Lani smo se Slovenci odpravili na več kot 7 milijonov zasebnih potovanj. In najbrž je bilo takih, ko bi razmišljali, kaj vse gre lahko narobe, precej malo. A vseeno, vsi vemo, da nesreča nikoli ne počiva in da se rada zgodi prav takrat, ko si želimo odložiti skrbi in uživati v prostih trenutkih.
Po podatkih Sursa (Statistični urad Republike Slovenije) smo se leta 2023 Slovenci odpravili na 7,1 milijona zasebnih potovanj. To pomeni, da se je vsaj enega zasebnega potovanja udeležilo okoli 1,1 milijona ali 63 % prebivalcev Slovenije, starih 15 let ali več.
Z rastjo števila potovanj – doma in v tujino – pa seveda naraščajo tudi možnosti za nesreče. In čeprav o tem neradi razmišljamo, je vsekakor bolje biti pripravljen na vse scenarije, kot v zadnjem hipu reševati, kar se rešiti da. Sploh, ker so stroški zamujenega vlaka običajno tako visoki, da vas bo še lep čas bolela glava.
Pred potovanjem v tujino je zato smiselno urediti zavarovanje za potovanje. In pri tem se lahko odločimo ali za zavarovanje za tujino ali za zavarovanje odpovedi potovanja. Medtem ko nam prvo nudi zavarovanje za primer bolezni ali nezgode v tujini, drugo omogoča izogib stroškom, ki bi nastali, če bi zaradi nepričakovanih dogodkov morali odpovedati svoje potovanje.
Zavarovanji za potovanja nudita:
Ko iščete paket, se osredotočite na naslednje kriterije:
Zavarovanje mora nuditi Celovita varnost na potovanjih v tujini z asistenco 24/7: torej, da je odziv hiter in da je pomoč na voljo 24 ur na dan in vse dni v letu.
Kriti morajo biti celotni stroški do višine zavarovalne vsote na zavarovalni polici.
Po prihodu domov se povrnejo vsi stroške, ki smo jih plačali sami.
Da imamo možnost skleniti družinsko zavarovanje.
Da zavarovanje lahko sklenemo prek spleta in začne veljati takoj.
Ne malokdo se vpraša, ali je v primeru potovanja v tujino bolje izbrati letno zavarovanje za večkratne odhode v tujino, ali ga urediti za primer enega potovanja. Ne glede na to, ali je naše potovanje zasebne ali poslovne narave, ko gre kaj narobe, si vsi želimo dobiti ustrezno zdravstveno pomoč, kritje stroškov nujnega zdravljenja, medicinske oskrbe, zdravil in medicinskih pripomočkov, prevoz vas in vaših najbližjih, kritje spremstva otrok, povratka v domovino in – česar si nihče ne želi – prevoza posmrtnih ostankov v domovino. Seveda ob tem ne gre spregledati niti iskanja in reševanja v gorah in na morju. Ker je parametrov res veliko in ponudba široka, v Zavarovalnici Generali svetujejo, da se pogovorite z zastopnikom, ki vam pomagal izbrati najboljšo kombinacijo kritij.
V primeru nesreče ali bolezni vam na dopustu ne bo mogla v celoti pomagati niti Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja. Ta brezplačna kartica, na podlagi katere smo med začasnim bivanjem v tujini upravičeni do vseh nujnih in potrebnih zdravstvenih storitev, namreč ne krije stroškov zdravstvene oskrbe pri zasebnikih. Prav tako ne krije stroškov prevozov v zasebno bolnišnico, povratka nazaj v Slovenijo in stroškov, ki jih nudijo turistične ambulante na Hrvaškem. Velja pa opozoriti še, da ne krije stroškov zdravljenja oziroma poroda v drugi državi, če se boste tja odpravili prav s tem namenom.
Evropska zdravstvena izkaznica velja v: kateri koli od 27 držav članic EU (Avstrija, Belgija, Bolgarija, Hrvaška, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Hrvaška, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska); državah evropskega gospodarskega prostora (EGP): na Islandiji, v Lihtenštajnu in na Norveškem; v Švici; v Združenem kraljestvu; v Avstraliji; v Bosni in Hercegovini; v Črni gori; v Severni Makedoniji in v Srbiji.
Najbolj ustrezen odgovor je vedno, saj nikoli ne vem, kaj vse nam lahko prepreči potovanje. Zavarovanje odpovedi potovanja lahko sklenemo za potovanje, ko potujete sami, z družino ali prijatelji. Zavarovanje lahko uveljavimo, če je zbolel kdor koli od tistih, ki naj bi potoval z nami in je naveden na zavarovalni polici, vendar smo zaradi njegovega nesrečnega slučaja morali vsi odpovedati potovanje. Če pa slučajno odpotujejo le nekatere osebe s police, druge pa ostanejo doma, lahko uveljavimo zavarovanje za stroške tistih oseb, ki so ostale doma.
Z zavarovanjem odpovedi potovanja krijemo stroške, ki smo jih imeli, ker smo odpovedali potovanje zaradi nepredvidenih dogodkov, ter stroške, ki bi jih organizatorju potovanja morali poravnati kljub odpovedi. Zavarujemo lahko:
– aranžma pri turistični agenciji,
– nastanitev v hotelu,
– apartmaju,
– mobilni hišici idr.,
– letalske, železniške ali druge vozovnice,
– najem vozila,
– vstopnice za prireditve, razstave ali druge dogodke.
Zavarovanje lahko sklenete hitro in enostavno prek spleta. Več informacij si lahko preberete TUKAJ.