razvojne cikle. Proti bramorju najbolj učinkovito deluje Nemastar. Ta nas bo na vrtu zaščitil še pred palmovim vrtačem, košeninarjem (travniškemu komarju), sovkam, sadnemu koreninarju in palmovemu rilčkarju.
Ena od uporabnic je pod izdelek zapisala: ”Kupila sem Nemastar za bramorje in to že tretjič, ker je rečeno, da je treba ponoviti vsaj 2–3 krat. Jaz sem jih imela nebroj, ker so mi vse pojedli. Od krompirja česna, čebule … po dveh zalivanjih z Nemastar pripravkom jih je ostalo zelo malo in pridelka je bilo veliko več.”
Rilčkar je 8 do 13 mm dolg hrošč, ki ne more leteti. Podnevi se zadržuje v tleh, ponoči pa se prehranjuje z objedanjem listnih robov. Večjo škodo kot hrošč povzročajo njegove v tleh živeče ličinke, ki objedajo korenine in lubje koreninskega vratu. Zaradi teh poškodb rastline venijo in propadajo, težko pričakovano cvetenje pa izostane. Rilčkarjevo delo bomo prepoznali po robovih objedenih listov na rododendronih, azalejah, lovorikovcih in njim podobnih grmičih, radi pa imajo tudi jagode. Proti ličnkam brazdastega trsnega rilčkarja uporabimo sredstvo Nematop cool.
Paradižnikov molj spada med metulje, največ škode pa na paradižniku – tako listih kot plodu – povzročilo ličinke molja. Če molja ne zatremo pravočasno, lahko celo ostanemo brez pridelka. Gosenice namreč z vrtanjem v listno sredico povzročajo tanke rove oziroma ozke bele lise/tunelčki na listih vrtnin ali okrasnega cvetja. Na paradžniku prepoznamo izvrtine na steblih, plodovih in listih, medtem ko so na okrasnih rastlinah objedene koreninice rastlin in kaktusov, prav tako so bele lise na cvetovih okrasnih rastlin.
Nemaplus je tisti naravni pripravek, ki bo na zelo varen in učinkovit način zatrl mrtvaške mušice, resarje, listne zavrtalke, jablanove steklokrilke, paradižnikovega molja, muhe marčnic in mravlje.
Da imamo na vrtu ogrce, bomo prepoznali po poškodbe na rastlinah: na zelenjavnem vrtu opazimo sušenje rastlin, pod katerimi najdemo bele mesnate ličinke. Na trati so področja s suho in odmrlo travo na zelenici, pod katero so ličinke bele barve. Poškodbe vidimo na listih leske in na lešnikih. Proti ličinkam hroščev – ogrcem zelo učinkovito deluje sredstvo Nematop. Sredstvo prav lahko uporabimo tudi proti trsnemu rilčkarju in lešnikarju.