Ideje, kako navdušiti s postavitvijo čudovite velikonočne mize: kakšni so trendi, čemu se izogniti, kako doseči ravnovesje med hrano–dekoracijo–jedilnim priborom in kako očarati tudi naše najmlajše?
Velika noč je v slovenskem prostoru eden vidnejših praznikov, ki si ga ne predstavljamo brez bogato obložene mize. Potica, pirhi, šunka in hren ter kruh in ostala peciva so nepogrešljivi del druženja za praznično mizo. Velika noč že dolgo več ni samo cerkveni praznik, ampak je postala priljubljeni družinski praznik, ki ga mnogi izkoristijo za obisk družine in prijateljev.
Številni se ob tej priložnosti še posebej potrudijo s pripravo in dekoracijo mize. Prtički, krožniki in krožnički, pribor, lepi kozarci, vaze s spomladanskim cvetjem in dekoracija v obliki piščančkov in zajčkov pa pletenih košaric, butar, svečk, pirhov in keramičnih posodic – prava velikonočna miza je nepopolna brez živahnih barv in dekoracije.
Ker pa se rado zgodi, da je na koncu vsega preveč in z našo praznično mizo ne dosežemo želenega učinka ali pa sploh ne vemo, kako se okrasitve mize lotiti, vam ponujamo čudovite ideje, ki ne samo da so trendi, ampak vključujejo čisto vse naše goste – od najmlajših do najbolj izkušenih.
Pri dekoriranju velikonočne mize je pomembno, da ustvarimo prijetno vzdušje, ki bo gostom dalo občutek prazničnosti. Pri tem lahko uporabimo veliko različnih elementov, kot so cvetje, pirhi, zajčki, svečniki, sveče, prti in prtički, pri čemer pa ne smemo pozabiti, da morajo imeti svoje mesto tudi križniki in jedilni pribor. Pri vsem tem je zelo pomembno, da so poleg postavitve usklajene tudi barve – saj veste, da najprej uživamo z očmi. To, kako vizualno dojamemo postavitev mize, zagotovo vpliva tudi na to, kako se bomo počutili. Za veliko noč že tradicionalno velja, da je miza bogato obložena, zato naj vas ne skrbi, da bo česa premalo. Je pa zagotovo smiseln razmislek o barvah in razporeditvi, saj boste prvi vtis pustili samo enkrat.
Najpogostejša napaka pri dekoriranju velikonočne mize je namreč prav pretiravanje. Če bo vaša miza do zadnjega centimetra založena, ne samo, da bo videti neestetsko, pač pa bo to vplivalo tudi na samo vzdušje. Samo pomislite, kako nerodno je, če nimate dovolj prostora in se namesto na ljudi za mizo osredotočate na to, kam boste kaj odložili. Namesto obilja okraskov in cvetja lahko izberete bolj minimalistično pristop z nekaj izbranimi kosi, ki bodo naredili mizo elegantno in prefinjeno.
Trend naravnih materialov se nadaljuje tudi pri postavitvi mize za veliko noč. Namesto plastičnih okraskov in prtov so v ospredju bombaž, lan in platno. Uporabite lahko tudi naravne materiale, kot so les, koruzni storži, mah, vejice itd. Naravni videz naj zaokroži tudi šopek spomladanskih cvetlic ali kakšen drug cvetlični aranžma, ki je skoraj nujen element velikonočne mize. Očarali boste, če boste izbrali tulipane, narcise, hijacinte ali marjetice.
Pri izbiri dekoracije se osredotočite na pastelne barve, ki so značilne za veliko noč. Barvne kombinacije, ki so še posebej priljubljene, so roza in zelena, rumena in siva, ter vijolična in siva. Ker bo na mizi precej elementov v različnih barvah, je smiselno izbrati prt v eni barvi – takšni, ki ne bo nadvladala, ampak dopolnila videz.
Pri dekoriranju mize za veliko noč, moramo upoštevati tudi naše najmlajše goste. Polno založena miza lahko predstavlja precej izzivov za majhne roke, ki bodo zaradi radovednosti težko ostale mirne. Otroke boste navdušili, če boste na mizo postavili nekaj simpatičnih zajčkov ali drugih velikonočnih motivov, ki jih bodo lahko občudovali. Zajčke lahko uporabite kot okrasne dodatke na krožnikih ali pa jih postavite na sredino mize.
Velika noč je družinski praznik – čas, ko se družina zbere in praznuje skupaj. In čar je v tem, da se ustvari posebno vzdušje, ki združuje in ustvarja občutek pripadnosti in skupnosti. Velika noč naj bo zato priložnost za ustvarjanje skupnih izkušenj: uživanje v hrani, igrah in drugih dejavnostih. Le tako boste namreč ustvarili spomine, ki vam bodo ostali za vedno.