Žurnal24 priporoča
  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem
Vsebino omogoča Telekom Slovenije  / 31. januarja, 2025

Gesla in posodabljanje naprav: Koristi in nasveti, ki so ključni za vašo varnost

Dandanes veliko časa preživimo na spletu, kjer bodisi iščemo potrebne informacije, opravljamo nakupe, klepetamo prek različnih aplikacij, smo aktivni na družbenih omrežjih … Prav zato je nadvse pomembno, da z ustreznimi gesli in rednim posodabljanjem naprav zaščitimo svoje osebne podatke in zmanjšamo tveganje za to, da postanemo žrtev kibernetskega napada.

V današnjem digitalnem svetu, kjer vse več našega življenja poteka na spletu, sta zaščita naših gesel in redno posodabljanje naprav ključnega pomena za zagotavljanje naše varnosti. V članku bomo raziskali, zakaj sta varnost gesel in posodobitev programske opreme tako pomembna, kako se zaščititi ter katere navade lahko sprejmemo, da bo naša digitalna varnost na najvišji ravni.

Foto: Profimedia

Močno geslo je glavna obramba pred spletnimi zlorabami

Gesla so osnovni in hkrati glavni dejavnik za zaščito naših računov na spletu, a zaradi vse večjih kibernetskih groženj postajajo vse bolj ranljiva. Pametni hekerji pogosto uporabljajo napredne metode, kot so kraje gesel prek zlonamerne programske opreme (malware), napadi ‘brute forc’ in ‘phishing’, da bi pridobili dostop do naših občutljivih podatkov. Zato je pomembno, da uporabimo močna in edinstvena gesla za prav vsak svoj račun. Pa najsi gre zgolj za elektronsko pošto, družbena omrežja ali spletno banko.

Nasveti za ustvarjanje močnih gesel

1. Uporabite geselne fraze: Namesto preprostih gesel, kot je ‘123456’ ali ‘password’, ustvarite daljša gesla, ki so sestavljena iz naključnih besed. Na primer: ‘MojaMackaJeTecna!’ ali ‘NeDaSemidelat’. Takšna gesla so daljša in zato težja za ugibanje.

2. Uporabite mešanico znakov: Gesla naj vključujejo kombinacijo velikih in malih črk, številk in posebnih znakov. To povečuje njihovo kompleksnost in težavo pri njihovem ugibanju. Zgoraj navedeni gesli bi na primer lahko naredili še bolj močni: ‘Moj@MackaJeTecna842!’ in pa ‘1256NeDaSemIdelat@%’.

3. Uporabite dvostopenjsko avtentifikacijo (2FA): Poleg močnega, zapletenega gesla je zelo priporočljiva tako imenovana dvostopenjska avtentifikacija. To je varnostni postopek, ki uporabniku omogoči dostop do spletnih računov ali aplikacij šele, ko je uspešno opravil dve ločeni preverjanji identitete. Ali, povedano drugače, poleg običajnega gesla potrebujete v primeru dvostopenjske avtentifikacije še dodatni varnostni element za vpis. ki nudi dodatno zaščito. V primeru kraje gesla bo napadalec še vedno potreboval dostop do vašega telefona ali e-poštnega računa, kjer prejmete kodo za vpis.

4. Uporabite upravitelje gesel: Za shranjevanje močnih, vendar zapletenih gesel, uporabite upravitelje gesel. Te aplikacije vam omogočajo, da varno shranite gesla za vse vaše račune, ne da bi jih morali pomniti, hkrati pa lahko ustvarite kompleksna gesla.

Foto: Profimedia

5. Redno spreminjajte gesla: Za varno rabo interneta in preprečevanje spletnih zlorab je nadvse pomembno, da gesla občasno zamenjate, še posebej za občutljive račune, kot so bančni in e-poštni računi. Prav tako naj ne bi uporabljali enakih gesel na različnih platformah.

Pri zapletenih geslih, sploh če za različne naprave oziroma aplikacije, ustvarite več različnih gesel, saj se lahko zgodi, da kakšnega pozabite. Kar je sila neugodno! A obstaja nekaj rešitev, ki vam lahko v takšni zagati pridejo še kako prav.

  • ‘Najdi moj telefon’
    Za Android naprave lahko prek Google storitve izbrišete telefon ali začasno spremenite geslo. Potrebno je, da je funkcija predhodno aktivirana. Tudi če uporabljate iPhone, si lahko pomagate s funkcijo ‘Find My iPhone’, kjer lahko napravo oddaljeno izbrišete prek iCloud. To bo odstranilo zaklep zaslona in omogočilo ponastavitev naprave. A pozor, ob tem boste lahko izgubili vse podatke, zato je priporočljivo, da pred tem naredite varnostno kopijo.
  • Pametni zaklep (Smart Lock)
    Omogoča odklepanje v zaupanja vrednem okolju ali ob povezavi z zaupanja vrednimi napravami (pametne ure). Lahko vključuje prepoznavanje obraza ali glasu, vendar mora biti predhodno nastavljeno.
  • Tovarniška ponastavitev
    Če druge možnosti ne delujejo, lahko izvedete tovarniško ponastavitev, ki izbriše vse podatke in odstrani zaklep zaslona. Postopek vključuje vstop v način za obnovitev, ki se razlikuje glede na model naprave.

 

Foto: Profimedia

Biometrična zaščita kot alternativa

Čeprav močna gesla zagotavljajo dobro zaščito, so biometrične možnosti, kot so prstni odtisi, prepoznavanje obraza in skener šarenice, že pred več leti postale zelo priljubljene. Ti načini avtentifikacije so bolj varni in udobni, saj zmanjšujejo potrebo po vnašanju gesel in hkrati nudijo visoko stopnjo zaščite.

Foto: Profimedia

Redno posodabljanje naprav za boljšo varnost

Drug pomemben dejavnik, ko gre za našo spletno oziroma digitalno varnost, pa je redno posodabljanje programske opreme – pa najsi gre za računalnik, tablico ali telefon. Medtem ko močna gesla ščitijo naše račune, posodobitve programske opreme ščitijo naše naprave pred zlonamerno programsko opremo in kibernetskimi napadi.

Zavedati se moramo, da na svojih napravah hranimo mnoge osebne podatke, kot so stiki, finančne informacije in gesla, zaradi česar so priljubljena tarča nepridipravov. In prav z rednim posodabljanjem programske opreme občutno zmanjšamo možnosti za kibernetske grožnje.

Posodabljanje naprav je nujno iz naslednjih razlogov

Zaščita pred zlonamerno programsko opremo: Posodobitve programske opreme odpravljajo ranljivosti, ki bi jih napadalci lahko izkoristili. Z rednim posodabljanjem programske opreme zmanjšamo tveganje okužbe z zlonamerno programsko opremo, ki lahko ogrozi naše podatke.

Novosti in izboljšave funkcionalnosti: Posodobitve pogosto vključujejo nove funkcionalnosti, kot so izboljšana kamera, izboljšane nastavitve obveščanja in optimizacije naprave. Povedano drugače, izboljšave, ki jih s seboj prinese vsaka nova posodobitev sistema, zagotavljajo, da bo naprava še naprej delovala optimalno in brez težav.

Združljivost z novimi napravami in dodatki: Nadalje posodobitve programske opreme omogočajo, da naprave brez težav komunicirajo z novimi dodatki, kot so pametne ure, slušalke in drugi pripomočki, ki jih mnogi vsakodnevno uporabljamo.

Optimizacija baterije in zmogljivosti: Nenazadnje pa posodobitve programske opreme pogosto vključujejo tudi optimizacije, ki podaljšajo življenjsko dobo baterije in povečajo hitrost naprave, kar vsekakor ni nepomembno in zanemarljivo. To pomeni, da bo vaša naprava delovala hitreje in vam bo dobro služila dlje časa.

Foto: Profimedia

Varni v digitalnem svetu

Z uporabo močnih gesel, biometrične avtentifikacije in rednimi posodobitvami naprave boste zaščiteni pred številnimi grožnjami, ki prežijo na vaše podatke. Z upoštevanjem teh preprostih nasvetov lahko znatno izboljšate svojo digitalno varnost in zaščitite svojo zasebnost.

A zaščita vaših osebnih podatkov v digitalnem svetu vendarle zahteva več kot le močna gesla ali posodobitve programske opreme. Pomembno je, da sprejmete celovit pristop k varnosti in uporabite različne zaščitne ukrepe. Ter seveda, da ste ves čas kolikor se da previdni.


Kontakt

Styria Media si, d.o.o., Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Copyright 2025. Zurnal24 | Styria Media si

Kategorije

  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem

Partnerji

  • Žurnal24.si
  • Vreme.net
  • Med.over.net
  • Style.over.net
  • Mama.over.net
  • Recepti.over.net