Zabava

Igranje video iger za sprostitev

13. septembra, 2024 - Oglasno sporočilo

Je bilo poletje bolj ali manj primeren čas za igranje video iger kot drugi letni časi? Je zdaj, ko so otroci spet v šolah, bolje, da jim video igre prepovemo? In predvsem, ali naj starši dovolimo otrokom, da so pred zasloni, kolikor hočejo?

Na dopustu vsi smuknemo v bolj sproščeno preobleko, da spočijemo um in telo. In vsak od nas ubere svoj ritual, od poležavanja na plaži, izletov v naravo, spoznavanja novih krajev, do branja, športa, gledanja filmov in igranja iger. Verjetno se nekateri že upirate, da igranje iger pa že ni primerno sproščanje. A igranje video iger ni noben bavbav, ampak ena najbolj priljubljenih prostočasnih aktivnosti zadnjih desetletij. Pa ne le poleti, ko smo več prosti in bolj sproščeni, temveč tudi v preostalem delu leta, ko imajo otroci šolske in obšolske obveznosti.

S tem ni nič narobe, dokler seveda ne pozabimo na vse ostalo in se posvetimo le igranju video iger. Če se to zgodi, je čas za alarm, saj prekomerno igranje iger lahko vodi v pomanjkanje telesne aktivnosti, izoliranost in hude težave. Obilo nasvetom o tem, kako se izogniti temu ter čim bolj pametno uporabljati tehnologijo, najdete tudi na Telekomovi spletni strani.

Igraj pametno

Seveda tudi drugih stvari ne moremo početi ves dan. Igranje tenisa bi nas na primer povsem uničilo. Tako je kljub bolj ležernemu vzdušju tudi med počitnicami in dopustom dobro poskrbeti za uravnoteženo uporabo tehnologij, saj nam pretirano buljenje v zaslon ne bo pomagalo spočiti glave. A pustimo negativne plati igranja iger ob strani, saj te zaznamujejo predvsem prekomerno uporabo in se osredotočimo na pozitivne. Skozi igranje iger se namreč zabavamo, družimo, učimo reševati probleme, razvijamo domišljijo, reflekse, iznajdljivost in tako nam pomagajo tudi zmanjšati stres.

Tehnik Igraj Pametno Clanek
Foto: Telekom Slovenije

Pa vendar je treba početi še kaj drugega in kot pogosto poudarja naša najboljše šahistka Laura Unuk, da lahko možgani ostanejo skoncentrirani dalj časa, moramo biti v dobri fizični kondiciji. Hm, a bi ta nasvet lahko veljal tudi za igranje iger? Seveda, koncentracija je ključna, da nas ne vrže iz ovinka na težki avtomobilski trasi v Need for Speed in da najdemo pravo rešitev, ko se zdi vse izgubljeno. Ampak za to je del dneva dobro nameniti tudi športnim oziroma fizičnim aktivnostim, ki seveda imajo tudi mnoge druge pozitivne učinke na naše zdravje in počutje.

Ko se naužijemo vsega, kar smo se namenili, ali v času vročinske obremenitve počivamo, pa je seveda tudi igranje iger pravi način preživljanja prostega časa. Vsi jih radi igramo, otroci, mladostniki in odrasli in za vse velja isto pravilo, dokler jih ni preveč, so igre pač še ena od sproščujočih aktivnosti. A ne pozabimo, da se otroci in mladostniki med igranjem iger tudi družijo z vrstniki, a ker samonadzor pri njih še ni povsem razvit, potrebujejo pravila glede uporabe, da jih ne povleče v prekomerno buljenje v zaslon.

Tehnik Igraj Pametno Clanek2
Foto: Telekom Slovenije

Odklop od tehnologije

Vzor jim seveda moramo nuditi tudi odrasli, ki se prav tako dnevno soočamo s prekomerno uporabo tehnologije. Mobitel je pogosto prva stvar, ki se je dotaknemo zjutraj in zadnja zvečer. Z nenehnim brskanjem se zbujamo in gremo spat v krizo, kot naše početje pogosto opiše antropolog Dan Podjed, avtor knjig Krizolacija. Prilagodimo torej naše aktivnosti in dneve preživimo brez tehnologije, vsrkajmo, kar nam ponuja dopust in si oddahnimo tudi od nenehnega klikanja, krize in stresa. Privoščimo torej svojim možganom počitek in jih peljimo v naravo, uživajmo v jutranjem poležavanju v postelji in branju, pretecimo, kar smo si zadali, in počijmo oči na zelenem, modrem in v senci. Mimogrede, več počitka poleti potrebujejo tudi naše naprave, ki se na vročini hitreje pregrejejo, zato jih z nenehno uporabo ne silite v ekstremna stanja.

TS NEO IGRE JUNIJ SAJ V1 Vampire The Masquerade 1200X1200
Foto: Telekom Slovenije

Igre za vso družino in vse okuse

Platforma NEO vam prinaša videoigre, ki jih lahko brez konzole igrate na svojem televizorju in mobilni napravi. Igralna izkušnja, ki ste je vajeni na najbolj znanih igralnih konzolah.

Zdaj lahko namesto igranja namiznih družabnih iger, dirkate z avtomobili, se poglobite v Minecraft, preganjate zombije v The Last of Us ali se borite v Fruit Ninji na telefonu. Preverite le, da so igre primerne za otroke in mladostnike, preden jim jih dovolite igrati. Podatke o primerni starosti, vam poda oznaka PEGI. Imajo jo tudi NEO igreki ponujajo igranje iger brez konzole, potrebujete pa igralni plošček. Včasih sicer starostna oznaka ne pove vsega, saj je igra glede na dogajanje primerna za najmlajše, a je težka za igranje, zato če ste v dvomih, jo najprej preizkusite sami.

Skozi vse leto #uživajpametno in #gejmajpametno, v pomoč pri dopustu od tehnologije pa naj ti bo Telekomova spletna stran o pametni uporabi.